۰ نفر
۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶
جزییات قابل توجهی از یک طرح بزرگ ملی

افتتاح یک طرح بزرگ ملی در پنجشنبه گذشته مقارن با ۲۲ مرداد ۹۹ با حضور رئیس جمهور و وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، جزییاتی دارد که قابل توجه به نظر می رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بهره برداری از یک طرح ملی در زمینه توسعه کشاورزی، مدیریت آب و تامین با ثبات آب شرب شهرها و روستاهای منطقه غرب کشور در استان های کرمانشاه و ایلام، هفته گذشته آغاز شد. طرحی که جزییات قابل توجه آن باعث شده به عنوان یک طرح کم نظیر در کشور از آن یاد شود.

در این افتتاحیه که در قالب طرح «هر هفته الف-ب ایران» با حضور رییس جمهور انجام شد، ۲۳ هزار هکتار از اراضی غرب کشور در شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و مهران در استانهای کرمانشاه و ایلام تحت آبیاری باثبات کشاورزی قرار گرفت.

رییس جمهور در این افتتاحیه با بیان اینکه دولت به تامین امنیت غذایی و آبادانی مرزها، توجه خاص و ویژه دارد، اظهار داشت: تمام دولت، کارگزاران، استانداران، مهندسان و پیمانکاران، تا ساعت آخر فعالیت این دولت، با حساسیت تکمیل این گونه طرح‌ها را دنبال می‌کنند و بی‌تردید این روند در دولت‌های بعدی نیز تداوم می‌یابد.

روحانی ادامه داد: در طول ۷ سال گذشته تلاش‌ها و اقدامات بسیار خوبی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور انجام شده و این روند همچنان برای تأمین امنیت غذایی کشور ادامه دارد.

رییس جمهور با اشاره به گزارش وزیر نیرو در مورد ساخت سدهای مرزی در ۱۲ استان مرزی کشور بعد از انقلاب، گفت:‌ معنی این تلاش‌ها و اقدامات این است که انقلاب اسلامی همواره برای امنیت غذایی و آبادانی مرزها توجه ویژه‌ای داشته است.

روحانی گفت: استان‌های کرمانشاه و ایلام که در دوران جنگ با مشکلات زیادی مواجه بودند، با اجرای این طرح ملی امروز از نظر کشاورزی و آبادانی اراضی وضعیت خوبی دارند و با اجرای این طرح‌ها محصولات کشاورزی در این منطقه چهار برابر افزایش می‌یابد.

از جمله جزییات قابل توجه در این طرح عظیم ملی، ایجاد یک سامانه انتقال آب به طول ۴۰۰ کیلومتر در دو استان‌ غربی کشور که در مراسم افتتاحیه پنجشنبه گذشته، رییس جمهور دستور بهره برداری از ۵۲ کیلومتر کانال، ۸.۸ کیلومتر تونل و سازه‌های ایستگاه‌های پمپاژ، حدود ۲۲۰ کیلومتر لوله‌گذاری،   ۸ ایستگاه پمپاژ و دو ایستگاه برق را صادر کرد. این پروژه ها تنها در وزارت نیرو با هزینه ۱۱۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است.
همچنین جزییات دیگری در زمینه انتقال آب در این طرح ملی قابل توجه است. سامانه انتقال و توزیع پایدار آب در این طرح باعث می شود دشت‌های ازگله با وسعت ۹۰۹ هکتار، چگیران ۳۷۸۴ هکتار، ذهاب شمالی ۵۳۹۰ هکتار، ذهاب جنوبی ۱۴۵۶ هکتار و حومه قراویز ۱۵۶۵ هکتار تحت پوشش شبکه توزیع و انتقال آب قرار گیرند.
همزمان با بهره برداری از این طرح، در سایر مناطق استان کرمانشاه، شبکه‌های پایین دست سدهای این استان هم به عنوان دومین پروژه وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

گفتنی است در دولت یازدهم و دوازدهم ۵ سد در استان کرمانشاه به بهره‌برداری رسید که با بهره برداری از طرح ۲۳ هزار هکتاری اخیر، شبکه‌های پایین دست سدهای مزبور اکنون وارد مدار بهره برداری شد. سد جامیشان در سفر سال ۱۳۹۸ رییس جمهور، سد شرفشاه در خردادماه گذشته و سه سد "زمکان"، "تنگ حمام" و "دایک گیلان‌غرب" هم با حضور معاون اول رئیس جمهوری در استان کرمانشاه افتتاح شده بود.
مجموعا ۸ هزار و ۴۰۰ هکتار شبکه‌های پایین دست این سدها در افتتاحیه روز پنجشنبه گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفت که برای اجرای این شبکه، ۲۹۰ کیلومتر لوله فولادی سایز بزرگ و جی‌.آر. پی بالای یک متر و ۲۶ کیلومتر کانال اصلی احداث شده است.
مجموع سرمایه‌گذاری وزارت نیرو برای این دو طرح  ۱۲۶۵ میلیارد تومان است که تامین آب ۱۲ شهرستان، ۲۵ شهر و ۷۷۰ روستا را بر عهده دارد. همچنین وزارت جهادکشاورزی نیز بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان برای شبکه توزیع آب کشاورزی در سطح ۲۳ هزار هکتار اراضی مزبور صرف کرده است که با توجه به فازهای توسعه بعدی این طرح، مجموع سرمایه گذاری بخش دولتی در آن، بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان خواهد شد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1424395

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =