آمریکا: ایران از قوانین سرپیچی کرده است!

ایرنا نوشت: «کلی کرافت» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد با ابراز ناخرسندی از مخالفت اعضای شورای امنیت با قطعنامه ضدایرانی واشنگتن، گفت که ایالت متحده برای حفظ تحریم تسلیحاتی ایران کار می‌کند.

کرافت در سخنانی ویدیویی در شورای امنیت مدعی شد که ایران با نقض تحریم‌های تسلیحاتی، از قوانین بین‌المللی سرپیچی کرده است.

وی از اعضای شورای امنیت خواست؛ «به شهروندان خود توضیح دهند که چرا با قطعنامه شورای امنیت برای جلوگیری از زورگویی و فروش سلاح ایران مخالفت کردند.»

کرافت افزود: در حالی که اعضای شورای امنیت تاکنون اشتیاقی برای مقابله با این تهدیدهای روزانه علیه صلح و امنیت نداشته‌اند، آمریکا در کنار جهان عرب و اسرائیل می‌ایستد و ما برای حفظ تحریم تسلیحاتی علیه ایران کار می‌کنیم.

نماینده آمریکا همچنین توافق عادی‌سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی را مهم‌ترین گام بسوی صلح در خاورمیانه در بیش از ۲۵ سال اخیر خواند.

وی گفت: ما معتقدیم که کشورهای عرب بیشتری مسیر امارت را دنبال کرده و روابط با اسرائیل را عادی خواهند کرد.

آمریکا اخیراً پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد اما این قطعنامه تنها با دو رأی مثبت ایالات متحده و جمهوری دومینیکن، به تصویب نرسید.

پس از آن «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا عصر پنج‌شنبه به وقت محلی به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک رفت تا در دیدار با سفیر و نماینده دائم اندونزی در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، درخواست دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا را برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ارائه دهد.

دقایقی بعد، سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که از اقدام آمریکا برای به کارگیری مکانیسم ماشه علیه ایران حمایت نمی کنند. آنها با اشاره به ضرورت حفظ فرآیندها و ساز وکارهایی که اساس چندجانبه‌گرایی است، تصریح کردند:‌ ما از تمام اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم تا از هر اقدامی که باعث تعمیق اختلافات در شورا می‌شود و یا پیامدهای منفی جدی در پی دارد، پرهیز کنند.

311311
کد خبر 1425612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =