چرا قیمت‌ها در بازار ارز افزایش یافت؟

یک کارشناس بازار پولی می‌گوید:‌حتی دولت دکتر مصدق هم در شرایط تحریم اقدام به استقراض از مردم کرد ولی نمایندگان مجلس با این طرح مخالفت می‌کنند. معلوم نیست آیا اصلا راهکاری برای رفع مشکلات امروز دارند.

به گزارش خبرآنلاین با شیوع کرونا و راکد شدن اجباری اقتصاد ایران، مانند اغلب کشورهای جهان، دوباره ارزش ریال در مقابل ارزهای معتبر کاهش یافت. این در حالی است که در دو سال گذشته این اتفاق برای چندمین بار رخ می‌داد. با توجه به نقش بانک مرکزی به عنوان نهاد اصلی متولی حفظ قدرت پول ملی برخی از کارشناسان انگشت اتهام خود را به سوی این نهاد گرفته‌اند. در مقابل برخی هم معتقدند این رفتار سیاسی کاری است چرا که بانک مرکزی در وقوع مشکلات نقشی نداشته است.

احمد حاتمی یزدی‌، کارشناس حوزه بانکی و مدیرعامل اسبق بانک صادرات به خبرآنلاین گفت: در مقابل کاهش قدرت ریال به واقع بانک مرکزی کار مهمی بر نمی‌آید چرا که از نظر عملی این مهم اجرایی نیست. باید با در نظر گرفتن واقعیت‌های اقتصاد ایران مسائل را شناخت و آن‌گاه راه حل مشکلات را پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه تحلیل شرایط اقتصادی بدون توجه به فشارهای بیرونی و تحریم‌های بسیار نامتعارفی که علیه ایران اعمال شده است، ممکن نیست، گفت: مگر می‌شود پای تحریم بر گلوی مراودات بانکی، نفت و سایر شریان‌های حیاتی اقتصاد ایران باشد اما توقع داشته باشیم وضعیت در داخل عادی باشد و با کاهش ارزش پول ملی یا مشکل روبرو نشویم؟

 وی در پاسخ به این سئوال که ایا نوسانات بازار ارز این روزها عادی است و می توان انتظار کاهش قیت‌ها را داشت یا خیر گفت؟ در همین شرایط بازار ارز به درستی مدیریت شده و طبیعی است در این تنگنا و فشار نوسانات کمی افزایش یابد اما به نظر می رسد دامنه نوسان در همین محدوده باشد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: واقعیت این است مشکلات اصلی اقتصادی ایران به شدت تحت تاثیر سیاسی و مسائل سیاسی داخلی و خارجی هستند. این مساله در بحث قیمت ارز بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. مهم‌ترین مساله‌ای که باعث افزایش قیمت ارز در ایران شده هم مساله تحریم نظام بانکی کشور است.

این مقام سابق بانکی ادامه داد: برخی بدون توجه به این مساله سعی در تحلیل وقایع دارند در حالی که باید اقتصاد ایران با توجه به مشکلات داخلی و خارجی مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

وی با اشاره به تلاش امریکا در تحمیل نظرات خودش به جهان تاکید کرد: با اینکه برجام بر جای خود قرار دارد اما امریکا مشکلاتی را برای اقتصاد ایران ایجاد کرده اما حداقل اهرم دیپلماسی آن قدر کارایی داشته است که سایر کشورهای جهان از دستورات آمریکا اطاعت نکنند.

او افزود: به باور من این وضعیت مادامی که دونالد ترامپ ساکن کاخ سفید باشد ادامه می‌یابد. اکنون هم گرچه نظرسنجی‌ها از پیشتازی جو بایدن خبر می‌دهند اما حتی اگر انتخابات هم به سود نامزد دمکراتها تمام شود دوره انتقال قدرت در دیماه خواهد بود.

حاتمی تصریح کرد: به این ترتیب در نیمه دوم سال همچنان ترامپ سکان دار کاخ سفید است و طبعا سیاست فعلی جاری است. حتی وقتی بایدن هم روی کار بیاید احتمالا باید توافقاتی صورت بگیرد و وضعیت اقتصادی کشور تابعی از آن است. گرچه بعید است این وضعیت در دوره دوم امسال محسوس باشد.

این کارشناس بانکی در رابطه با چرایی فشار به بانک مرکزی و دولت در شرایط کنونی، گفت: برخی در کشور تلاش دارند تمام کاسه و کوزه‌ها را بر سر دولت بشکنند. حال آنکه نه در اعمال تحریم‌ها و نه در شیوع کرونا دولت نقشی نداشته است. اما آن‌ها از هم اکنون خود را پیروز انتخابات ۱۴۰۰ می‌دانند و طوری جلوه می‌دهند گویا تنها دولت مقصر است و با تخریب روحانی و همتی می‌توانند وضعیت بهتری داشته باشند.

او تصریح کرد: همان طور که پیش‌تر گفتم سیاست نقش اصلی را نوسانات ارزی بر عهده دارد و این نیز ماحصل برخی فشارهای داخلی است. حال آن‌که تحریم در دولت احمدی نژاد نیز مانند امروز تاثیرگذار بود و به طور کلی مهم نیست سکان دولت در دست کیست، تحریم فشارها را بیشتر می‌کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد:‌ از نظر سیاسی دولت هم تنها کاری که می‌تواند بکند قرض گرفتن از مردم و مشخصا اقشار داراست. این رویه را حتی دولت دکتر مصدق هم در پیش گرفت. با این حال نمایندگان جدید مجلس با آن مخالفت می‌کنند و می‌گویند قصد دولت فعلی بدهی سازی برای دولت آینده است. این دعوای جناحی است که میدان‌دار بحث‌های اقتصادی شده است و همین دعواهای جناحی کشور را بدبخت می‌کند.

۲۲۳۲۲۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1427381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =