کشف میدان گازی ترکیه را به صادر کننده گاز تبدیل می کند

فارس نوشت: رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد: کشف 320 میلیارد متر مکعبی میدان گازی در دریای سیاه می‌تواند ترکیه را یک صادرکننده گاز تبدیل کند.

«فاتیح دونمز» وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد: پس از کشف یک میدان بزرگ نفتی در دریای سیاه و میدان‌های دیگری که احتمالا در سایر مناطق خواهدبود، پیش بینی ما بر این است که میزان واردات گاز این کشور در حد زیادی کاهش یابد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم  پا از این پیش بینی‌ها فراتر گذاشته و اعلام کرد کشف 320 میلیارد متر مکعبی میدان گازی می‌تواند این کشور را به یک صادرکننده گاز تبدیل کند.

در صورتی که گاز این میدان به مرحله تجاری برسد وابستگی ترکیه را به واردات از کشورهای ایران روسیه و آذربایجان که سال گذشته به میزان 41 میلیارد دلار بود از بین خواهد برد.

وزیر انرژی ترکیه اعلام کرد:« با این کشف جدید میدان گازی، میزان واردات گاز ما بسیار کاهش می‌یابد و می‌توانیم زیرساخت‌های تامین گاز ارزان قیمت را برای شهروندان خود فراهم کنیم»

وی همچنین از یک منطقه 6000 کیلومتری خبر داد که کارشناسان ترک در زمینه امکان وجود میدان گازی در آن بررسی می‌کنند. ضمن اینکه ترکیه به دنبال کشف ذخایر هیدروکربوری در دریای مدیترانه است که این اقدام با واکنش یونان و مصر همراه شده است.

ترکیه بزرگترین وارد کننده گاز از ایران است و قرادادهای طولانی مدتی هم دارند.

223229

کد خبر 1424866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =