بورس دوشنبه ۲۷ مرداد به کدام سمت می‌رود؟

یکشنبه سیاه بازار سرمایه به پایان رسید، با ریزشی تاریخی که زمینه را برای بازگشت شاخص به کانال یک میلیون و هشتصد هزار واحد فراهم کرد.

به گزارش خبرآنلاین، داستان ریزش سهام حالا به نقطه هیجانی رسیده است،آنها که هیجان‌زده در صف‌های خرید نشسته بودند، حالا هراسان در صف‌های فروش وقت می‌گذرانند و رکورد تاریخی ریزش شاخص را رقم می‌زنند و این داستان هنچنان ادامه دارد.

 از همان ابتدا، وقتی هجوم مردم عادی به بازار سرمایه به خبر روز ایران بدل شد، انتظار می‌رفت که روزهای اصلاح قیمت روزهای بسیار سختی باشد. آنها که به سودای سودهای ۵ درصدی هر روزه راهی بازار سرمایه شده بودند، حالا در حسرت آب شدن سرمایه‌ها و پوچ شدن سودهایشان ریزش مداوم شاخص بورس را به نظاره نشسته‌اند.

 سهامداران حرفه‌ای اما از جذابیت خرید صحبت می‌کنند و می‌گویند برخی سهم‌ها با ریزش بیست و پنج تا چهل درصدی به سهم‌هایی جذاب برای خرید تبدیل شده‌اند . این چنین است که در همین موج کاهشی و ریزشی حاکم بر بازار سرمایه برخی می‌خرند و مطمئن هستند به زودی سود خوبی در سبد سرمایه گذاری‌شان جای خواهد گرفت. اتفاقا نگاهی به وضعیت شاخص نشان می‌داد صف‌های فروش در بسیاری از سهم‌ها در حال جمع شدن بود و پایان بازار با افزایش تعداد خریداران همراه بود.

یاسر فلاح با هشتگ «نه به رفتار هیجانی در بورس» در استوری اینستاگرام خود نوشته است: «می‌گویند گر صبر کنی ز غوره حلوا سازند، در مذمت رفتار عجولانه و سفارش به صبوری هم مثل زیاد است و هم روایت و داستان. این اما در بورس و بازار سرمایه انگار خریداری ندارد. به وقت خرید صف‌های پرحجم و به وقت فروش صفوف میلیونی. روزهای سرخ‌رنگ گویا آخر دنیا شده. چنان بفروش بفروشی راه می‌فتد که بیا و ببین. حالا همین‌ها که به وقت اصلاح فروشندگان قهاری شدن چند روز بعد در طلوع سبز بازار سهام روزهای قبلشان را با قیمت بالاتر می‌خرند. این می‌شود استراتژی برخی در بورس. در قیمت پایین بفروشند و با قیمت بالا بخرند و پس از مدتی گلایه‌مند از زمین و زمان بورس را رانتی و بدون تحلیل معرفی کنند. نقل قولی است که می‌گویند مردم به ندرت کاری که به آن باور دارند انجام می‌دهند، آنها کار راحت‌تر را انتخاب می‌کنند و بعد پشیمان می‌شوند.»

 حالا بسیاری از کارشناسان معتقدند فردا بورس با رفتاری معقول تر روبروست چرا که از یک سو صف‌های فرش در حال جمع شدن است و از سوی دیگر ریزش نیز اهنگی ملایم تر خواهد داشت.

بورس

 سقوط تاریخی بورس چرا رقم خورد؟

حالا سئوال بسیاری از سهامداران غیر حرفه ای همین است . سقوط تاریخی بورس چرا رقم خورد. امروز سومین روزی است که شاخص بورس پیاپی پایین می‌آید

علیرضا حیدری، تحلیلگر بازار سرمایه در این خصوص به خبرآنلاین گفت: من فکر می‌کنم ریزش بازار به شکل گیری حس بی اعتمادی در بازار باز می‌گردد. بالاخره این فضا ایجاد شد که سایر نهادها با دولت هماهنگی چندانی ندارند.

وی در توضیح این مطلب افزود: طرح بحث‌های عجیب و غریب درباره طرح گشایش اقتصادی از یک سو و اتفاقات دیگر نظیر منتفی شدن عرضه دارا دوم از سوی دیگر بازار را با مکث و وقفه روبرو کرد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این ریزش قیمت یا به عبارت فنی تر اصلاح بازار البته تا زمانی ادامه دارد که سهامداران به این نتیجه برسند سمت و سوی برنامه‌های همه نهادها حمایت از بازار سرمایه است . در این صورت می‌توان انتظار داشت نقدینگی تازه مجددا وارد این بازارها شود. حیدری گفت:همه سرمایه گذاران در همه جای دنیا اگر با کوچکترین هراسی روبرو شوند پا پس می کشند پس  لازم است فضا به سمت اعتماد بخشی و اطمینان ایجاد کردن پیش برود.

 او در جواب این سئوال که مهار نرخ ارز چقدر در این اتفاق موثر بود؟ گفت: بانک مرکزی تا کنون علی رغم عدم حمایت‌های مناسب توانسته است تورم را خوب مدیریت کند و مدیریت تورم یعنی چشم انداز آتی افزایشی نیست. پس در شرایط کنونی تحلیل سهم باید علمی ، اقتصادی و دقیق صورت گیرد .روزگاری خرید هر سهمی سودآور بود اما در فضای ثبات اقتصادی ورود بی‎دانش به بازاری مانند بازار سرمایه اصلا پذیرفته نیست .

او در توضیح دلیل سوم که سبب ریزش بازار سرمایه شد، گفت البته اتفاقات سیاسی نیز شاید تاثیر اندکی به جا گذاشته باشند، به هر حال پس از آنکه آمریکا نتوانست رای مناسب را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران کسب کند، دست به تقلا برای بازگرداندن فضا به سمت خود زد و تاکید کرد می خواهد با فعال کردن مکانیسم ماشه فشار بر ایران را افزایش دهد.

 او با اشاره به واکنش‌های مقامات در خصوص امکان ناپذیر بودن عملی شدن تهدید ترامپ گفت: بازار سرمایه در فضای حاکم تنها جمله آخر را شنیده است، اینکه فشارها به ایران رو به افزایش است در حالی که واقعیت فضا کاملا به نفع ایران است و باید در این مورد شفاف سازی شود.

 بیشتر بخوانید: شرایط کنونی بورس، فرصتی مناسب برای خرید سهام است

بیشتر بخوانید:اگر در بازار سهام ضرر کرده‌اید این ۱۰ فرمان را بخوانید

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1422496

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =