۳۰درصد راه‌های روستایی قزوین نیازمند بهسازی است

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت معادن و عبور بارهای غیرمجاز نیاز به لکه گیری و بهسازی دارند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ جواد حق لطفی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین در نشست شورای اداری این اداره کل که با حضور استاندار و مجمع نمایندگان استان قزوین برگزار شد، گفت: ۱۱۳میلیارد تومان از بدهی این اداره کل به پیمانکاران باقی مانده است ولی با وجود این میزان بدهی، در حال حاضر ۹۹قرارداد و ۷۲کارگاه در سطح استان فعال است.
حق لطفی، افزایش تخصیص اعتبارات استانی، اخذ اعتبارات از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و سازمان مدیریت بحران، افزایش اعتبار فصل حمل و نقل در کمیته برنامه ریزی شهرستانها و ابلاغ۵۰درصد اعتبارات به صورت امانی را از مهمترین درخواست‌ها جهت حل مشکلات مالی این اداره کل عنوان کرد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: این استان دارای ۶هزار و ۶۷۷کیلومتر راه است که از این میزان پنج هزار کیلومتر راه روستایی و بقیه راه‌های شریانی اعم از آزادراه، بزرگراه و راه اصلی هستند.
حق لطفی اضافه کرد: ۷۳۷کیلومتر از راههای روستایی این استان که عمدتا روستاهای بیش از بیست و ۵۰خانوار را تشکیل می‌دهند راه شوسه بوده و آسفالت آنها نیازمند ۴۵۰میلیارد تومان اعتبار است.
او ادامه داد: همچنین ۳۰درصد راه‌های آسفالت روستایی نیز به دلیل تغییرات آب و هوایی، فعالیت معادن و عبور بارهای غیرمجاز نیاز به لکه گیری و بهسازی دارند که برای انجام آن نیز  به ۴۰۰میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: ارزش راه‌های ارتباطی استان قزوین ۱۰هزار میلیاردتومان است که هزینه نگهداری و مرمت آن سالانه چهار تا ۶درصد این رقم، یعنی حدود ۵۰۰میلیارد تومان است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین گفت: امسال ۶۷۰هزار متر مربع آسفالت حفاظتی شامل میکروسرفیسینگ، چیپ سیل و فوگ سیل در سطح راه‌های استان انجام شد که در این زمینه رتبه چهارم کشور را داشته‌ایم.
به گفته حق لطفی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی در هزینه‌ها با خرید دستگاه خط کشی و آموزش نیروهای اداره کل امسال  تاکنون ۵۰۰کیلومتر از راههای استان توسط تیم‌های امانی خط کشی شده‌ است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان قزوین افزود: ۱۲اکیپ راهداری به صورت مستمر در طول راه‌های حوزه استحفاظی استان در حال لکه گیری هستند.
او گفت: در سال گذشته ۵۸هزار تن و امسال نیز تاکنون ۵۴هزار تن آسفالت برای بهسازی و لکه گیری راه‌های استان پخش شده است.
حق لطفی با اشاره به اجرای طرح ملی ابرار در راه‌های روستایی استان قزوین گفت: تعهد ابلاغی برای اجرای این طرح در راه‌های روستایی ۱۵کیلومتر بوده است اما هم اکنون ۴۵کیلومتر از این راه ها در حال اصلاح و  بهسازی هستند.
این مقام مسئول در ادامه با اشاره به موضوع اضافه بار کامیونهای معادن و تخریب راه‌ها به ویژه در راههای روستایی گفت: الزام به نصب باسکول در معادن، برخورد با حمل بار توسط معادن بدون اخذ بارنامه، تخصیص اعتبار برای ترمیم سطح راه‌ها وفق بند پنج ماده۴۳ قانون برنامه ششم توسعه کشور از جمله راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از حمل اضافه بار در جاده ها است.

48

کد خبر 1422713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =