تکمیل زیرساخت ها ، لازمه توسعه شهر جدید امیرکبیر

تکمیل امکانات و زیرساخت های مناسب ، لازمه ی توسعه شهر جدید امیرکبیر و رسیدن به افق جمعیتی پیش بینی شده است .

به گزارش خبرآنلاین استان مرکزی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید استان مرکزی که ۲۲ مردادماه در نشست خبری با اصحاب رسانه سخن می گفت ، به این موضوع تاکید کرد و با اشاره به پیش بینی جمعیت ۱۰۰ هزار نفر در شهرجدید امیرکبیر و ۶۰ هزار نفر در مهاجران طی افق زمانی ۲۰ ساله افزود : تا کنون ۲۵ هزار نفر در شهر مهاجران و یک هزار نفر نیز در شهر جدید امیرکبیر سکونت دارند و یکی از مهمترین برنامه های ما در جهت توسعه این شهرها ، تکمیل زیرساخت ها و ارائه خدمات مناسب می باشد.
تکمیل ۹۸ درصد واحدهای مسکن ویلایی امیرکبیر
«محمود مرادی نراقی» به آغاز شکل گیری شهرجدید امیرکبیر در قالب طرح مسکن مهر و با ساخت ۱۱۳۱ واحد مسکن ویلایی در اوایل دهه ۹۰ اشاره کرد و گفت : در سال ۹۶ پس از مدتی وقفه ، به سبب رشد قیمت مسکن در کشور و استان و ضرورت انتقال سرریز جمعیتی به شهرهای جدید ، بخش های باقی مانده اجرایی شد . در حال حاضر ۹۸ درصد از واحدهای مسکونی ویلایی این شهر تکمیل و احداث شده است .
وی یادآور شد : با توجه به اینکه نرخ ساخت و ساز و قراردادهای مسکن مهر در قالب آورده متقاضی و تسهیلات بانکی متعلق به اوایل دهه ۹۰ بود ، این اختلاف قیمت سبب تحمیل ضرر و زیان به پیمانکار و همپنین تکمیل نشدن تعدادی از واحدها و توقف در ادامه پروژه شد که انصراف بسیاری از متقاضیان را به دنبال داشت .

حل مشکل تامین آب شرب و اجرای کامل شبکه فاضلاب ، برق ، گاز و فیبر نوری

مرادی با بیان اینکه شهر خوب یافتنی نبوده و ساختنی است و اساس آن شهروندان خوب و مسئولیت پذیر است که ضمن انجام وظایف خود ، مدیران شهری خوب و توانمند را نیز انتخاب کنند ، تصریح کرد : متاسفانه آموزش حقوق و وظایف شهروندی در بخش های مختلف سالهاست به فراموشی سپرده شده و باید از کودکی مورد توجه باشد . البته در سالهای اخیر اقداماتی انجام شده ، ولی کافی نیست و بیشترین تمرکز و برنامه ریزی باید روی این موضوع باشد.

مدیرعامل شرکت شهرهای جدید استان در بخش دیگری از صحبت های خود از حل مشکل تامین آب شرب و اجرای این پروژه با ظرفیت ۳۰ لیتر بر ثانیه که تا سقف جمعیت ۱۰ هزار نفر را خدمات ارائه می دهد ، خبر داد و اضافه کرد : جداسازی شبکه آب شرب و فضای سبز به صورت اصولی و اضافه شدن شبکه آب غیرشرب به واحدهای مسکونی نیز از جمله اقدامات انجام شده است . شبکه فاضلاب این شهر نیز به صورت کامل اجرایی شده و احداث تصفیه خانه فاضلاب نیز با اعتبار اولیه ۵.۵ میلیارد تومان و در مقیاس هزار متر مکعب در سال جاری انجام خواهد شد.
وی گفت : تاسیسات برق و گاز در شهر جدید امیرکبیر فراهم شده و شبکه فیبر نوری نیز به صورت کامل احداث شده و همه ساکنین تحت پوشش این خدمات قرار دارند.

قابلیت تبدیل شدن به یکی از باغ شهرهای کشور

مرادی میزان فضای سبز تجهیز شده در شهرجدید امیرکبیر را ۲۵ هکتار که شامل سرانه حدود ۷۰ متر می باشد و یکی از امتیازهای این شهر را قابلیت تبدیل شدن به یکی از باغ شهرهای مهم کشور در آینده عنوان کرد و افزود : در تامین آب فضای سبز این منطقه برخی مشکلات وجود دارد که در حال پیگیری و رفع آن هستیم .
وی در ارتباط با مشکل دسترسی به جاده اصلی و ایمنی مسیر تردد ساکنین ، به کلنگ زنی پروژه احداث زیرگذر در هفته دولت اشاره و تاکید کرد : برای اجرای این طرح ۱۳ میلیارد تومان اعتبار لازم است و مقرر شده ۵۰ درصد این اعتبار توسط شرکت عمران و ۵۰ درصد نیز از محل اعتبارات استانی و ملی تامین شود. همچنین استخر سرپوشیده این شهر با ارزش بالای ۱۵ میلیارد تومان نیز تکمیل شده و آماده بهره برداری است.
مرادی اضافه کرد : در بخش بهداشت و درمان نیز ساختمانی به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد تومان ساخته شده و پس از حل مشکلات مربوط به تاسیسات ، در حال تحویل به شبکه بهداشت و درمان استان برای راه‌اندازی است.البته علوم پزشکی استان ارائه خدمات را منوط به داشتن استانداردهای جمعیتی می داند ، ولی نگاه ما متفاوت است که با حمایت مسئولان استان در حال پیگیری و رایزنی برای حل این مشکل می باشیم .
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید استان مرکزی در ادامه این نشست با بیان اینکه در حال حاضر از خدمات آتش نشانی خیرآباد استفاده می‌شود ، ادامه داد: ساختمانی به این منظور در سالهای گذشته ساخته شده بود که برای تجهیز دو میلیارد تومان اعتبار لازم داشت که در این خصوص سال قبل یک میلیارد تومان ماشین آلات خریداری و یک میلیارد تومان هم تامین اعتبار شد و ظرف دو ماه آینده ساختمان آتشنشانی به بهره‌برداری خواهد رسید.
پیگیری و نظارت بر حل مشکل اختلاف مردم با شرکت های سازنده
وی اختلافات مردم با شرکت های سازنده به دلیل برخی نواقص در ساخت این واحدها را یکی از مشکلات کهنه عنوان و تاکید کرد : با پیگیری های انجام شده با هدف عدم تضییع حق مردم ، در حال حاضر شرکت عمران شهرهای جدید استان به عنوان ناظر عالی ، شرکت های سازنده را مکلف به رفع این مشکلات نموده است و حتی در این روند رای داوری نیز صادر شده است .
مرادی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به برنامه احداث بیش از ۱۲ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی در شهرهای مهاجران و امیرکبیر ، بیان کرد : قطعا یکی از شروط لازم برای تحقق این هدف ، وجود متقاضیان پای کار است ، چون منابع دولتی برای اجرای این طرح پیش بینی نشده است .

    مطالعه و پیگیری اجرای طرح جامع تفریحی و گردشگری در منطقه ۵۵۰ هکتاری با عنوان « تپه قاشه سبز »، پیگیری احداث راه آهن حومه ای اراک به مهاجران و ایستگاه مشک آباد به شهرجدید امیرکبیر و همچنین اجرای طرح بازار بزرگ فرش منطقه مرکزی کشور در این شهر و بازار ایرانی و اسلامی در مهاجران ، دیگر مواردی بود که مدیرعامل شرکت شهرهای جدید استان به آن اشاره کرد.

48

کد خبر 1422265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =