۳ نفر
۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۶
توئیت گروسی از ایران/عکس

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در تهران بسر می‌برد، با اشاره به ملاقاتی که ساعتی پیش با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران داشت، از تلاش دو طرف برای توافق در خصوص مسائل پادمانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،«رافائل گروسی» روز سه‌شنبه در حساب توئیتری خود نوشت: صبح امروز با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ملاقات کردم. ما در حال تلاش برای رسیدن به توافق در خصوص فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمانی آژانس در ایران هستیم.

او دیشب در راس هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی با استقبال بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی  ایران و کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در اتریش وارد تهران شد.

این سفر بنا به دعوت طرف ایرانی و در راستای تداوم همکاری میان ایران و آژانس انجام شده است.

رافائل گروسی قبل از سفر خود به ایران در توئیتی اعلام کرد که برای دیدار با مقامات جمهوری اسلامی برای پرداختن به موضوعات باقی‌مانده در خصوص توافقات پادمانی راهی تهران می‌شود. 

وی پیشتر در نشست خبری با صالحی تصریح کرد: در دوران تصدی من در آژانس، اجازه نخواهم داد کسانی از آژانس برای اهداف خود سوء استفاده کنند. ایران یکی از جاهایی است که بازرسی‌های مختلفی از آنجا به عمل امده است ولی یکسری موارد وجود دارد که نیاز به شفافیت دارد و هیچ تغییری در رویکرد آژانس حاصل نشده است، همکاری ما سازنده و تعاملی است.

وی ابراز امیدواری کرد که آژانس بتواند بر فعالیت‌های هسته‌ای عربستان سعودی نیز نظارت داشته باشد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: من هیچ گرایش سیاسی ندارم و نظارت‌های آژانس بر اساس مسائل فنی است، اما یکسری موارد وجود دارد که باید انجام شود. گاهی اوقات مواردی پیش می‌آید که نیازمند شفاف‌سازی است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت: ‌آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و هیچ کشور سومی نمی‌تواند بر روابط آژانس با کشورها تاثیر بگذارد. تمامی گزارشاتی که آژانس منتشر می‌کند به طور سیستماتیک و با حساسیت ویژه منتشر می‌شود. دولت‌ها می‌روند اما این آژانس است که می‌ماند.
وی درباره رابطه ایران و آژانس هم گفت: ‌رابطه ایران و آژانس مهم است. ضمانت می‌دهم که نفوذی در آژانس نیست ولی فشار هست. که این هم بخشی از سیاست جهانی است. تا جایی که می‌توانیم اجازه نمی‌دهیم فشارها روی ما اثر بگذارد

310 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1425562

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =