۴ نفت‌کش به دلیل نقض تحریم‌های ایران خلع پرچم شدند

فارس نوشت: شبکه خبری «ان‌بی‌سی» ادعا می‌کند در پی تحقیقات این رسانه در خصوص اقدام ادعایی چند نفتکش برای انتقال مخفیانه نفت ایران، ۴ نفتکش خلع پرچم شده‌اند.

ان‌بی‌سی با استناد به داده‌های به دست آمده از «تانکر ترکرز» که شرکتی برای ردیابی حرکت نفتکش‌های در آب‌های بین‌المللی است  ادعا کرده این نفتکش‌های در سال جاری میلادی به صورت مخفیانه به آب‌های ایران سفر کرده و روی هم رفته میلیون‌ها بشکه نفت ایران را بارگیری کرده‌اند.

تانکر ترکرز سفر این نفتکش‌ها را بخشی از مانور پیچیده کشتی‌های ایرانی و خارجی برای دستکاری داده‌های مربوط به حرکات خود جهت دور زدن تحریم‌های آمریکا توصیف کرده است.

ان‌بی‌سی در گزارش خود به تاریخ ۳۱ جولای مدعی شده بود ۱۵ کشتی از جمله ۴ کشتیِ تحتِ پرچمِ کشور «سنت کیتس و نویس»، کشوری جزیره‌ای در دریای کارائیب تحریم‌های آمریکا را نقض کرده‌اند.

این رسانه آمریکایی مدعی شده پنج روز بعد از انتشار این گزارش سنت کیتس و نویس اجازه حرکت این نفتکش‌ها با پرچم خود را سلب کرده است.

طبق قوانین دریانوردی، کشتی‌ها هنگام حرکت در آب باید تحت پرچم یک کشور حرکت کنند. کشتی‌هایی که خلع‌پرچم می‌شوند قادر به انجام برخی عملیات‌های خاص نظیر ورود به بنادر یا ثبت‌نام برای دریافت خدمات بیمه نخواهند بود.

«سازمان بین‌المللی ثبت کشتی‌ها» در سنت کیتس و نویس به ان‌بی‌سی‌نیوز گفت: «ما هر گونه تخلف از تحریم‌ها را بسیار جدی می‌گیریم و با هر گونه تخلفات مربوط به کشتی‌هایی که با پرچم ما حرکت کنند برخورد می‌کنیم.»

ان‌بی‌سی‌نیوز نوشته این بیانیه مربوط به نفتکشی به نام گیسل است که روز ۴ اوت در پی گزارش‌هایی مربوط به حضور در یک بندر ایرانی خلع پرچم شد.

یک سخنگوی سازمان بین‌المللی ثبت کشتی‌ها گفته این سازمان استفاده سه نفتکش دیگر از پرچم کشور سنت کیتس و نویس ممنوع کرده است.

311311

کد خبر 1426054

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =