۵ نفر
۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۰

تحفه الکاظمی

حسن هانی‌زاده
تحفه الکاظمی

سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به ایالات متحده آمریکا در راستای اجرایی کردن مصوبه سال گذشته پارلمان عراق قابل تجزیه و تحلیل است.

در سال گذشته و اندکی پس از ترور دردناک سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، پارلمان عراق در نشستی فوق العاده طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت این کشور مکلف شد در فرآیند زمانی یک ساله نیروهای آمریکایی را از این خاک این کشور خارج کند. بر همین اساس فراکسیون های مختلف عراق به مصطفی الکاظمی مهلت دادند تا این مصوبه را هر چه سریعتر عملیاتی کند که سفر وی نیز به خاطر همین مساله بود. البته موضوعاتی دیگری چون روابط تهران ـ بغداد، عراق و همسایگان عرب این کشور، روابط اقتصادی بغداد ـ واشنگتن و همچنین مساله عادی سازی روابط بین عراق و رژیم صهیونیستی نیز مطرح بود. در ادامه شاهد بودیم که توافقنامه هایی در زمینه های گوناگون به امضای طرفین رسید.

به نظر می رسد که تنها دستاورد مصطفی الکاظمی در این سفر خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه التاجی عراق بود و این سفر دستاوردهای اقتصادی و سیاسی را برای عراق به همراه نداشت. به همین دلیل مصطفی الکاظمی پس از بازگشت از واشنگتن مورد انتقاد جریان های سیاسی قرار گرفت چرا که توافقنامه هایی که در جریان سفر او بین عراق و آمریکا به امضا رسید هیچگونه دستاورد و نفع اقتصادی را برای ملت عراق به همراه نداشته است. در این بین آمریکا نیز در تلاش است تا از رهگذر اقتصاد بر مقدرات ملت عراق تسلط پیدا کند؛ چرا که آمریکا و شخص دونالد ترامپ در عراق و منطقه با شکست مواجه شده و از همین رو تلاشش بر این است که به بهانه تأمین انرژی عراق، با اقداماتی چون حفاری، انجام پروژه های اقتصادی و عمرانی قصد دارد نیروهایش را در این کشور حفظ کند که چنین امری با اراده ملت عراق در تعارض است.

انتخابات زودهنگام پارلمانی و حمایت ترامپ از الکاظمی نیز از دیگر بحث های مطرح بوده که تصور آن اشتباه است. اگر انتخابات زودهنگامی نیز برگزار شود مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای آمریکایی هم برای همیشه به فراموشی سپرده خواهد شد. در این راستا هدف الکاظمی از انتخابات زودهنگام این است که بسیاری از چهره های موجود در فراکسیون های پارلمان عراق در انتخابات آینده پیروز نشوند که در همین حال شاهد یک سری از جریان سازی ها علیه فراکسیون های پارلمانی و هم نیروهای مردمی مانند الحشد الشعبی، النجبا و کتائب حزب الله هستیم. با چنین شرایط می توان این گونه تحلیل کرد که مصطفی الکاظمی در حال رفتن به کج راهه است. چنین مساله ای نشان می دهد که او در حال خروج از اصول اولیه ای است که جریان های سیاسی عراق آن را تعریف کرده اند. در صورت تداوم چنین روندی مصطفی الکاظمی در آینده از سوی پارلمان استیضاح خواهد شد و کابینه او نیز دوام نخواهد آورد.

عراق همچنین پس از دیدار مصطفی الکاظمی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و عبدالله دوم پادشاه اردن، موضعی خنثی را در قبال محور مقاومت اتخاذ کرد. به همین دلیل به نظر می رسد که عراق در حال فاصله و یا خروج از محور مقاومت است؛ این دیدار سه جانبه نشان می دهد که یک سری کشمکش هایی در اتحادیه عرب و کشورهای تأثیرگذار عربی برای کشاندن عراق از دایره اعتقادی و محور مقاومت به سمت قومیت گرایی عربی صورت می گیرد. اظهارات سخنگوی مصطفی الکاظمی و به طور مشخص سخنگوی وزارت امور خارجه عراق بر خلاف اراده ملت عراق و جریان های سیاسی این کشور مخصوصا مرجعیت به شمار می رود. دولت الکاظمی در حال حاضر راهی را طی می کند که تا کنون دولت های امارات، اردن و مصر در قبال اسرائیل آن را دنبال کرده اند و به نظر می رسد چنین مواضعی همه جریان های سیاسی عراق را شگفت زده کرد.

310311

کد خبر 1426339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =