پاسخ سخنگوی دولت به پیشنهاد متفاوت پوتین به ایران و آمریکا

سخنگوی دولت گفت: طرح «فروش نفت با موعد مشخص به متقاضیان» نیز پیشنهاد مشترک وزارت اقتصاد و وزارت نفت بود که با تایید بانک مرکزی همراه بوده و در بررسی ها معلوم شد که به اهداف هوایت نقدینگی و رونق تولید و طرحهای عمرانی و مقابله با تورم و رکود کمک می کند.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی، که به دلیل ابتلا به کرونا به صورت مکتوب به سوالات خبرنگاران پاسخ  می دهد، در پاسخ به سوال خبرگزاری مهر مبنی بر آنکه طبق اعلام آقای واعظی، علت عدم حضور رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت، توصیه کمیته بهداشتی ستاد ملی کرونا بوده است. آیا پروتکل خاصی در کمیته ها یا ستاد ملی کرونا درخصوص حضور مسئولین در برخی اجتماعات و جلسات تدوین شده است و آیا توصیه های کمیته بهداشتی یا ستاد کرونا تنها مختص به رئیس‌جمهور است یا اینکه این کمیته درخصوص حضور سایر مسئولین در جلسات و جمع ها نیز نظر می‌دهد؛ گفت: پروتکل های مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا و کمیته بهداشتی ابلاغیه های مشخصی دارد و قاعدتا هرجا که شائبه و احتمال عدم رعایت یا عدم امکان رعایت آن برود، حضور افراد اعم از مقامات یا افراد معمولی جایز نخواهد بود.

>>> بیشتر بخوانید؛ 

ربیعی: سیدالشهدا هم راضی نیستند سلامت مردم به خطر بیفتد

وی افزود: این مورد مسبوق به سابقه بوده چنانکه بسیاری از جلسات و دیدارهای مقامات ارشد در این راستا لغو شده یا بصورت ویدیوکنفرانس و از راه دور برگزار شده است و این موضوع کماکان بر قوت خود باقیست.در این زمینه حتی سفرهای استانی وزرا و افتتاح پروژه ها هم دارای پروتکل خاص شده و از افتتاح های جمعی پرهیز شده است.

اهم اظهارات  علی ربیعی در پاسخ به سوالات مهر، جماران،برنا و اعتمادآنلاین، فارس از این قرار است: 

*این طبیعی است که ما باید سعی و تلاش خود را به کار ببندیم تا تصمیم گیران اصلی کشور که حضور فعال آنها در اداره جامعه ضروری است پروتکل ها به طور کامل در مورد آنها اجرا شود. این نه خواست شخصی آنها بلکه یک تصمیم درست از جانب ستاد ملی کرونا است.

*با این وصف واقعیت این است که تعدادی از وزرا و نمایندگان و مقامات کشور در اثر عدم رعایت خود یا دیگران به ویروس کرونا مبتلا شده اند. این نوع ابلاغ های ستاد ملی کرونا برای حضور در مکان های مختلف و در این مورد خاص براساس تجارب پیشین صورت گرفته است.

*{ در پاسخ به این سوال که تعدادی از نمایندگان خواستار اصلاح ساختار شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا شدند و مدام انتقاداتی به این شورا دارند چرا انقد هجمه به این جلسه است؛ در صورتی که سران قوا درآنجا حضور دارند و در رابطه با عرضه اوراق سلفی نفت که در جلسه سران قوا تصویب شده است چرا شاهد آنقدر هجمه به این مصوبه هستیم}: شورایعالی اقتصادی، تدبیری بوده است از سوی مقام معظم رهبری، برای مدیریت هماهنگ اقتصاد کشور در شرایط ویژه کنونی. برای فهم این ضرورت، باید توجه کنیم که در سخت ترین و بی سابقه ترین تحریم قرار داریم و در یک جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم و خشن ترین و پرقدرت ترین مخالفان استکباری ایران در آمریکا به قدرت رسیداند. این یک جنگ واقعی است و نیز این مهم یک واقعیت است که تروریسم اقتصادی در زندگی روزمره شهروندان ایرانی تاثیر رنج آور داشته است.

*اصل و فلسفه تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا با توجه به شرایطی است که آمریکا با تحریم های ظالمانه و تروریزم اقتصادی در عمل جنگ اقتصادی را بر علیه مردم ایران را راه انداخت است و امروز کشور را درگیر این جنگ اقتصادی کرده است . شرایط جنگ اقتصادی نیازمند فرماندهی واحد و سرعت عمل در تصمیم‌گیری است. این شورا برای شرایط خاص کشور که امروز درگیر آن هستیم به صورت موقتی و اقتضایی تنها در خصوص برخی تصمیمات ضروری و اضطراری که در شرایط عادی اتخاذ آن زمانبر بوده برای مقابله با تحریم تشکیل شده و البته در تمام موارد تلاش شده است که برای دراز مدت مسیر قانونگذاری خود را مانند همه موارد طی کند.

*همه مصوبات شورایعالی مهم، از ویژگی زماندار بودن برخوردار است  و با مواردی که نیاز به تصویب دائمی قانونی دارد، همزمان به صورت لایحه مسیر مجلس را طی می کند.اساس پیشنهاد تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا را مقام معظم رهبری ارائه و ترکیب آن را مشخص کردند تا در خصوص تصمیمات فوری در دوره جنگ اقتصادی هماهنگی بین قوا صورت گرفته و در مواردی که نیاز به مجوز قانونی دارد، به تصویب معظم له نیز می‌رسد. 

*در تمام دنیا نیز وقتی شرایط غیرمتعارف به وجود می‌آید شوراها و نهادهایی اینچنینی تشکیل می‌شوند تا بحران ها و مشکلات را با سرعت بیشتری حل کنند.این شورا همچنین دارای ساختار و نظامنامه بوده و نظرات کارشناسی و دیدگاه‌های متفاوت صاحبنظران مورد توجه قرار می گیرد و مباحث قبل از طرح در شورا با حضور نمایندگان دستگاههای ذیربط در کمیسیون مقدماتی با حضور اعضا دیگر شورا بررسی مقدماتی می شود و حاصل به شورایعالی ارائه می شود.

*طرح «فروش نفت با موعد مشخص به متقاضیان» نیز پیشنهاد مشترک وزارت اقتصاد و وزارت نفت بود که با تایید بانک مرکزی همراه بوده و در بررسی ها معلوم شد که به اهداف هوایت نقدینگی و رونق تولید و طرحهای عمرانی و مقابله با تورم و رکود کمک می کند.

*کلیات طرح هم در دو جلسه مورد تایید شورایعالی قرار گرفت. البته در جزییات اجرایی، نظرات کارشناسی متفاوتی وجود داشته است که جمع بندی آن، مورد تصویب و اجرا خواهد گرفت.طبیعی است که هر کدام از قوا دیدگاه مشخصی داشته و با توجه به تنوع دیدگاهی که وجود دارد نظرات خود را بیان می‌کنند و در نهایت جمع بندی جلسه برای تایید به استحضار مقام معظم رهبری می رسد.

*{ در پاسخ به این سوال مبنی بر آنکه نظر جمهوری اسلامی ایران در مورد پیشنهاد پوتین برای برگزاری اجلاس ویدیویی سران ۱+۵ چیست،}: همانطور که قبلا توضیح داده شد، ما متوجه حسن نیت آقای پوتین برای کاهش تنش ها هستیم ولی در عین حال بعید می دانیم که چنین نشستی در فقدان هرگونه نیات صادقانه از طرف دولت آمریکا موثر باشد و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران کاملاً روشن است.صرف نظر از این گمانه زنی ها، هر زمان که همه طرف ها درخواست رسمی برای برگزاری این اجلاس پیشنهادی را دریافت کنند، با جدیت آن را بررسی و نظر نهایی را اعلام خواهیم کرد.

واکنش به نقش مافیای کنکور 

*{ در پاسخ به سوال  مبنی بر آنکه موضوع مافیای کنکور بحثی جدی است و گفته می‌شود گردش مالی آنها در سال بالای ۱۵ هزار میلیارد تومان است. از سویی دیگر برخی معتقدند در دوگانه برگزاری یا عدم برگزاری کنکور این مافیا نقش موثر داشته است؛ آیا این مطلب صحت داشته و مهمترین دلایل دولت برای برگزاری کنکور در زمان حاضر و تمهیدات آن برای رعایت پروتکل های بهداشتی چیست}: در مورد مافیای کنکور مسائل زیادی گفته می شود و این موضوع از طریق وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش از مدتها پیش در حال بررسی است. اما آنچه مهم است برگزاری کنکور در موعد مقرر به دلایل کارشناسی است.بطور قطع تصمیمات ستاد ملی کرونا فارغ از هر گونه فشار براساس مصالح عمومی از حفظ سلامت داوطلبان تا مسائل فنی و آموزشی اتخاذ می شود.

*تعدادی از خانواده ها و داوطلبان معتقد به برگزاری کنکور در موعد مقرر هستند و از تاخیر آن ابراز نگرانی می کنند و تعدادی نیز هم با نگرانی از سلامتی خواهان نعویق کنکور بودند.کارشناسان همه گیر شناسی براین باورند که معلوم نیست در هفته های آینده وضعیت ویروس کرونا بهتر از امروز بوده و اتفاقا به دلیل احتمال سفرهای پایان تابستان و یا عدم رعایت احتمالی تجمعات این ایام، ممکن است اوضاع نامناسب تری در کشور حاکم شود.
 
*از سوی دیگر تعویق کنکور موجب خواهد شد اعلام نتایج هم به تاخیر افتاده و عملا یک ترم آموزشی تعطیل شود که آنهم در نوع خود آثار و تبعات منفی در نظام آموزشی خواهد داشت لذا تعویق به مصلحت نبود ضمن اینکه آرامش روانی داوطلبان و خانواده های ایشان که شاید سالها برنامه ریزی نمودند و برای آزمون لحظه شماری می کردند تحت الشعاع قرار می گرفت.با این حال ستاد ملی کرونا با لحاظ تمام جوانب و پیش بینی ها عملی ترین و مناسب ترین تصمیم را گرفته و با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی نسبت به برگزاری کنکور در زمان مقرر اقدام خواهد شد.

*نکته ای که داوطلبان و خانواده های محترم ایشان باید اطمینان داشته باشند این موضوع مهم است که تمام تلاش و ظرفیت خود را بکارگرفته تا آزمون امسال در فضایی کاملا مطمئن و سالم برگزار شود و انشالله جای نگرانی نیست.از جمله اقدامات و دستورالعمل هایی که وزارتخانه های علوم و بهداشت برای برگزاری کنکور امسال پیش بینی و تدارک دیده اند به قرار ذیل است:

*آزمون در ۴ روز متوالی ۲۹، ۳۰، ۳۱ مرداد و ۱ شهریور ماه برگزار می شود. سال گذشته مدت زمان برگزاری کنکور ۲ روز بوده است.

*حوزه های امتحانی از ۲۱۰۰ به ۳۳۰۰ حوزه افزایش یافته است.

*میزان فضای امتحانی کنکور از ۲ میلیون متر مربع به ۵ میلیون متر مربع افزایش یافته است.

*با همکاری نهاد سیاستگذاری مصلی ها و وزارت ورزش و جوانان ۱۰ مصلی بزرگ و ۴۸ ورزشگاه به حوزه امتحانی کنکور اختصاص یافته است.

*فاصله صندلی ها به ۱.۸ متر افزایش یافته است.

*ورود و خروج داوطلبان از حوزه امتحانی برای جلوگیری از تجمع برنامه ریزی شده است.

*سالن ها از نظر تهویه توسط کارشناسان فنی مورد بررسی و نظارت قرار دارد.

*سالن ها قبل و بعد از آزمون ضد عفونی می شود.

*استفاده از ماسک برای داوطلبان و عوامل اجرایی الزامی است.

*خوداظهاری داوطلبان بر روی سایت وزارت بهداشت صورت می پذیرد تا افرادی که دارای علائم مشکوک هستند در حوزه های جداگانه آزمون دهند. حتی امکان برگزاری کنکور برای داوطلبانی که به دلیل بیماری در بیمارستان بستری هستند فراهم شده است. دیگر پروتکل های سختگیرانه که به داوطلبان و خانواده های ایشان این اطمینان را می دهد که دولت به سلامتی افراد و فرزندان عزیز اهتمام جدی دارد و آن را ملاک و اولویت اول خود می داند.

*در آخر توصیه ای به افراد دارای تریبون و رسانه ها داریم، خواهانیم که در انتشار هر خبری در این زمینه آرامش روانی دواوطلبان و خانواده ای محترم آنان را مدنظر داشته باشند تا خدای ناکرده در آستانه کنکور مورد خدشه قرار نگیرد و داوطلبان عزیز بدون نگرانی و آرامش خاطر یکی از مقاطع مهم در زندگی خود را با موفقیت پشت سربگذارند.

حزب‌الله یک جریان بزرگ است ما نگرانی نداریم 

*{ در پاسخ سوال فایننشال تایمز درباره آنکه آیا در قضیه انفجار بیروت، ایران نگران است که این حادثه به نقطه عطفی در تحولات خاورمیانه تبدیل شود و نقش ایران در منطقه و حزب الله در لبنان تضعیف گردد}: اتفاقا ما نگرانیم که این حادثه تاسف بار بهانهای برای مداخلههای خارجی و رویاپردازی درباره آرزوهای بر باد رفته ای باشد که تعدادی از کشورها برای تسلط بر امور داخلی و سرنوشت ملت مستقل لبنان داشتند. ما از همه می خواهیم که از فرصت طلبی سیاسی در مواجهه با این حادثه بپرهیزند.

*اساسا برای ما  نگرانی خاصی وجود ندارد، حزب الله یک جریان بزرگ و یک بخش عظیم اجتماعی است که حضورش در صحنه سیاسی لبنان و مقاومت لبنان مبتنی بر حضور در قلوب مردم لبنان است، آنها در کنار شادی و غم مردم لبنان زیسته اند و از مسیحی، شیعه و سنی آنها را به عنوان نهاد مقاومت لبنان می شناسند و معتقدیم مردم لبنان خودشان راه برون رفت از مشکلات را پیدا می کنند.

*ما معتقد بر تقویت همکاری های بین المللی از جمله با کشورهای اروپایی در کمک به مردم لبنان برای عبور آنها از بحران هستیم. اما مهم است که همکاری دولت های خارجی با مرکزیت و چارچوب های مرجح مردم و دولت لبنان هماهنگ و پیش برده شود.

واکنش ربیعی به خبر نامه قالیباف و رئیسی

*{ در پاسخ سوال خبرگزاری فارس درباره آنکه آقای ابوترابی، نماینده مجلس اعلام کرده قوای مقننه و قضائیه در نامه‌ای به رهبر انقلاب ضمن اعلام مخالفت خود با تصمیم دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی در بورس عنوان کردند که این تصمیم مغایر با تصمیم متخذه در شورای اقتصادی سران سه قوه است}: سوال شما براساس صحبت نماینده محترم دارای اشکال است بنظر هم زمانی دوموضوع طرح «فروش اوراق سلف نفتی برای طرحهای بالادستی نفت» و موضوع «فروش داخلی نفت با سررسید زمانی به متقاضیان» موجب این اشتباه و بروز ابهاماتی شده است. امیدواریم که بیانات افراد مسئول با دقت بیشتری صورت گیرد.

*فروش اوراق سلف نفتی امری قانونی بوده و براساس بند «ی» تبصره ۵ قانون بودجه ۱۳۹۹« وزارت نفت از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط تا سقف معادل سه میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) دلار اوراق مالی اسلامی (ریالی یا ارزی) با تصویب هیأت‌ وزیران منتشر کند.  این اوراق برای بازپرداخت اصل و سود اوراق ارزی- ریالی سررسیدشده تسهیلات بانکی و تضامین سررسیدشده و همچنین بازپرداخت بدهیهای سررسیدشده به پیمانکاران قراردادهای بیع متقابل طرحهای بالادستی نفت تعلق می‌گیرد و شرکتهای مذکور موظفند اصل و سود اوراق منتشرشده را حداکثر تا پنج‌سال از محل منابع داخلی خود تسویه کنند. اوراق فروش‌نرفته این بند با تأیید وزارت نفت و سازمان برنامه و بـودجه کشـور قابل واگذاری به پیمانکاران/ طلبکاران طرحها می‌باشد.»

*آیین نامه این بند نیز در ۱۰ اردیبهشت ماه به تصویب هیات وزیران رسیده و هیات بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز ایرادی برآن وارد ندانسته است و اساسا موارد روشن قانونی که اختیار آن با دولت است نیازی به تصویب در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ندارد. 

*همچنین بر اساس بند «و» تبصره۱ قانون بودجه ۹۸ نیز «وزارت نفت مکلف است در سقف بند «ب» این تبصره به صورت ماهانه حداقل دو میلیون بشکه نفت خام سبک، دو میلیون بشکه نفت خام سنگین و دو میلیون بشکه میعانات گازی پارس جنوبی را به صورت منظم و مستمر با امکان تسویه صددرصد (١٠٠ درصد ریالی یا ارزی در چرخه(رینگ) بین‌الملل(صادراتی) بورس انرژی در چهارچوب قوانین و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار، عرضه و گزارش عملکرد این بند را هر سه ماه یکبار به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.»

*براساس این قانون قرار بود در روز یکشنبه ۲ هزار میلیارد اوراق سلف نفتی در بورس انرژی عرضه شود که کمیسیون بودجه مجلس در خصوص این قانون دچار تشکیک شد و قرار شد پس از جلسه دولت با کمسیون بودجه مجلس و بیان دلایل قانونی و رفع ابهام از قوه مقننه این اوراق در بورس انرژی عرضه شود.

*ارائه این اوراق برنامه قطعی دولت بوده و براساس قانون بودجه به زودی فروش اوراق سلف نفتی را انجام خواهد داد. اما طرح «فروش نفت داخلی با سررسید به متقاضیان» این طرح بخشی از مجموعه برنامه گشایش اقتصادی در نقشه راه سال هشتم دولت است که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا جهت هماهنگی بیشتر مطرح و در حال سیر فرآیند تصمیم گیری نهایی است.

*معتقدیم این روزها همه مسئولان و افرادی که جامعه براساس سخن آن رفتار اقتصادی خود را تنظیم می کنند باید مراقب اظهارات، نطق ها و پیامی که به جامعه داده می شود باشند.

*شاهد بودیم در چند روز گذشته با اطلاعات غلط، شایعه نامه مشترک دو قوه قضاییه و مجریه به رهبر معظم انقلاب در افکار عمومی مطرح شد که مورد تکذیب قوه قضاییه قرار گرفت. این گونه اظهارات، اثرات عمیقی بر کنشگران اقتصادی و مردم که بیش از هر زمان دیگر به اقتصاد حساسیت دارند، می گذارد و با هدف مقابله با جنگ اقتصادی در تعارض جدی است.

*{ در پاسخ به سوال خبرگزاری روسیه مبنی بر آنکه رییس جمهور روسیه آقای پوتین پیشنهاد کرد که اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل با مشارکت رهبران آلمان و ایران در آینده نزدیک یک نشست آنلاین را در مورد برجام و وضعیت پیرامون ایران برگزار کنند. چگونه ایران این ابتکار را ارزیابی می کند، آیا آمادگی دارد در این نشست شرکت بکند؛ مشورت های مقامات ایرانی با روسیه در این مورد صورت خواهد گرفت}: ما متوجه حسن نیت آقای پوتین برای کاهش تنش ها هستیم ولی در عین حال بعید می دانیم که چنین نشستی در فقدان هرگونه نیات صادقانه از طرف دولت آمریکا موثر باشد. دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و دیگر اعضای گروه ۱+۴ درباره قانون شکنی و زورگویی آمریکا کاملاً روشن است و در اجلاس اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مورد تایید قرار گرفت. احتمالاً رئیس جمهور آمریکا شهامت شرکت در جلسه ای را نخواهد داشت که نسبت به انزوای مجدد خود در آن مطئمن است. صرف نظر از این گمانه زنی ها، هر زمان که همه طرف ها درخواست رسمی برای برگزاری این اجلاس پیشنهادی را دریافت کنند، با جدیت آن را بررسی و نظر نهایی را اعلام خواهیم کرد.
       
*جناب آقای پوتین و روسیه در سالهای اخیر توانسته اند نقش سازنده و امنیت بخشی در مسائل غرب آسیا داشته باشند و همواره تهران و مسکو در مشورت و تبادل نظر بوده اند.

*{ در پاسخ به سوال ایران پرس مبنی بر آنکه امضای توافق بین امارات و اسرائیل چه تاثیری بر معادلات امنیتی و سیاسی منطقه خلیج فارس دارد و هدف از امضای این توافق در شرایط کنونی منطقه چیست}: از این تصمیم غیرمسئولانه ابوظبی که با هدف تقدیم هدیه انتخاباتی به رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته بسیار متاسفیم. امارات متحده عربی با این توافق خود را از نقش آفرینی سازنده در جهان اسلام محروم کرد و خود را مورد سوء ظن دائمی قرار داد. هر شکلی از ورود رژیم صهیونیستی به خلیج فارس نتیجه ای جز دامن زدن به بی ثباتی و عدم امنیت برای همه کشورهای منطقه نخواهد داشت. 

*هنگامی که یک کشور احساس مسئولیت کافی در برابر این خطر را ندارد، وظیفه دیگر کشورهاست که بار چنین مسئولیت و نظارتی را بر دوش بگیرند. ما چشم از هرگونه تحرک در روابط سیاسی امارات و رژیم صهیونیستی برنمی داریم و آماده ایم که اگر تهدیدی برخاسته از این رابطه مسموم، امنیت ما و منطقه را به خطر بیاندازد، قاطعانه تصمیم بگیریم.

طرح تغییر سهمیه بنزین 

*{  درباره این که آیا طرح «تغییر سهمیه بندی بنزین» در دولت مطرح شده است؟} در هر حال اظهار نظرها منوط به دعوت دولت در جلسات کارشناسی است. زیرا هماهنگی با دولت در این زمینه صورت نگرفته است.

*پیش از این در دولت، طرح‌های مختلفی در خصوص سهمیه بندی بنزین مطرح شده بود که هر کدام معایب و مزایای مشخصی داشت. مباحث کارشناسی زیادی پیرامون هر یک صورت گرفت که سوابق آن در ستاد اقتصادی دولت موجود است.

* آنچه در شرایط تحریم و آثار آن بر فروش نفت در قالب بودجه ۹۹ پیش بینی شده است، تصمیمی بوده که همه ابعاد آن از جمله پرداخت‌های یارانه معیشتی محاسبه شده و تاثیر آن در ارکان بودجه نیز مشخص شده است بنابراین هر نوع اصلاحیه‌ای را باید با بررسی همه ابعاد و آثار آن و با توجه به شرایط امروز کشور و تاثیر کوتاه مدت و بلند مدت ارزیابی کنیم.

*طرح‌هایی که بدون هماهنگی با دولت‌ها در سنوات گذشته در مجلس به یکباره ظهور کردند و بدون در نظر گرفتن دیدگاه‌های متخصصان و کارشناسان با هیجان به تصویب رسیده در دراز مدت آثار منفی خود را بر کشور به جا گذاشته است مانند تصمیم هایی که در حوزه تامین اجتماعی گرفته شده و آثار منفی آن را امروز بر صندوق ها مشاهده می کنیم.

واکنش‌های عصبی آمریکا قابل فهم است 

{ در پاسخ به سوال خبرگزاری تسنیم مبنی بر انکه پس از ناکامی آمریکا در تصویب قطعنامه ضدایرانی، ترامپ مدعی شده  تلاش می‌کند تا مکانیسم ماشه را بزودی فعال کند، پاسخ دولت به این اظهارات ترامپ چیست و اساسا ایالات متحده چنین اختیاری دارد}: ایالات متحده با خروج از برجام در جایگاهی نیست که از سازوکارهای تعبیه شده در برجام و قطعنامه پشتیبان آن، بهره برداری کند. 

* آمریکا بعد از خفت فاجعه بارش در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، کاملاً سراسیمه شده و پریشان گویی می کند. هدف از این تهدید نمیتواند چیزی جز ضربه زدن به شورای امنیت سازمان ملل و اختلاف انداختن در جامعه بین المللی باشد. 

* این بار رژیم مستاصل آمریکا تصمیم گرفته که زانوی خود را بر گردن جامعه جهانی و همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل بگذارد ولی اطمینان داریم که این بار نیز با ایستادگی جامعه بین المللی در برابر بدعت قلدرمأبانه آمریکا، این یاغی گری در برابر قانون نیز به شکست خواهند انجامید.

* این شکست آمریکا نشان داد که ظرفیت های ایجاد شده در برجام از یک جانبه گرایی و قلدری این رژیم توانسته جلوگیری کند و از آثار برجام این بود که دو نوبت شکست های بی سابقه آمریکا در پی داشته است. ما به طور کلی شاهد تلاش و دیپلماسی همه طرف ها برای حفظ برجام هستیم و بعید است آمریکا موفق به حرکتی شود.

* بنابراین واکنش های عصبی آمریکا علیه برجام و شکست مذکور قابل فهم است.

دولت بر عهد خود با مردم وفادار خواهد ماند

*{ در پاسخ به سوال خبرگزاری ایلنا مبنی بر آنکه بورس هفته قبل با اظهار نظر وزیر اقتصاد و دیروز با تصمیم بانک مرکزی منفی شد که این نوسان ناشی از عملکرد دولتمردان بود،  پاسخ دولت به سهامداران خرد که عمدتاً اقشار عادی مردمی هستند چیست}: خوشبختانه روز یکشنبه خبرگزاری شما مصاحبه خوبی را منتشر کرده بود که در آن به درستی پیش بینی کرده بود که از روز دوشنبه بازار به روال عادی خود برمی گردد و شاهد افزایش تقاضا در کلیت بازار خواهیم بود.

در خصوص صندوق دارا دوم نیز همانگونه که قبلا اعلام شد دولت بر عهد خود با مردم وفادار خواهد ماند و در زمان جدید اعلام شده قطعا این وعده نیز محقق خواهد شد.

*در خصوص اوراق سلف نفتی نیز مجلس شورای اسلامی دچار تشکیک شد که پس از جلسه مشترک دولت و مجلس این مهم نیز اجرایی می شود.

*در برخی موارد مختلف یا اشکالاتی در روند عرضه از مقررات بورس صورت می گیرد در این موارد سازمان بورس اجازه دارد در جهت حمایت از حقوق مردم و سهامداران خواستار تمدید معاملات شود و این امر به نفع سهامداران بوده باعث شفافیت و اطمینان بیشتر می شود.

*امروز بورس یک رکن مهم در بازار سرمایه است و خوشبختانه مردم ایران با درک درست برنامه های دولت در حمایت از بورس از آن استقبال کرده اند. زیرا این بازار باعث استمرار روند شفافیت مالی، ایجاد سازوکار ورود نقدینگی به چرخه تولید و کاهش حمله نقدینگی به سایر بازارها مانند مسکن، طلا، ارز و خودرو خواهد شد. 

*مردم بیشتر علاقمند شدند که از طریق بورس ارزش پول خود را حفظ و افزایش سرمایه داشته باشند و از این منظر بورس می تواند به توزیع عادلانه ثروت در جامعه و مردمی شدن اقتصاد نیز کمک شایانی کند. به همه افرادی که تریبون دارند و صدای آنها بر قضاوت عمومی تاثیر دارد، توصیه می کنیم با اظهارات شتابزده موجب آشفتگی بازار نشوند.

*امروز به اندازه کافی جریانهای بدخواه ایران نقاط قوت اقتصادی را نشانه رفته اند و باید ضمن بیان نقدهای سازنده مراقب بود اطمینان خاطر سهامداران و فعالان بازار بورس و آرامش روانی جامعه و افکار عمومی برهم نخورد.

*{ در پاسخ به سوال خبر رادیو مبنی بر آنکه وعده ای که هفته پیش رئیس جمهور برای گشایش اقتصادی به مردم داد، چه شد}: آنچه در مورد گشایش اقتصادی مطرح شده سلسله اقدامات در حوزه های پولی – مالی، بازار سرمایه و افزایش تولید، سرمایه گذاری های توسعه ای و زیر ساختی است که بخشی از آنها نیز در هفته پیش رو در قالب افتتاح ها، آغاز پروژه های جدید و برخی طرح های اقتصادی در حال انجام دنبال می شود. 

* در مجموعه نقشه راه سال هشتم دولت تدوین شده و در هفته دولت اعلام خواهد شد. این اقدامات هم در حوزه رونق تولید و هم در حوزه معیشت مردم، گام‌های روشن و هدفمندی را با تعیین مسئول پرژوه پوشش می دهد. یکی از این اقدامات به طرح فروش داخلی نفت با سررسید مشخص به متقاضیان می باشد. این طرح به علل مختلفی به گشایش اقتصادی کمک خواهد کرد.

*تاثیر اول در کاهش نقدینگی قابل توجه و کاستن از آثار تورمی نقدینگی می باشد. که در کاستن از فشار نقدینگی به سایر بازارها مانند بازار مسکن، طلا و ارز و خودرو تجلی می یابد.

*اثر دوم، در تامین منابع لازم برای انجام پروژه های عمرانی و سرمایه گذاریهای جدید در بخشهای تولیدی، زیر ساختی و انرژی را فراهم می سازد. قطعا علاوه بر تاثیر در رشد اقتصادی موجب اشتغال های جدید نیز خواهد شد.

*علاوه بر این امکان گزینه جدیدی برای سرمایه گذاری آتی مردم است که با ریسک پایین و سودآوری بالا، مشارکت همگان با سرمایه های اندک و سهیم شدنشان در منافع جامعه آثار اجتماعی نیز خواهد داشت.

۲۱۶۲۱۵

کد خبر 1423172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =