افزایش ۳۵هزارتنی خرید تضمینی گندم در قزوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: امسال خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ۳۵هزار تن افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ فاطمه خمسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در مجموعه باغستان برگزار شد؛ گفت: امشال بیش از ۲۰۰هزار تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان استان خریداری شده که نسبت به سال گذشته که ۱۷۰هزارتن بوده افزایش داشته است.
خمسه در ادامه از رشد ۶درصدی کشت گندم در مزارع کشاورزی استان قزوین خبر داد و اظهار کرد: پیش بینی تولید ما در محصول گندم امسال با توجه به بارندگی های خوب ۳۳۰هزار تن بود که با توجه به آمار خرید تضمینی و خرید شرکت های بخش خصوصی این رقم محقق شده است.
به گفته او؛ امسال بیش از هفت هزار تن کلزا به شکل تضمینی از کشاورزان استان خریداری شده است.
رییس سازمان جهادکشاورزی قزوین به تولید محصولات علوفه ای اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه ۹۰درصد نهاده های مورد نیاز صنعت دام کشور از خارج وارد می شود؛ بر همین اساس امسال ۲۶هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان به زیر کشت ذرت علوفه ای رفته است.
خمسه در ادامه با بیان اینکه؛ توسعه و تقویت کشت گلخانه ای از مهمترین سیاست های وزرات جهاد کشاورزی و  استان است گفت : تقویت گلخانه ها در استان به تقویت منابع آب و خاک کمک می کند و یکی از راه های کاهش مصرف آب و صرفه جویی در آن به شمار می رود.
او با بیان اینکه با موافقت وزیر جهاد کشاورزی مجوز احداث گلخانه در استان قزوین تسهیل شده افزود: در حال حاضر مشکلی برای تخصیص آب به سرمایه گذاران گلخانه ای نداریم و آب با تعرفه صنعتی در اختیار فعالان و متقاضیان بخش قرار می گیرد.
این مقام مسئول از آماده سازی بیش از ۹۰درصد زیرساخت های شهرک گلخانه ای نودهک تاکستان خبر داد و تصریح کرد: ۹۵درصد اعتبارات این طرح که مصوب سفر ریاست جمهوری بوده از اعتبارات ملی تامین شده است.
به گفته خمسه؛ فاز نخست این شهرک گلخانه ای به میزان ۷۲هکتار آماده سازی و به سرمایه گذاران واگذار شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین در ادامه با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال بیش از ۷۰۰هزار تن محصولات باغی در استان تولید شود گفت: طی ۲سال گذشته بیشتر باغات استان دچار خسارت و سرمازدگی شدند اما با آموزش به کشاورزان و اقدامات ترویجی امسال با وجود چند دوره موج سرما کمترین خسارات را در بخش باغی داشتیم.
خمسه در بخش دیگری از این نشست به رشد جوجه ریزی درمرغداری های استان اشاره کرد و گفت : جوجه ریزی طی سال های ۹۸ و ۹۹ افزایش داشته و در حال حاضر ماهانه ۲میلیون و ۵۰۰قطعه جوجه ریزی در مرغداری های استان انجام می شود.
او یادآور شد: سالانه بیش از ۶۵هزار تن گوشت مرغ و ۷۵هزار تن تخم مرغ در واحد های مرغداری استان تولید می شود که علاوه بر داشتن مازاد تولید، بخشی از آن به استان های همجوار نیز صادر می شود.
خمسه بیان کرد: به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضا برای مصرف مرغ و به منظورتداوم و پایداری این محصولات و حمایت از تولیدکنندگان؛ نسبت به خرید این محصول و منجمدسازی و ذخیره سازی آن از سوی شرکت پشتیبانی امور دام اقدام شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی قزوین همچنین در ادامه گفت:  در حال حاضر نزدیک به ۲۷هزار تن گوشت قرمز سالانه در استان تولید می شود که بیش از نیاز مصرفی استان است.
خمسه افزود: با توجه به اینکه در استان مازاد تولید گوشت قرمز داریم با نظر وزارت جهاد کشاورزی طرح خرید توافقی این محصول از تولیدکنندگان و دامداران در استان قزوین اجرا می شود که  قیمت پیشنهادی آن برای هرکیلو ۷۲هزار و ۵۰۰تومان تعیین شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در بخش دیگری از نشست خبری خود به اجرای مصوبه ریاست جمهوری در تجهیز ۲۰هزار هکتار آبیاری نوین در اراضی کشاورزی قزوین اشاره کرد و گفت: با تلاش های انجام شده مصوبه تجهیز ۲۰هزار هکتار اراضی کشاورزی استان که از مصوبات سفر رییس جمهوری در مهر ماه سال۹۵ بود، شهریور ماه سال گذشته به طور کامل اجرا و عملیاتی شد.
خمسه افزود :با طرح های اجرا شده ؛ طی یکسال اخیر در مجموع ۲۴هزار و ۵۰۰هکتار از اراضی کشاورزی استان؛ طی سال های اخیر به آبیاری نوین مجهز شده اند.
او یادآور شد: استان قزوین در سال گذشته؛ رتبه اول کشور در سطوح ابلاغی برای  اجرای طرح های آبیاری نوین و در مقدار اجرا نیز رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.
خمسه خاطر نشان کرد: سال گذشته معادل ۱۳۰درصد اعتبارات ابلاغی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی صرف اجرای طرح های آبیاری نوین شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه طی چند ساله گذشته ظرفیت استان برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین سالانه زیر۲هزار هکتار بوده گفت: با تلاش های انجام شده این ظرفیت افزایش داـه به طوری که با تامین اعتبارات سالانه قادر به اجرای آبیاری نوین در سطح ۱۰هزار هکتار هستیم.

خمسه در ادامه از پرداخت ۳۴۸میلیارد تومان تسهیلات طی یک سال اخیر به بخش های مختلف کشاورزی در قالب وام های مختلف خبر داد و گفت: ۱۰۰میلیارد تومان از این تسهیلات در بخش مکانیزاسیون بود.
به گفته این مقام مسئول؛ امسال نیز ۶۳میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون برای نوسازی ادوات و ماشین آلات کشاورزی به استان ابلاغ شده که ۲۷درصد آن پرداخت شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در بحث خسارات وارده از شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: در بیشتر بخش ها خسارت کرونا در حوزه اشتغال بوده است و در بخش کشاورزی بیشتر به تولید خسارت وارد شده است که با توجه به تسهیلات اعطایی در بخش اشتغال، ۵۱نفر برای تسهیلات معرفی کردیم که ۱۷نفر توانستند ۳۴۸میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.
او با اشاره به راه اندازی مرکز آموزش مربی باغبانی کشور در استان یادآور شد: با راه اندازی این مرکز، مربی باغبانی باید در این مرکز آموزش ببیند و دپارتمان باغبانی هم مدرک بین المللی ارائه می دهد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین در پایان  از افتتاح و بهره برداری ۶۷طرح عمرانی و تولیدی کشاورزی در استان به مناسبت هفته دولت خبر داد و گفت: برای اجرای این طرح‌ها که شامل ۴۴طرح آب و خاک، ۱۴طرح منابع طبیعی و آبخیزداری، ۶طرح دام و طیور،۲طرح صنایع کشاورزی و یک طرح باغبانی است ۷۳۲میلیارد و ۳۹۴میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
خمسه افزود: با افتتاح و بهره برداری از این طرح‌ها ضمن بهره مندی ۲هزار و ۱۷۳خانوار روستایی از خدمات زیربنایی، زمینه اشتغال  ۲۸۲نفر به طور مستقیم و یک هزار و ۸۲نفر به طور غیر مستیقم در استان قزوین فراهم می‌شود.
این مقام مسئول همچنین گفت: به مناسبت هفته دولت همچنین احداث سیلو و کارخانه خوراک دام در شهرستان بویین زهرا با هدف کمک به تکمیل زنجیره تولید محصولات دامی به مناسبت هفته دولت آغاز می شود.

48

کد خبر 1424817

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =