آخرین وضعیت پول‌های بلوکه ایران درکره جنوبی/ ایران دارو وارد می‌کند؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره از آخرین وضعیت پرداخت های کره جنوبی به ایران و صحت و سقم واردات خودرو و لوازم خانگی کره‌ای در ازای پول بلوکه شده ایران در کره خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،کره جنوبی که طی سال های اخیر حضوری پررنگ در بازار لوازم خانگی،گوشی تلفن همراه و بازار خودرو در ایران داشت حالا به استناد تحریم‌های آمریکا میلیاردها دلار از پول ایران را بلوکه کرده است.

 همتی، رییس کل بانک مرکزی پیش‌تر بارها و بارها در این خصوص به کره جنوبی هشدار داده و تاکید دارد در صورت ادامه این روند بازار ایران را به روی کالاهای کره‌ای خواهد بست اما خود نیز تبصره‌ای در این زمینه دارد، می‌گوید کره‌ای ها چندان به این هشدارها توجه ندارند چون کالاهایشان را به صورت غیر قانونی وارد بازار می‌کنند. با این حال اخباری در خصوص آغاز مذاکراتی میان ایران و کره جنوبی برای دستیابی به توافقی مشخص در این زمینه منتشر شده است.

حسین تنهایی، رییس اتاق ایران و کره جنوبی درباره آخرین وضعیت منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی گفت: این پولها نتیجه مبادلاتی است که پیش از اعمال تحریم میان دو کشور صورت می گرفت و بخش عمده ای منابع به صادرات پتروشیمی و نفت از ایران اختصاص دارد اما بعد از تحریم‌ها به دلیل قطع روابط بانکی امکان بازگرداندن پول به ایران وجود نداشت. حالا هم نه ما و نه دولتمردان نمی‌گویند این پول را به ما بدهید بلکه خواهان خرید کالا از طریق این منابع بلوکه شده هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره در خصوص مطالبات ایران از کره جنوبی افزود: ایران درصدد آن است که از طریق تهاتر کالا بتواند تجارت خود را با این کشور ادامه دهد و کره ای ها نیز در این راه بسیار مشتاق هستند.وی در ادامه افزود: البته هنوز در عمل اتفاقی نیافتاده است اما هر دو طرف ایرانی و کره ای در حال تهیه توافقی هستند که به واسطه آن مقداری از بدهی کره به ایران از طریق واردات دارو پرداخت شود.

تنهایی در ادامه افزود: قرار بر این شده بود تا کره 50 میلیون دلار دارو به ایران صادر کند ولی هر دو طرف ایرانی و کره ای هنوز بر روی سه میلیون دلار نیز به توافق نرسیده اند.

تعیین تکلیف بخشی از پول مسدود شده ایران در کره جنوبی/ هنوز بحث بازگشت پول نقد مطرح نشده است

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره در خصوص احتمال واردات خودرو و یا مواد اولیه لوازم خانگی از این کشور گفت: تلاش هایی در خصوص انعقاد قرارداد بین دو اتاق بازرگانی ایران و کره برای واردات خودرو و قطعات لوازم خانگی صورت گرفت اما هنوز به توافق مشخصی در این زمینه دست نیافته‌ایم.

پیش تر رییس کل بانک مرکزی با استناد به اینکه ایران در روزهای سخت تحریم رفتار دوستانش را رصد می کند، تاکید کرد: بازار ایران به سادگی بر کشورهایی که در این وضعیت مانع ایجاد می کنند گشوده نخواهد شد.

تنهایی در بخش دیگری از سخنانش گفت: سیگنال های مثبتی از سوی کره‌ای ها به چشم می خورد و انها نیز می دانند بازار ایران تا چه اندازه ارزشمند است، به گفته وی روند توافق بین دو طرف بسیار مثبت است و طرف کره ای نیز به دنبال یافتن راهی برای پرداخت بدهی خود است و به احتمال زیاد به زودی دو کشور بر سر واردات دارو به توافق می رسند.

 طبق اعلام وی حجم این مابع بین 6.5 تا 9 میلیارد دلار است.

223227

کد خبر 1424987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =