چه سناریوهایی را می‌توان برای لبنان متصور بود؟

کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگویی به بررسی سناریوهای پیش روی لبنان در پی انفجار مهیب بیروت پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، حسن هانی زاده گفت: انفجار بزرگی که در بندرگاه بیروت رخ داد و به کشته شدن ۱70۰ نفر و زخمی شدن چندین هزار نفر منجر شد پیامدهای خطرناکی برای ثبات و امنیت این کشور کوچک اما پرماجرا به همراه خواهد داشت.ممکن است پشت پرده این انفجارعامل بشری، یک توطئه سازمان یافته و به شدت پیچیده قرار داشته باشد. یا اینکه به صورت اتفاقی حاصل  کوتاهی و اهمال مسئولان بندر و گمرک بیروت باشد، اما قطعا در آینده حقایق ورای اتهام زنی ها و فریادهای "کی بود کی بود من نبودم" پنهان خواهد ماند.

 وی افزود: همچنانکه حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا پس از گذشت نزدیک به دو دهه در هاله ای از ابهام باقی مانده است. اما آنچه از میان جریان سازی ها و موضع گیری های منطقه ای و بین المللی و خط رسانه ای پس از انفجار بیروت می توان دریافت این است که یک سناریوی خطرناک برای حمله جهانی علیه حزب الله لبنان طراحی شده است.

 این کارشناس در ادامه گفت: سناریوی پیش رو این است که خط تبلیغاتی جهانی به این سمت سو حرکت خواهد کرد که انفجار بیروت ناشی از وجود موشک های بالستیکی حزب الله در بندرگاه بیروت تلقی شود تا افکار عمومی برای محاصره کامل و فشار سنگین به حزب الله مهیا شود. مرحله دوم این است که دادگاه رسیدگی به ترور رفیق الحریری نخست وزیر سابق لبنان بزودی احکامی علیه عناصر تاثیر گذار حزب الله و مقاومت اسلامی صادر خواهد کرد تا جریان سازی علیه رهبران و فرماندهان این حزب تشدید شود.در مرحله بعد شورای امنیت سازمان ملل با استفاده از فضای التهاب آمیز داخل لبنان و منطقه و جهان با صدور قطعنامه ای حزب الله را تحت بند ۷ منشور سازمان ملل قرار خواهد داد.

مشروح این گفتگو را اینجا بخوانید.

311311

کد خبر 1422108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =