۷۰درصد مشکلات اقتصادی کشور داخلی است

استاندار قزوین گفت: اگر امروز از مشکلات و معضلات اقتصادی در کشور صحبت می‌کنیم ۶۰ تا ۷۰درصد آنها در داخل قابل حل و فصل است و ۳۰درصد به خارج از کشور مربوط می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ هدایت الله جمالی پور، استاندار قزوین در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به کودتای ۲۸مرداد، گفت: این روز، لکه ننگی در تاریخ امور بین الملل و دخالت یک کشور خارجی در امور کشور دیگر است.
جمالی پور بیان کرد: ایران کشور مهمی است و تعرض و دخالت کشورهای خارجی در امور آن، نشان از قدرت این کشور و ظرفیت‌ها و فرصت‌های آن دارد.
او افزود: متاسفانه ما نتوانستیم از ظرفیت و فرصت کشور به خوبی استفاده کنیم درحالیکه کشورهای خارجی از آن سوی دنیا در منطقه حضور می‌یابند و یکی از مراکز مهم برای حضور خود را ایران اعلام می‌کنند.
استاندارقزوین افزود: این موضوع به دلیل ظرفیت‌های بی بدیل کشور از منظر ژئوپولوتیک و استعدادهای خدادادی است بنابراین باید قدر کشور و منابع آن را بدانیم و بتوانیم با همدلی و اعتقاد به ساختن کشور شرایطی را فراهم کنیم که ظرفیت‌ها به پشتوانه‌ای برای مردم تبدیل شوند.
او با تاکید بر اینکه ۷۰درصد مشکلات اقتصادی کشور در داخل قابل حل است، افزود:  اگر از مسایل و مشکلات کشور در حوزه ارزی صحبت می‌کنیم خود متولیان تولید و صنعت استان باید شرایطی را رقم بزنند که وضعیت زندگی و معیشت مردم تغییر کند.
جمالی پور با طرح این سوال که چرا دولت باید مانعی بر سر راه صادرکنندگان ایجاد کند، افزود: متاسفانه بی تعهدی عده‌ای که اصلا عرق ملی ندارند و برای آنها وضعیت کشور مهم نیست و فقط به فکر گردآوری سرمایه‌های بی شمار و خروج آنها از کشور هستند به این مساله دامن می‌زند.
او گفت: البته صادرکنندگان وطن پرست و علاقه‌مند به کشور نیز داریم که حاضرند کل منابع خود را به داخل کشور وارد کنند چون عزت ایران و دستیابی کشور به جایگاه واقعی خود را می‌خواهند.
استاندار قزوین با اشاره به دلایل ایجاد شرایطی خاص برای صادرکنندگان از سوی بانک مرکزی، افزود: وقتی یک صادرکننده، تعهد ارزی خود را انجام نمی‌دهد موجب ایجاد مشکل برای ده‌ها صادرکننده متعهد، پاکدست و علاقه مند برای کشور می‌شود.
او اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که همه باید دست به دست هم بدهیم و هرکسی دل در گرو عزت ایران دارد برای توسعه کشور و رفع مشکلات مردم تلاش کند.
استاندار قزوین افزود: ما در شرایطی قرار گرفته‌ایم که ممکن است تصمیماتی اتخاذ شود که از سوی برخی فعالان اقتصادی به عنوان سد راه فعالیت آنها نقد شود ولی امیدواریم به شرایطی برسیم که دیگر ضوابط و مقررات خاص، پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد نشود.
او افزود: امروز بسیاری از افراد به دلیل شرایط اقتصادی کشور رانت‌های زیادی می‌برند و به جای اینکه فرصت‌ها را برای عزت کشور استفاده کنند آنها را در راستای منافع سیاسی، گروهی و جناحی به کار می‌برند از همین رو بانک مرکزی و ... مجبور به وضع قوانینی برای جلوگیری از فعالیت آنها می‌شوند.
استاندار قزوین در پایان روز ورود آزادگان که مظهر صبر و استقامت هستند را گرامی داشت و آنها را نماد ملت ایران در صبر و استقامت دانست.

۴۶

کد خبر 1423069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =