ویراژ شاخص بورس در روز معاملات 30 هزار میلیاردی/ بازار همچنان دو قطبی است

خراسان نوشت: بازار سرمایه کشور که از روز سه شنبه گذشته وارد روند صعودی شده بود، طی معاملات دیروز شاهد رفت و برگشت عجیب سهام و حجم معاملات سنگین بود. به نحوی که ارزش معاملات به 30 هزار میلیارد تومان رسید و شاخص کل هم در ابتدای معاملات بیش از 40 هزار واحد رشد کرد اما با غلبه فشار فروش، تنها کمتر از 10 هزار واحد از این رشد تا پایان پابرجا ماند.

بازار سرمایه همچنان درگیر رفتارهای هیجانی توده وار است و در رسیدن به یک بازار معمولی و متعادل ناکام. اهالی تازه وارد بازار فکر می کنند که سهم ها یا باید صف خرید باشد یا صف فروش! لذا در معاملات دیروز با بروز نشانه های فروش و باز شدن صف های خرید در بخشی از بازار، به سرعت عمده نمادها صف فروش شدند و شاخص کل هم وزن هم منفی شد.

البته برخی سهم ها همچنان با حمایت مواجهند و دیروز را هم با صف خرید پشت سر گذاشتند. فولاد و فملی و کاوه و فخوز در کنار نمادهای بانکی و پالایشی ها سهم‌هایی بودند که مثبت یا متعادل بودند. اما بسیاری از سهم‌های کوچک همراه با نمادهای گروه خودرویی با فشار فروش سنگین مواجه شدند. حتی نماد بزرگ شستا هم که تازه واردهای زیادی را طی چند وقت اخیر در زمره سهامداران خود دیده، صف فروش شد.درباره علت رفت و برگشت دیروز بورس، دلیل خاصی جز شرطی شدن بازار و رفتارهای توده وار وجود ندارد. وضعیت بازارهای جهانی مناسب و برخی سهم های بازار هم متعادل هستند.

حتی گزارش های مختلف از فعالان بازار نشان می دهد که مشکل اختلال هسته معاملات هم کاهش یافته و طی معاملات سنگین دیروز همانند قبل دچار مشکل نشده است. در هر حال به نظر نمی‌رسد هیچ یک از اخبار و تحولات بیرونی بر روند امروز بازار تاثیر جدی داشته است. بلکه بیش از همه رفتارهای هیجانی و سرمایه های ترسیده از زیان طی دو ماه اخیر، منجر به نوسانات سنگین در قیمت ها شد.

بررسی ها نشان می دهد بیش از نیمی از سرمایه های حقیقی وارد شده به بورس طی دو ماه اخیر در محدوده زیان هستند و این فشار روانی روی تازه واردها را به شدت افزایش داده  و کار بازار و ناظران را برای برگرداندن تعادل و رهایی از دوگانه صف خرید - صف فروش سخت کرده است.

2323

کد خبر 1426938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =