مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات قزوین انجام شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: از ابتدای اجرای طرح کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح ۱۱۰۰هکتار از باغات زیتون استان مبارزه بر علیه این آفت انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یوسف درخشان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین پیش بینی کرد: میزان سطح مبارزه با آفت مکن است تا  ۴هزار هکتار  دیگر نیز افزایش یابد.
او اظهار کرد: مبارزه با آفت مگس زیتون از ۱۵مرداد ماه سال جاری در باغات و روستاها به نرم رسیده که در حال حاضر عملیات مبارزه در روستاهای آلتین کش، دلجک، سنگان، سیاهپوش و قوشچی و ۲۰روستای دیگر آغاز شده است.
درخشان بیان کرد: روش های مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات منطقه از طریق؛ نصب کارت زرد و پروتئین ( بیت اسپری ) و سمپاشی در سطح ۱۱۰۰هکتار از باغات است.
او یاد آور شد: با توجه به افت دما و بادهای شمالی شرایط برای افزایش تراکم آفت مهیا  است و باید باغداران برای جلوگیری از خسارت حتما نسبت به مبارزه به موقع اقدام  کنند.
درخشان خاطر نشان کرد: در حال حاضر۴ ایستگاه پیش آگاهی با عقد قرارداد با ۲ کلینیک گیاهپزشکی از بخش خصوصی برای پایش و ردیابی این آفت ایجاد شده است .
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه با بیان اینکه زیتون یکی از محصولات مهم باغی استان است گفت: این استان با دارا بودن ۹۵۰۰هکتار باغ زیتون و تولید بیش از ۲۰هزار تن محصول از ۶۷۰۰هکتار باغات بارور توانسته مقام دوم کشوری را به خود اختصاص دهد.
درخشان افزود: یکی از آفات مهم این باغات؛ مگس زیتون است که توان خسارتزایی بالایی و در صورت عدم کنترل تا ۸۰درصد محصول را در شرایط طغیانی ازبین می برد.
او ادامه داد:  این آفت قبلا در کشوروجود نداشت ولی از سال ۸۳ با ورود زیتون های آلوده وارد کشور شده و در صورت مهیا شدن شرایط آب و هوایی می تواند خسارت زیادی را به محصول زیتون وارد کند.

درخشان تصریح کرد: در سال ۹۸ با مساعد شدن شرایط آب و هوایی تراکم و جمعیت آفت افزایش یافت و سطح مبارزه تا ۵۲۰۰هکتار رسید و علاوه بر باغات سنتی، باغات صنعتی نیز آلوده بودند ولی خوشبختانه با اقدام به موقع کارشناسان فنی جهاد کشاورزی و باغداران تنها ۳درصد خسارت در مرحله کنسروی و ۷درصد در مرحله روغنی  داشتیم و بیش از ۲۶هزار تن محصول از باغات زیتون برداشت شد.
او اظهار کرد: در سال جاری نیز شرایط آب و هوایی ( دمای پایین و رطوبت بالا ) مساعد برای افزایش تراکم جمعیتی آفت می باشد و لازم است تا باغداران جهت جلوکیری از خسارت این آفت حتما با راهنمایی و دریافت مواد و تجهیزات لازم از مرکز جهادکشاورزی  نسبت به مبارزه به موقع با این آفت اقدام کنند.
این مقام مسئول تاکید کرد: مشکل اصلی آفت مگس زیتون در باغات سنتی بخش طارم سفلی می باشد که سطحی در حدود ۳۵۰۰هکتار را شامل می شود که بدلیل عدم رعایت بهداشت باغ ( علفهای هرز، آبیاری غرقابی، عدم هرس، کاشت صیفی جات و حبوبات بین ردیفهای درختان، عدم جمع آوری میوه های آلوده و عدم مدیریت یکپارجه و مبارزه به موقع  خسارت و تراکم آفت در این باغات به دلیل مهیا شدن شرایط زیستی آفت بالا است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت: سازمان جهاد کشاورزی نیز بر طبق قانون با حمایتهای فنی و تعیین دستورالعمل ها و روشهای مبارزه، پیش آگاهی با ایجاد ایستگاههای ردیابی و اعلام زمان مناسب مبارزه، ملزومات و امکانات مبارزه در باغات سنتی به نسبت ۳۰درصد یارانه را انجام و باغداران را در امر مبارزه یاری می کند.

48

کد خبر 1425557

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =