پاسخ های صریح روحانی به مخالفان طرح گشایش اقتصادی

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت گفت: دشمنان در سال‌های اخیر به دنبال ایجاد بحران در بخش‌های «اقتصادی»، «امنیتی» و «اجتماعی» در ایران بودند.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: دولت در سخت‌ترین شرایط تحریمی در حال اداره کشور است.

در همین رابطه بخوانید؛

روحانی: دولت به دنبال گشایش در اقتصاد و معیشت مردم است

روحانی:گام مهمی برای تولید واکسن کرونا در ایران برداشته شده است


وی افزود: پس از دو سال و نیم فشار تحریمی؛ دولت و ملت در کنار هم پابرجا ایستاده‌اند و راه خود را ادامه می‌دهند البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد.

روحانی تأکید کرد: دشمن تلاش کرد تا در کشور، بحران‌های «اقتصادی»، «امنیتی» و «اجتماعی» ایجاد کند که در این راه ناکام ماند.

اهم سخنان رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری‌ها در ادامه می‌خوانید؛

*نکته‌ای وجود دارد که دشمنان و عده‌ای در داخل تلاش دارند از آن غافل شوند، کشور را در سخت‌ترین شرایط اداره می‌کنیم؛ شرایط ما شرایط عادی و معمولی نیست و شرایط سختی است به طوریکه دشمنان ما فکر می‌کردند کمتر از چند ماه قدرت تاب‌آوری نخواهیم داشت. امروز دو سال و نیم است که دولت و ملت در کنار هم در برابر تهدید و فشار اقتصادی تروریستی علیه ملت ایران پابرجا ایستاده‌اند و مسیر و راه خودشان را ادامه می‌دهند.

* مشکلاتی هم وجود دارد، البته میدان جنگ مشکلاتی هم دارد، زخمی شدن و شهادت هم وجود دارد؛ میدان جنگ است با ویژگی‌های خاص خودش.

{با اشاره به‌ آیات قرآن}: قرآن مجید نیز بر این واقعیت اشاره می‌کند که در میدان جنگ فراز و نشیب فراوانی وجود دارد اما باید توجه کنیم که در پیشگاه خدا هستیم و در همه این فراز و نشیب خداوند است که می‌تواند دست ما را بگیرد و به موفقیت برساند.

* آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و ارتجاع، فکر می‌کردند با تحریم‌های سال ۹۷ از لحاظ اقتصادی کشور را دچار بحران می‌کنند و این بحران اقتصادی تبدیل به بحران اجتماعی و بعد تبدیل به بحران امنیتی می‌شود، در هر سه مرحله ناموفق بودند؛ نه بحران اقتصادی و نه اجتماعی و نه امنیتی درست نشد. البته در شرایط تحریم زندگی مردم با سختی و فشار توام خواهد بود. مردم ما این واقعیت را به خوبی حس کرده و به خوبی هم مقاومت و ایستادگی می‌کنند، مقایسه شرایط جنگ با شرایط عادی خطا و اشتباه است.

* در عمل می‌خواهیم اثبات کنیم که دشمن دچار شکست شده است، بنابراین در بخش اقتصادی دولت همه توان خود را به کار گرفته که نقدینگی را کنترل کند و با تحریم نفتی شدیداً مقابله کند و نفت را با چارچوب فروش برساند؛ دولت قصد ایجاد تعادل در بخش بودجه‌ای بین منابع و مخارج را دارد؛ همچنین ایجاد سرمایه مطمئن برای مردمی که آینده‌نگر هستند، از دیگر اهداف و طرح‌های دولت است.

* این مجموعه طرحی است که دولت و ستاد اقتصادی دولت در ضمن هفته‌های گذشته به تصویب رساند و در جلسه سران قوا مطرح کرد و بحث کرد و کلیات آن را به تصویب رساند و پس از مراحل نهایی این مصوبه دولت آیین‌نامه‌های اجرایی نوشته خواهد شد.

* متأسفانه یکسری از افراد پیدا می‌شوند که قصد دلسرد کردن مردم را دارند و به مردم می‌گویند که دولت طرحی دارد که این طرح ممکن است در آینده موجب زحمت برای دولت بعدی شود که این یک حرف کاملاً دروغ و بی‌اساس است.

* ما امروز که این همه طرح پتروشیمی افتتاح می‌کنیم؛ کسی می‌گوید که دولت در حال فعالیت به نفع دولت بعدی است؟ این حرف کودکانه و بچه‌گانه‌ای است؛ این دولت و آن دولت یعنی چه ؟ ما همه خادم مردم هستیم، این دولت منتخب مردم است و دولت بعدی نیز منتخب مردم است، ما باید در این شرایط سخت کشور را اداره کنیم.

* آن کسی که به طرح دولت ایراد می‌گیرد لطفاً بگوید راه حل چیست؛ با فحاشی و ردیف کردن جملات درشت که مشکل کشور حل نمی‌شود.

* به مردم عزیز قول داده‌ایم که در شرایط تحریم تسلیم نمی‌شویم و به این قول عمل کردیم؛ ما حقوق کارمند، کارگر و بازنشستگان را سر موقع پرداخت کردیم این دولت با برنامه‌ریزی اجازه نداده این حقوق‌ها یک روز تاخیر داشته باشد.

* ما همه یک ملت هستیم و در برابر یک دشمن ایستاده‌ایم و در حال مقاومت هستیم؛ این حرف‌ها به چه معناست؟ دولت بعدی نیز از آن این ملت است. همین هفته ۲۳ هزار هکتار زمین کشاورزی آماده شده با برنامه‌ریزی مدرن آبیاری را افتتاح می‌کنیم؛ اگر ما ۲۳ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی آماده کرده‌ایم و حدود ۳۷ کیلومتر تونل برای این طرح حفر شده است، یک سرمایه‌گذاری عظیمی در مناطق مرزی و غربی صورت گرفته است؛ ۸ میلیارد دلار برای آب در منطقه مرزی با اذن مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

*{با بیان اینکه کار بزرگ و خوبی در طول هشت سال در زمینه مسکن در این دولت انجام شده است}:  یک میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن ناقصی را که هیچ چیز نداشته، تکمیل کرده و تحویل داده ایم که باید با دولت‌های قبل مقایسه شود.

{با اشاره به نهایی کردن ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی تا پایان دولت دوازدهم}: ۱۷۰ هزار واحد مسکونی را در سیل و زلزله سال‌های اخیر تکمیل کرده و تحویل دادیم و این غیر از مواردی است که مرمت شده است.

* بحث این دولت و آن دولت یکی از حرف‌های بسیار زشت، بی منطق و کودکانه است چرا که این دولت و آن دولت نداریم و همه یکی هستیم و ما کشور را در چارچوب قانون اداره می‌کنیم.

*  اگر پولی خرج می‌کنیم در چارچوب بودجه‌ای است که مجلس تصویب کرده است و سال آینده اگر پولی خرج می‌کنیم در قالب بودجه خواهد بود.

*{با بیان اینکه دولت در سال پایانی عمر خود در تلاش است به اجرای طرح‌های عمرانی تحرک فوق العاده‌ای ببخشد}: در طول مدت امسال که پنج ماه ازآن می‌گذرد ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص داده شده که این کار بسیار بزرگی است که در این شرایط کرونا و سختی پیش می‌رود.

*برای اینکه به مردم در این شرایط کمک شود، طرحی که ما در ستاد ملی کرونا به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن تصویب کردیم، با بررسی‌هایی که شده حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می‌شوند و این تسهیلات به آن‌ها پرداخت می‌شود. این اقدام کمک بزرگی به افرادی است که امروز به علت مستاجر بودن دچار مشکل هستند.

* این مصوبات مربوط به سال ۹۳ است و برای اجرای آن‌ها از همان سال تلاش شده و این محصولی که مشاهده و افتتاح می‌کنیم از سال ۹۳ تا کنون است. اگر قدم‌های قبلی را لحاظ کنیم، مربوط به سال ۸۲ است که نخستین اقدامات و طرح‌ها را در شورای امنیت ملی طراحی کردیم.

* کشور را در چارچوب قانون اداره می‌کنیم و اگر پولی خرج می‌کنیم در چارچوب بودجه‌ای است که مجلس آن را تصویب کرده است. سال آینده هم اگر پولی خرج می‌کنیم در قالب بودجه است. البته دولت تلاش بزرگی کرد بر ای اینکه بتواند طرح‌های عمرانی‌اش را در این سال پایانی یک تحرک فوق‌العاده‌ای ببخشد.

* در طول مدت امسال تا اینجا که الان هنوز ما در ماه مرداد قرار داریم، ۴۰ هزار میلیارد تومان برای طرح‌ عمرانی تخصیص داده شده است و کار بسیار بزرگی است. در این شرایط کرونا و این شرایط سختی، شما می‌بینید، طرح‌های عمرانی چگونه پیش می‌رود. برای اینکه در این شرایط به مردم کمک شود طرحی که ما در ستاد ملی کرونا تصویب کردیم به عنوان تسهیلات ودیعه مسکن، با بررسی‌هایی که صورت گرفته حدود ۷۰ هزار نفر مشمول این طرح می‌شوند و این ودیعه و تسهیلات به آنها پرداخت می‌شود و کمک بزرگی است به آنهایی که امروز در بحث مستاجری دچار مشکلات هستند.

* همه اقداماتی که انجام می‌دهیم به معنای آن است که دولت جمهوری اسلامی ایران به‌رغم فشارهای آمریکا در بخش اقتصادی، شکست نخواهد خورد. البته مشکلات برای مردم هست و ما تلاش می‌کنیم این مشکلات را روز به روز کمتر کنیم همین طرح‌های اخیری که نهایی می‌کنیم ان شاء الله اجرایی شود این هم کمک به مردم است.

* آن روزی که صدام به کویت حمله کرد ما نخستین کشوری بودیم که این کار را محکوم کردیم اعضای این شورا محکوم نکردند، ما همان روز صبح که صدام حمله کرد سه بعدازظهر در مقام عمل محکوم کردیم و بیانیه رسمی دادیم.

* در عمل نشان دادیم که طرفدار کشورهای منطقه هستیم، اگر ما چراغ سبز به صدام نشان داده بودیم فردای همان روزی که کویت را اشغال کرد عربستان، قطر و امارات را اشغال می کرد. او در نامه به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت مرز مشترک آبی ما با شما ۸۰۰ کیلومتر است یعنی این کشورها مال ماست، در حالی که مرز مشترک آبی ما با عراق ۱۸ کیلومتر بود.

* اگر ما برای ثبات منطقه نایستاده بودیم همه شما را صدام خورده بود. ما همواره برادر شما بودیم امروز هم هستیم، شما بدانید آمریکا علیه ایران ناموفق است ایران در کاری که دارد طبق قانون و مقررات مصالح ملی و منطقه‌ای خودش انجام می‌دهد پیروز خواهد بود.

{در خصوص حادثه لبنان}: مردم لبنان دچار خسارت عظیم و بزرگی شده اند و کابینه دچار مشکل شد. معتقدیم وقتش نیست که از حادثه لبنان کسی سو استفاده کند، امروز وقت کمک به لبنان است.

* جممهوری اسلامی ایران از همان ساعت اول کمک را آغاز کرد همان روز چهارشنبه دو فروند هواپیما فرستاد روزهای اخیر هم کمک‌های ایران دارو و تجهیزات فرستادیم هم به رییس جمهوری لبنان قول دادم اگر موردی مورد نیاز آنهاست بگویند تا کمک کنیم حتی در بازسازی بندر آنها کمک می‌کنیم.

* ما از بقیه کشورها می‌خواهیم در این شرایط به مردم لبنان کمک کنند. لبنان نیاز به وحدت، حمایت آرامش و یاری دارد. مطمئن هستیم مردم بزرگوار لبنان که در حوادث مختلف ایستادگی کردند در این حادثه هم موفق خواهند بود و از این روزهای سخت نیز عبور خواهند کرد

* همه کارهایی که ما برای ای‌تی‌اف و بورس انجام می‌دهیم برای این است که مردم بدانند جای سرمایه‌گذاری دلار و سکه نیست، جای سرمایه‌گذاری بورس و نفت است.

*{با اشاره به تلاش‌های آمریکا از لحاظ سیاسی برای مقابله با ایران}: آمریکا از برجام بیرون آمد به امید آنکه ما و اروپا هم خارج شویم که نشد. آنان علیه ایران در لهستان کنفرانس برگزار کردند، در شورای امنیت در سال ۹۷ تشکیل جلسه دادند و هر ۱۴ عضو با رییس جمهوری آمریکا مخالفت کردند و این یک اتفاق تاریخی در سازمان ملل است.

* دیروز هم آمریکا قطعنامه‌ای برای ضربه زدن به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ایجاد کرده که ما امید فراوان داریم که طرح آمریکا شکست بخورد و بار دیگر انزوای آمریکا در جهان دیده شود اما واکنش ما هم در صورت تصویب احتمالی آن مشخص است. اگر چنین طرحی به تصویب برسد به معنای نقض فاحش و آشکار برجام است و عواقب آن بر عهده کسانی است که در این زمینه تلاش می‌کنند.

* اگر شما واقعا می‌خواهید با ملت ایران توافق کنید و مشکلات را حل کنید پس چرا امروز این کار را نمی‌کنید؟ چرا امروز دشمنی می‌کنید؟ چرا توافق را به فردای انتخابات موکول می‌کنید؟ این نشان می‌دهد شما راست نمی‌گویید. نشان می‌دهد که شما به هیچ عهد و پیمانی وفادار نیستید و این ماجرای ما با دولتی است که در آمریکا مستقر است. از روزی که آمده است مدام شکست خورده و مدام با ایران دشمنی کرده است.

2727

کد خبر 1420797

برچسب‌ها