۰ نفر
۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
قلب سارایوو بین سینماگران تقسیم شد

مهر نوشت: جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو ۲۰۲۰ که این دوره به صورت آنلاین برگزار شد، شب گذشته (پنجشنبه ۳۱ مرداد) برندگانش را معرفی کرد.

به گزارش اسکرین دیلی، جشنواره بین‌المللی فیلم سارایوو با اهدای جایزه اصلی خود به فیلم «تبعید»، برندگان بیست و ششمین دوره این جشنواره را معرفی کرد.

این دوره جشنواره سارایوو که به دلیل پاندمی کرونا به صورت مجازی برگزار شد، مراسم اهدای جوایز خود را نیز به صورت مجازی برگزار کرد. این مراسم به صورت استریم در پلتفرم جشنواره قابل مشاهده بود.

در این مراسم ویسار مورینا، کارگردان و نویسنده متولد کوزوو جایزه «قلب سارایوو» را دریافت کرد.

نام وی از سوی میشل آزانویسیوس، کارگردان فرانسوی فیلم «آرتیست» به‌عنوان رییس هیات داوران امسال از خانه‌اش در فرانسه اعلام شد.

مورینا با پیامی ویدیویی جایزه‌اش را که شامل مبلغ نقدی ۱۶ هزار یورویی نیز بود، پذیرفت.

«تبعید» نخستین بار در جشنواره ساندنس امسال دیده شد و در بخش پانورامای برلیناله نیز روی پرده رفت. این فیلم ماجرای یک مهندس شیمی از کوزوو را روایت می‌کند که ساکن آلمان است و در یک بحران هویتی قرار گرفته‌است.

برنده سه قلب دیگر سارایوو نیز در همین مراسم معرفی شدند و رو حسنوف فیلمساز آذربایجانی جایزه بهترین کارگردانی را که شامل ۱۰ هزار یورو جایزه نقدی بود برای دومین فیلم بلندش «جزیره درون» دریافت کرد. این فیلم تصویرگر داستانی از یک استاد بین‌المللی شطرنج است که فرصت پیدا می‌کند تا قهرمان شطرنج جهان را به چالش بکشد.

ماریا اسکاریچیچ، بازیگری از کرواسی موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن برای بازی در فیلم «مادیان» ساخته آن دریا استاکا شد و ونجلیس موریکیس از یونان برای بازی در فیلم «حفار» ساخته گئورگیس گریگوراکیس جایزه بهترین بازیگر مرد را برد. این فیلم در برلین جایزه برده بود.

جایزه ۳۰ هزار یورویی «آدنتیا» برای یک کارگردان زن نیز به فیلمساز برلینی، ناتالیا یفیمکینا برای مستندی با عنوان «مردم گاراژ» اهدا شد.

میشل فرانکو فیلمساز مکزیکی و مدس میکلسون بازیگر دانمارکی نیز جایزه افتخاری این دوره فستیوال را دریافت کردند.

جشنواره فیلم سارایوو که از ۱۴ آگوست با نمایش فیلم «مامان بزرگ، تمرکز کن» ساخته پییر ژالیکا کارگردان بوسنیایی آغاز شده بود، امروز جمعه (۲۱ آگوست) به کار خود پایان می‌دهد.

۵۷۵۷
کد خبر 1424019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =