داستان قطعنامه آمریکا علیه ایران و برجام به روایت لاوروف: سعی کردم به پمپئو توضیح دهم

وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی روسیه گفت: سعی کردم به پمپئو توضیح دهم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سرگئی لاووف وزیر خارجه روسیه در گفتگو با با شبکه تلوزیونی روسیه‌1 گفت: رفتار آمریکا در مورد ایران و برجام ضد و نقیض و ناموزون است.

 

وی در ادامه عنوان کرد: اقدامات امریکا در مورد برجام ممکن است به جنجال جدی و تفرقه در شورای امنیت بینجامد. باوجود اینکه ایران توافق ها در برجام  را اجرا  کرده اما می بینیم که آمریکا به بهانه رفتار تهران و بد خواندن آن تحریم هایی را علیه این کشور وضع می کند. آمریکا به همه کشورهای جهان می گوید نباید با کشورهایی که واشنگتن می خواهد منزوی کند تجارت کنند.  

مقامهای آمریکایی زمانی که نیاز دارند تا منافع اقتصادی کشور خود را پیش ببرند چندان خجالت نمی کشند. ظرافت های دیپلماتیک و کنایه ها از مدتها پیش کنار گذاشته شده است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: مساله با شرکای امریکایی ما درباره ایران در هر صورت به همین بازمی گردد. آمریکا به این نتیجه رسید که برجام همان طور که ترامپ گفت، معامله بدی است و اینکه دولت اوباما اشتباه بزرگی مرتکب شد و این توافق بد را امضا کرد. دو سال پیش آمریکا از برجام خارج شد. مقامهای امریکایی گفتند که هیچکس نمی تواند در صورتی که مانع واشنگتن برای مجازات ایران بخاطر توافقی شود که آمریکا از آن خارج شده است.
 
این موضع مقامهای آمریکایی ضد و نقیض و ناموزون است .آمریکا گفت که به تعهدات خود عمل نمی کند و این تعهدات شامل خودداری از تحریم ایران و اجازه دادن به این کشور برای شرکت در مبادلات بازرگانی و اقتصادی بین المللی می شد.

لاوروف بیان کرد: آمریکا اعلام کرده بود که از این اقدامات خودداری می کند و علاوه بر آن مانع خواهد شد تا کشورهای دیگر نیز در مورد ایران چنین رفتاری (تحریم) داشته باشند. آمریکا پس از اعمال تحریم ها در مورد ایران کشورهای دیگر را از تجارت با تهران برحذر داشت و تهدید به مجازات این کشورها کرد و اکنون آنها در صورت همکاری با ایران دسترسی به بازار آمریکا نخواهند داشت و کار به دادگاه می کشد.

از طرف دیگر آمریکا معامله هسته ای را توافق بد می داند و می خواهد آن را تغییر دهد ازجمله می خواهد محدودیت تسلیحاتی را که در ماه اکتبر بسر می رسد تمدید کند. ما و سایر اعضای برجام هیچ گونه دلایل قانونی، سیاسی و بویژه اخلاقی نمی بینیم که تصمیمات شورای امنیت و خودمان را مورد تمسخر قرار دهیم.

«همه این موارد را صادقانه به شرکای آمریکایی توضیح دادیم. با این وجود آنها تصمیم گرفتند تا قطعنامه مربوطه را ارائه کنند. به غیر از آمریکا فقط دومنیکن به این قطعنامه رای مثبت داد.»

١١عضو دیگر شورای امنیت ازجمله همه کشورهای اروپایی از رای دادن به این قطعنامه خودداری کردند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: به این صورت حتی نیاز به وتو نبود زیرا در صورتی نیاز به وتو بود که 9 رای به آن داده می شد اما فقط دو رای موافق داده شد. در همین حال ما از این وضع خوشحال نیستیم. ما از اینکه آمریکا به این گونه در شورای امنیت شکست خورد لذت نمی بریم.

آمریکا به احتمال زیاد می دانست که چه می کند آنها می خواستند این پیام را بدهند که قاطعیت دارند و کار را ناتمام نمی گذارند و برای ارائه پیش نویس قطعنامه تلاش خواهند کرد. آمریکا با متوسل شدن به شیوه های ظاهرا قانونی و به ظاهر حقوقی برای بازگرداندن تحریم ها در مورد ایران که برای همه کشورهای جهان لازم الاجرا باشد تلاش می کند.

این اقدام ساده نخواهد بود زیرا کشوری که یک بسته جامع توافق ها را که از سوی شورای امنیت تایید شده نقض کرده است و بطور رسمی از این بسته خارج شده ابزار قانونی برای اجرای این عملیات ندارد.
 
من سعی کردم همه این مساله را به صراحت و در فضای دوستی به پمپئو توضیح بدهم. ما با شرکای آمریکایی و سایر اعضای شورای امنیت در نیویورک و در چند پایتخت در این مورد کار می کنیم.

اکثریت کشورها این تلاش های امریکا را نادرست و غیرسازنده می دانند.این تلاش ها ممکن است بدون نتیجه باشد اما ممکن است به جنجال بسیار جدی و تفرقه در شورای امنیت بینجامد و در نهایت به اعتبار آن ضربه بزند.

310 310

کد خبر 1424687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =