۰ نفر
۱۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۶
مجوز شکار گراز برای میرشکار در بهار

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بهار گفت: با توجه به افزایش جمعیت گرازها در این شهرستان، مجوز شکار محدود اینگونه جانواری صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از بهار ؛ معصومه پارچیان٬ رییس اداره حفاظت محیط زیست این شهرستان در گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: با توجه به افزایش جمعیت گونه گراز و شکایت کشاورزان به واسطه آسیب‌زدن این گونه به مزارع، برای کنترل جمعیت آنها مجوز شکار برای افراد معتمد محیط زیست با عنوان «میرشکار» صادر شد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش‌هایی مبنی بر آسیب زدن گونه گراز به مزارع کشاورزی توسط روستاییان ساکن در شهرستان بهار به محیط زیست اطلاع رسانی شد که به همین منظور جهت پیشگیری از افزایش خسارت و زیان وارده به کشاورزان به افراد معتمد با عنوان میرشکار مجوز برای شکار گراز داده می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهار تاکید کرد: یک محیط بان در صورت حضور میرشکار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست برای شکار گراز، وی را همراهی می کند و در دیگر محدوده‌های آزاد باید شکار با هماهنگی دهیاران روستا و تنظیم صورتجلسه باشد.

پارچیان اضافه کرد: مجوز شکار سه روزه بوده و هر میرشکار تنها مجاز به شکار یک راس گراز نر بوده همچنین شکار در شب هنگام و تاریکی هوا نیز ممنوع است.

وی گفت: گراز از غلت زدن در زمین های خیس و گلی لذت می برد بنابراین کشاورزان پس از آبیاری مزارع باید نسبت به گماردن نگهبان برای پیشگیری از آسیب به مزارع اقدام کنند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بهار افزود: کشاورزان برای دور کردن گراز از زمین کشاورزی باید از وسایلی نظیر قوطی‌های خالی که در صورت وزش باد سر و صدا ایجاد می‌کنند بهره ببرند.

پارچیان گفت: گونه گراز دارای پوزه و دندان‌های نیش قوی بوده و این ریشه خوار در حین تلاش برای یافتن غذا اقدام به زیر و رو کردن خاک کرده و با این ‌کار که بیشتر شبیه شخم زدن است باعث هوادهی، حاصلخیزی خاک و نفوذ بذرهای ریخته شده گیاهان کف جنگل به درون خاک می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: اما این اقدام آنها در زمان فصل برداشت محصول موجب آسیب زدن به درختان و مزارع و هدر دادن زحمت‌های یکساله کشاورزان می‌شود.

پارچیان یادآور شد: از ابتدای سال تاکنون ۲ مجوز میرشکاری صادر شده و تا پایان هفته جاری نیز ۲ مجوز جدید صادر می‌شود.​

48

کد خبر 1427399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =