پیام صریح ربیعی به دولت ترامپ /نمی‌توانیم کشور را بخاطر کرونا تعطیل کنیم اما.../نقشه راه ورود به قرن جدید بزودی رونمایی می‌شود

سخنگوی دولت گفت: رژیم آمریکا به طور مستقل هرچه توان برای تحریم داشته به کار بسته است، آمریکا ابزار تحریم جدید برای استفاده در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی، روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام محرم گفت: ایام محرم هر ساله فرصت بی‌نظیری برای درس آموزی از فرهنگ حسینی نه تنها برای ما ایرانیان بلکه برای همه مسلمانان و آزادگان جهان است، درس‌های محرم و واقعه کربلا برای ابنا بشر شمردنی نیست، اما در این روزها که مردم در زیر فشار تحریم، تبعیض و ستم شقی‌ترین دولت مردان آمریکایی هستند باید یکبار دیگر خاضعانه به پای مکتب سالار شهیدان بنشینیم و درس‌های ماه محرم را نه تنها برای خود بلکه برای همه ملت‌های عالم بازخوانی کنیم. 

وی گفت: بگذاریم همه زورگویان بدانند ملتی که حسین بن علی(ع) و محرم و عاشورا را دارد نه به ستمگری کرنش می‌کند و نه عزت را با خفت به معامله می‌گیرد، ملت امام حسین(ع) با آزادگی، ایستادگی، ایثار و ملت امام حسن(ع) با صبر و صلح توامان با هم داریم، البته عجیب نیست که دشمنان ملت ما از شناخت این پیچیدگی‌ها مستاصل هستند ،ستمگران را به حکمت‌های نهفته در سنت‌های الهی و سیاست ائمه و معصومین راهی نیست.

ربیعی تاکید کرد: ما اطمینان داریم که سیاست تحریم و فشار بر مردم ما به زودی با شکستی به یادماندنی مواجه می‌شود و از امروز می‌توان نشانه‌های شکست و درماندگی را در چهره رهبران رژیم آمریکا دید.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و مهر بخوانید؛ 

* تصادفی نیست که پمپئو ناکام‌ترین وزیر در تاریخ آن کشور است، این نشان از فشار حداکثری است. آمریکا باید بداند فشار حداکثری تجربه شکست خورده است و این مانور جدید چیز جدیدی برای ما نیست، رژیم آمریکا در تلاش است از ابزار شورای امنیت استفاده کند یا به تعبیر بهتر سوء استفاده کند.

فشار حداکثری در حال تبدیل شدن به فشار بر خودآمریکاست

*رژیم آمریکا به طور مستقل هرچه توان برای تحریم داشته به کار بسته است، آمریکا ابزار تحریم جدید برای استفاده در چنته ندارد. در نقطه تلاقی اراده ملی از یک سو و انزوای جهانی آمریکا از سویی دیگر، فشار حداکثری در حال تبدیل شدن فشار به خود آمریکا است.

* ما در حال تولید و بهره‌برداری از فرصت‌های جدیدی در جامعه جهانی، توأم با ظرفیت‌سازی داخلی هستیم و با اتکا به این نقاط قوت خود بیش از هر زمان دیگری، به ناامیدی کامل دشمنان مردم نزدیک شده‌ایم.

نقشه راه ورود به قرن جدید بزودی رونمایی می‌شود

* رییس‌جمهوری نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را بزودی با مردم در میان خواهند گذاشت که شامل برنامه‌ها و پروژه‌های مهم و اثرگذار در زندگی مردم است و پیام روشنی است مبنی بر اینکه دولت با همه تنگناها و فشارها و محدودیت‌ها و درس آموزی از مکتب امام حسن (ع) هیچ‌گاه در رساندن کشورمان به جایگاهی که سزاوارش است، از پا نخواهد نشست.

* دولت با درک سختی‌های تحمیل شده بر زندگی مردم، امیدوارانه به سوی آینده‌ای روشن‌تر برای مردم ایران حرکت خواهد کرد.

سال آخر دولت به معنای پایان تلاش نیست

*سال آخر دولت نه یک پایان، بلکه پایانه عزیمت به قرن جدید است، برای دولت سال آخر به معنای پایان تلاش نیست و با نگاه به فرصت‌ها و قوت‌ها و با اتکا به ظرفیت‌های بزرگ ملی، این نقشه راه را با جدیت تعقیب خواهد کرد. 

تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم

*  از همراهی مردم عزادار و همه کسانی که در آشتی دادن سیاست سلامت و مراسم سوگواری ایام محرم نقش آفرینی کردند، تشکر می کنم. امسال ما شیوه‌ای از عزاداری را بنیان گذاشتیم که هم عزای حسینی زنده نگه داشته شد و هم سلامت عزاداران،  و تضادی بین اصل سلامت و عزاداری نداشتیم.  

* امسال هیات‌های جمعیتی بزرگ، به طور کامل موازین بهداشتی را مراعات کردند و درخواست داریم که برخی از هیات و مراسم‌ها نیز تا پایان عزاداری‌ها بر حفظ موازین و رعایت نکات بهداشتی تاکید داشته باشند.  

 * امیدوارم  تا پایان ایام عزاداری های محرم و صفر، سیاق رهبری به عنوان الگو راهنمای عمل عزاداران قرار گیرد.

نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم

* در فصل پاییز با توجه به فصل سرما و پیش‌بینی سازمان بهداشت جهانی (WHO)نیم‌کره شمالی که بر فصل سرما وارد می‌شود شیوع بیماری افزایش یابد، ما نمی‌توانیم کشور را تعطیل کنیم، اما باید کارهایی که تاثیری بر معیشت خانوار ندارند را به حداقل برسانیم. سفرهای غیر ضروری و مسافرت‌ها و رفت و آمدهایی که در شرایط کنونی ضرورتی بر انجام آن نیست و تاثیری بر چرخه معیشت و اقتصاد خانواده ندارند، قطعا باید به حداقل برسد.

* ما باید همچنان موارد بهداشتی فردی استفاده از ماسک، کاهش تردد و شست و شو را به مراعات کنیم و به حداکثر برسانیم.

کاهش آمار جانباختگان کرونا امکان پذیر است

* ما در حال نزدیک شدن به آمار جانباختن زیر ۱۰۰ نفر هستیم و امیدواریم که مسافرت‌هایی که انجام شد و برخی عدم مراعات ها در چند روز آینده منجر به افزایش آمار نشده باشد، اما تداوم روند استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها و فاصله اجتماعی نشان داد که دسترسی به دو رقمی شدن و پایین آمدن آمار تلفات دست یافتنی است.

*{در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران به همراهی احتمالی کشورهای اروپایی در مکانیسم ماشه}: مکانیسم ماشه یا اسنپ بک یک واژه جعلی است. آمریکا از روز اول سعی کرد که این واژه را بر سر زبان‌ها بیندارد که نه در برجام و نه در قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ ‌اشاره ای به چنین مفهومی صورت نگرفته است.

* آنچه که ایالات متحده آمریکا به آن استناد می کند از اساس مبنای حقوقی ندارد و همانگونه که ما بارها اعلام کردیم و اجماع جهانی هم بر همین اصل استوار شده است دولت آمریکا دیگر عضو برجام نیست  که بخواهد خودسرانه از یکی از بندهای برجام استفاده کند.

تفسیر آمریکا از مکانیسم ماشه ناشیانه و کودکانه است

* امروز واشنگتن تفسیری ناشیانه، زورگویانه و کودکانه را از سر استیصال و شکست سیاست حداکثری اتخاذ کرده و تقریبا هیچ کشوری در دنیا هم آن را نپذیرفته است. بعد از درخواست توزیع اطلاعیه از سوی آمریکا، تمامی اعضای دائم شورای امنیت و همچنین آلمان، قریب به اتفاق اعضای غیردائم اظهار کردند که آمریکا چنین حقی را ندارد که حالا بخواهیم درباره مبانی حقوقی آن بحث کنیم.

* بر مبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی، تصمیم گیری درباره پاسخ جمهوری اسلامی ایران به هرگونه نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام بر عهده شورای امنیت ملی است که در زمان خودش، اتخاذ خواهد شد. 

*{درباره اینکه آیا اقدامی در مجلس در این زمینه مطرح شده یا خیر }: حق مجلس شورای اسلامی برای بررسی همه گزینه‌های متناسب همچنان محفوظ است ولی همه اینها در چارچوب تصمیماتی است که در مراجعی مانند شورای عالی امنیت ملی اتخاذ شده است.
وی یادآور شد: دولت هم در تعاملی نزدیک با مجلس شورای اسلامی به رایزنی با نمایندگان‌ ملت و شنیدن مباحث و طرح‌های پیشنهادی آنها درخصوص تحولات سیاست خارجی ادامه خواهد داد.

 تدوین نقشه راه اقتصادی بر اساس ظرفیت‌ها و قوت‌های داخلی 

*{ درباره نقشه راه اقتصادی دولت برای سال پایانی دولت}: این نقشه راه مولود یکباره نیست، از چند ماه در ستاد اقتصادی دولت یک روند شناسی از تحولات داخلی و خارجی تاثیرگذار بر مسائل اقتصاد صورت گرفته است .

* شرایط و محیط سیاسی- اقتصادی جهان امروز را آشوبزده‌ و متفاوت تر از هر دوره ای در چند دهه اخیر است و در ستاد اقتصادی دولت با نگاهی به تهدیدهای خارجی به ویژه تهدیدهای خشن آمریکا که محور تهدیدهای بین المللی بر ضد کشور ما بود و همچنین فرصت ها و قوت هایی که در عرصه بین الملل و داخل کشور برای ما وجود داشته است، نقشه راه را برای ورود به سال آخر دولت و قرن جدید تدوین کردیم.

* این نقشه راه بر اساس یک تحلیل جامع از ظرفیت‌های اقتصادی داخل که اشتغال زایی افزایش می دهد، تدوین شده  است.

 حضور رژیم صهیونیستی در منطقه را تهدید می‌دانیم 

*{ درباره عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی }: چند هفته گذشته و بعد از مشکلاتی که با امارت داشتیم، شاهد یک دور مذاکره غیر حضوری ظریف با وزیر امور خارجه کشورامارات بودیم با امید اینکه اصلاحاتی در روابط ما شکل بگیرد ولی ما شاهد عادی سازی روابط امارات و رژیم صهیونیستی بودیم.

*روز گذشته یک هواپیما اسرائیلی در فرودگاه ابوظبی بر زمین نشست و یک مقام ارشد آمریکایی از این هواپیما پیاده شد و در خاک امارات، جمهوری اسلامی را بزرگترین خطر منطقه دانست این اتفاق چه پیامدی برای ما و امارات دارد؟ وزیر امور خارجه مواضع  رسمی کشورمان را اعلام کرده است، ما اقدام دولت امارات متحده عربی برای باز کردن پای رژیم صهیونیستی به منطقه را تهدید می‌دانیم و هرگونه تهدید ناشی از این حضور در مسائل امنیتی را ما زیر نظر داریم و بررسی می کنیم و برای ما قابل پذیرش نیست و تهدید ناشی از این حضور را تحمل نخواهیم کرد.

* همین که مقامات امنیتی اسرائیل با حضور خود در منطقه حضور مذاکره می کنند نشانه خوبی نیست. البته ما نگرانی خود را اعلام کردیم و وزیر امور خارجه هشدارهای لازم را در این زمینه اعلام کردند. مواضع ما این است که همسایگان ما خرد گرایی را که به نفع امت مسلمان و مردم منطقه است را مراعات کنند.

* مامعتقدیم که رژیم صهیونیستی دوست وفاداری برای مردم منطقه ما نخواهد بود و براساس منافع خود عمل خواهد کرد و در مواقع لزوم حتی تهدیداتی اطلاعاتی و امنیتی را متوجه کشورهای منطقه خواهد کرد.

محورهای نقشه راه اقتصادی دولت

* یکی از موارد مهم این نقشه راه پیشگیری از تکانه‌ها و فشارهای اقتصادی ناشی از کسری بودجه و اقتصاد، تولید و زندگی مردم است. بنابراین پیش‌بینی تکانه‌ها که معیشت مردم را تحت تاثیر قرار داده است، یکی از موارد جدی بوده مورد تاکید نقشه راه بوده است.

 * منابع جایگزین نفتی برای جبران این کسری بودجه از مواردی است که در نقشه راه به آن توجه شده و کسری بودجه بدون آنکه پول پرقدرت بانک مرکزی وارد بازار شود یا افزایش نقدینگی صورت بگیرد، در نقشه راه لحاظ شده و ورود پول پرقدرت در این نقشه راه دیده نشده است.

* امیدوارم با اجرای این بخش بتوانیم هم سال آخر دولت را مهار کرده و هم تورم را کاهش دهیم؛ چون یکی از سیاست‌های نقشه راه، ‌ کاهش تورم در یک سال پیش رو است.

* بخش دیگری از نقشه راه توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در کشور است، دولت برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام دولتی و همچنین بخش خصوصی در حوزه‌های نفت، گاز، ارتباطات، راه آهن، جاده، فرودگاه، فناوری‌های نوین کشاورزی، صنعت و معدن همه تلاش خود را انجام خواهد داد. مثلا در صنعت و معدن در حوزه صنعت ۱۷۱ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی شده که دست کم ۴۱ هزار شغل در حوزه صنعت و معدن ایجاد می‌کند.

ربیعی با بیان اینکه بخشی از نقشه راه در حوزه راه، جاده ها و مسکن است، یکی دیگر از محورهای نقشه راه اقتصادی در سال پایانی دولت را مباحث پولی مالی دانست و گفت: متاسفانه یکی از بیماری‌های اقتصاد ایران، افزایش نقدینگی است که به طور متوسط بیش از ۲۰ درصد نقدینگی در سال بود ه است.  از آغاز امسال تاکنون رشد پایه پولی و افزایش نقدینگی بسیار کم بود که سیاست‌های بانک مرکزی و اقتصادی در این زمینه قابل تحسین است.  

* در نقشه راه دولت جهت‌گیری کنترل نقدینگی به سمت سیاست‌های توسعه و به سمت و نفع تولید دیده شده است.

* قاچاق یکی از آسیب‌های تولید است که در نقشه راه دیده شده و در این نقشه توسعه صادرات غیرنفتی برای بازگرداندن ارز حاصل از فروش تدابیری اندیشیده شده است.

* ذیل این نقشه راه فقط سیاست‌های رشد و توسعه و یا ایجاد ثبات و تعادل نیست، ذیل نقشه راه اقتصادی توجه به زندگی و معیشت مردم است که دچار مشکلات شده‌اند و همه ما از آن مطلع هستیم و درک می کنیم. همچنین فشاری که بر افراد مزدبگیر می آید را هم در این نقشه راه در نظر گرفتیم.

* قطعا اقداماتی هم در این بخش طراحی شد که اعلام خواهد شد اما حداقل تداوم برنامه یارانه معیشتی و استمرار همسان سازی حقوق‌ها و حقوق بازنشستگان و توجه به افزایش قدرت خرید هم در نظر گرفته شده است. بازنشستگان و افراد مشمول می‌توانند از کارت‌های اعتباری استفاده کنند و  این کار وزارت تعاون منجر به افزایش قدرت خرید بازنشستگان خواهد شد.

 فهرست گزینه‌های پیشنهاد وزارت صمت در حال بررسی است 

*{ درباره معرفی وزیر صمت به مجلس شورای اسلامی}: فهرستی از افراد تهیه شده و در حال بررسی و برآورد هستند باید هم توانایی، تخصص و قدرت مدیریت و تعامل وی با مجلس وی مد نظر قرار گیرد.این روند در حال انجام است و امیدواریم زودتر از موعد مقرر گزینه مورد نظر به مجلس معرفی شود.

بازگشت تحریم‌ها در دنیای خیالی پمپئو باز می‌گردد

*{ در پاسخ به این پرسش که بازگشت تحریم‌های سازمان ملل ضد ایران از ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ که از سوی پمپئو مدعی شده، با توجه به خروج آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱، آیا شورای امنیت چنین اجازه‌ای به آمریکا می‌دهد}: آمریکا تاکنون دو شکست فضاحت‌بار در شورای امنیت سازمان ملل داشته و این تحریم‌ها فقط قرار است در دنیای خیالی وزیر امور خارجه آمریکا بازگردد.

* البته این شکست‌ها نمی‌تواند به خیالات مقام‌های آمریکایی پایان ببخشد و مدام تلاش خودش را خواهد کرد. تهدید به همراه جار و جنجالی که به راه انداخته‌اند نه تنها ما را تسلیم نکرده بلکه امروز جایگزین حقوق و مقررات بین‌المللی هم نشده است چرا که دنیا مقاومت می‌کند. 

* به اعتقاد ما پافشاری آمریکا هم نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که «نه بلندی» که دولت‌ها و ملت‌های جهان در سازمان ملل برای فهماندن این حقیقت به آمریکای زورگو تا به حال بیان کرده‌اند را کتمان و یا خاموش کند. آن ۳۰ روز دروغین هم پایان خواهد گرفت و هیچ اتفاق تازه‌ای هم رخ نخواهد داد.

* البته ما رفتار همه کشورها را زیرنظر داریم و هرگونه پیروی از این قانون‌شکنی را به منزله سرپیچی از آشکارترین اجماع جامعه جهانی حول قوانین بین‌المللی در نظر خواهیم گرفت و در صورت لزوم به طور متناسب هم پاسخ خواهیم داد.

شناسایی تعدادی از عوامل فساد در فوتبال

*{در پاسخ به سوال دیگری درباره حواشی ایجاد شده در حوزه فوتبال و ورود وزارت اطلاعات در این زمینه و اینکه عزم دولت برای معرفی ارکان اصلی فساد به دستگاه قضا چقدر جدی است}: مشکل اصلی که در ارتباط با مربی تیم ملی به وجود آمد، مشکلی بود که ما در انتقال ارز در خارج از کشور داشتیم. ما همواره پول اینها را از محل درآمدهایی که در فیفا داشتیم پرداخت می‌کردیم.

*دولت ‌آمریکا زندگی روزمره مردم، حداقل سلامت و نیازهای دارویی مردم را هدف گرفته است، با فشارهایی که آمریکا برای انتقال پول در اروپا دنبال می‌کرد متاسفانه نتوانستیم پولی که در فیفا داشتیم استفاده کنیم و پرداخت این پول با تأخیر مواجه شد و او هم از این تاخیر استفاده کرده و شکایت کرده است. البته وکلای فدراسیون فوتبال و سازمان ورزش قطعاً در مراحل بعدی دلایل را عرضه خواهند کرد.

* در برخورد با مفسدان و دلالان در حوزه ورزش به‌ویژه فوتبال همیشه مباحثی مطرح بوده است. با همکاری وزارت ورزش، وزارت اطلاعات و دستگاه قضایی مدتی است که تعامل خوبی به وجود آمده و این افراد برخورد می‌شود. در این راستا تعدادی از عوامل فساد شناسایی شدند و بنابر اظهارات وزیر محترم وزیر ورزش با این عوامل برخورد شده و تحت نظر قرار گرفتند و پرونده آنها در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

* موضوع سلامت در ورزش به خصوص فوتبال یک مساله جدی است که با همه حساسیت‌ها و بر اساس قوانین و مقررات بین المللی، قوانینی که فیفا حاکم کرده و سایر مجامع ورزشی دولت با هماهنگی دستگاههای نظارتی برخورد خواهد کرد.

روز شنبه آغاز سال تحصیلی است

*{در پاسخ به سوال دیگری درباره بازگشایی مدارس}: بنا بر سیاست‌های آموزشی اساس و اولویت با آموزش حضوری است و هیچ چیز جای آموزش حضوری را  نمی‌تواند بگیرد و این روش جایگزین ندارد.

* کارکردهای مدرسه فقط در یاد دادن‌های کتابی نیست، بلکه در مهارت‌های اجتماعی، شکل گیری شخصیت دانش آموزان و تعامل چهره به چهره است و هیچ روش دیگری نمی‌تواند جای اینها را پر کند.

* تنها چیزی که می تواند این سیاست را محدود کند، مسائل بهداشتی و حفظ جان است  چیزی که مورد تصویب قرار گرفته روز شنبه آغاز سال تحصیلی است و مدارس هم به صورت حضوری برقرار خواهد شد مگر اینکه بنابر اعلام وزارت بهداشت مناطق قرمز باشد.

* وزارت بهداشت لیست مناطق قرمز را اعلام کرده، معنا ندارد که ما بتوانیم در این مناطق کلاس حضوری برگزار کنیم . البته شرایطی را فراهم کردند برای اینکه مثلاً چند دانش آموز به همراه خانواده در مدرسه حضور داشته باشند و مدرسه خود را بشناسند و تعامل شکل بگیرد.

* درعین اینکه کلاس حضوری در مناطق قرمز نخواهیم داشت برای تعامل ساعت‌های کوتاه با افراد معدود پیش‌بینی‌هایی صورت گرفته است. اینکه دانش آموز احساس کند مدرسه و معلم هست و نوعی تعامل را پیش بینی کردند که به صورت غیر حضوری باشد.

* شرایط هم در سال تحصیلی متغیر است و بر اساس تغییرات مناطق از قرمز به زرد یا سفید تغییر خواهد کرد، در مناطق زرد پیش بینی این هست که با حضور دانش آموزان کمتر مدارس دایر شود و دانش آموزان به مدرسه بروند. در مناطق سفید هم که عمدتاً مناطق کم جمعیت و روستایی و عشایر هستند و مدارس  معمولاً زیر ۵۰ نفر هست در اینجا هم شیوه نامه‌های بهداشتی کاملاً مراعات خواهد شد و آموزش در این مناطق حضور خواهد بود.

* در مناطق زرد بحث این است که بتوانیم از روش‌های ترکیبی استفاده کنیم با حضور محدود یا استفاده از فضای مجازی و ترکیب با آموزش حضوری دانش‌آموزان این اقدام صورت خواهد گرفت.

*{ در خصوص این موضوع که در برخی مدارس با وجود پرداخت پول به مدارس، خدماتی ارائه نشده است}: حتماً همکاران ما در وزارت آموزش و پرورش در این زمینه کنترل خواهند کرد و بخشنامه لازم را صادر خواهند کرد و به عنوان یک دغدغه  این موضوع را به وزیر آموزش و پرورش انتقال خواهم داد.

فرآیند تولید واکسن آنفلونزا آغاز شده است

*{درباره پیش بینی های دولت برای مقابله همزمان با آنفلوآنزا و کرونا و تهیه واکسن این بیماری ها}: فرایند تولید واکسن آنفلونزا آغاز شده است و به پیشرفتهای خوبی رسیده است. مسئولان وزارت بهداشت امیدوار بودند با پیگیری‌های مستمر محصول ایرانی با کیفیت جهانی تولید کنند و امسال در دسترس قرار دهند.

* بخشی از اقدام ما در تولید داخلی واکسن آنفلوآنزا است که شرکت‌های دانش بنیان با همکاری وزارت بهداشت این روند را آغاز کرده اند.

* البته یک روندشناسی در وزارت بهداشت انجام شده است معتقد هستند به علت رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای کرونا خود این اقدامات امسال با همه گیری کمتری در آنفلوآنزا خواهیم داشت و مانند سالهای گذشته نخواهد بود.

خرید حدود ۷ میلیون واکسن آنفلوآنزا در دستور کار است

*در مورد تامین کامل نیاز واکسن آنفلوآنزا بر اساس تولیدات داخلی امسال کفاف نخواهد داد بنابراین درخواست خرید تعداد زیادی از این واکسن قراردادها منعقد شده است، که فعلا هم دستور خرید حدود ۷ میلیون واکسن آنفلوآنزا در دستور کار است.

* برای تولید واکسن کرونا ؛ سه مرکز با روش‌های مختلف در حال تحقیق و آزمایش اولیه تحت نظر وزارت بهداشت و فعال هستندف کارشناسان برجسته داخلی در مورد برخی از این موارد امیدوارانه صحبت می کنند

*{با اشاره به پیشرفت قابل قبول در زمینه تولید واکسن کرونا}: رییس جمهوری دستور داده‌اند که وزارت بهداشت برای خرید واکسن‌های تولید شده در دنیا هم اقدام کنند.

*برای خرید واکسن کرونا باید به اندازه لازم از بازار کنونی در جهان، سهم مورد نیاز خود را خرید کنیم و امیدواریم با همکاری بین بانک مرکزی انجام خواهد شد.

آمریکا در برجام هیچ جایگاهی ندارد

*{ درباره روابط ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نشست کمیسیون مشترک برجام}: نشست عادی کمیسیون مشترک برجام امروز (سه‌شنبه) با حضور نمایندگان چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان و اتحادیه اروپا و به ریاست (سید عباس عراقچی)معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و خانم «هلگا اشمیت» در وین برگزار می‌شود.

* آمریکا به عنوان کشوری که به عضویت خود در برجام خاتمه داده است، از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ هیچ جایگاهی در توافقنامه و نشست کمیسیون مشترک نخواهد داشت.

* نشست وین را حایز اهمیت دانست و گفت: نشست وین در شرایطی برگزار می‌شود که آمریکا عزم خود را جزم کرده است که برجام را نابود کند و تاکنون هم چندین بار در این زمینه تلاش کرده است.

اعضای باقیمانده از برجام این توافقنامه قاطعانه حمایت کنند

* موضوع نشست امروز کمیسیون مشترک  برجام در وین «حمایت از برجام» است؛ دلیل حضور و درخواست و پیگیری ما در نشست وین و انتظار ما این است که همه اعضای باقیمانده در برجام حمایت قاطع خود را از این توافقنامه اعلام کنند.

برنامه دولت حمایت و تقویت بازار سرمایه است

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر آن‌که عده‌ای معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص‌ساز صرفا برای فروش سهام صندوق‌های ETF و جذب نقدینگی برای آن است. آیا پس از عرضه سهام دولت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می‌یابد و آیا دولت برای تقویت سهم‌های غیرشاخص‌ساز بازار برنامه‌ای دارد؟}: حمایت از بازار سرمایه در دولت‌های گذشته هم دنبال می‌شده است و در این دولت به عنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی از طریق تامین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است.

 * حمایت از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی از جمله جذب نقدینگی دارد بنابراین برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است.

* حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در حمایت از بازار سرمایه بوده و در قالب ETF ها متوقف نمی‌ماند. صندوق‌های ETF یکی از ابزارهای مشارکت مردم با پول‌های اندک در بازار سرمایه هستند، اتفاقا ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای حمایت از مردم با پول‌های اندک در مشارکت بازار سرمایه است.  

 * بازار سرمایه باعث ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع آوری نقدینگی‌ها خواهد شد، این بازار از سرکشی نقدینگی پیشگیری کرده و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت‌گیری‌های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد می‌دهد. ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت‌های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است.

اعطای وام به متقاضیان ودیعه مسکن/بیش از ۲۰۰ هزار نفر به بانک‌ها معرفی شدند 

*{ در پاسخ به سوالی درباره تدابیر دولت برای سرعت بخشی به اعطای وام ودیعه مسکن برای مردم}: این بحث که باید سرعت بیشتری برای پرداخت این وام صورت گیرد، در ستاد اقتصادی مطرح شد.

* سامانه پرداخت یا تسهیلات کمک ‌ودیعه مسکن، ثبت نام از متقاضیان و تکمیل مدارک آغاز شده و افرادی که احراز شرایط داشتند را به بانک‌ها معرفی شده اند.

* براساس آخرین آمار  یک میلیون و ۸۱۹ هزار و ۷۴۱ نفر متقاضی اولیه بودند که ۴۰۶ هزار و ۱۲۸ متقاضی نسبت به ثبت نام در سامانه و تکمیل آن اقدام کردند و تاکنون ۲۱۸ هزار و ۹۴۶ متقاضی برای دریافت وام به بانک‌ها معرفی شده اند و این روند برای بقیه هم ادامه دارد. 

*{ با اشاره به مشکلات برخی افراد برای دریافت وام}: برخی افراد مشکلاتی مانند چک برگشتی داشتند که درباره اینگونه وسائق هم مقرر  شد که وسائقی مانند چک برگشتی فعلا منتفی شود که این افراد هم بتوانند سریع‌تر وام را دریافت کنند عدد و رقمی هم که برای آن در نظر گرفته شده است.

* امیدوارم با برنامه‌ریزی صورت گرفته اعطای وام ودیعه مسکن برای افراد سرعت بگیرد و با بانک‌ها صحبت شده که دریافت وسائق به صورت کاملا غیرحضوری انجام شود الان هم تمامی مراحل ثبت‌نام متقاضیان تا مرحله معرفی به بانک به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

* روند ثبت‌نام‌ها ادامه دارد و هنوز تکمیل نشده است، بانک‌ها چندین جلسه‌ به صورت ویدئو کنفرانس با وزیر مسکن داشتند، که این وام با سرعت بیشتری به افراد پرداخت شود. دولت این برنامه را ادامه خواهد داد و انشاءالله که همه آنهایی که متقاضی و واجد شرایط هستند بتوانند این وام را دریافت کنند.


ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۵ قلم کالای اساسی تخصیص می‌یابد

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دولت تصمیم دارد همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات اختصاص دهد یا خیر؟}: همواره تفاوت‌های ارزی می‌توانند فسادزا باشند. اساسا هر گونه تفاوت در دل خود فسادزایی دارد، اما در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومان که بنابر منابع حفظ زندگی مردم اتخاذ شده این تعبیر شما را نمی پسندد. برخی اوقات موضوعی به صورت قطعی و بدون ذکر مصادیق مطرح می‌شود که این شیوه صحیحی نیست.

* در سال‌های اخیر با توجه به فشار اقتصادی به طبقات پایین و البته عموم مردم و همچنین به منظور حفظ قدرت خرید در کالاهای اساسی و تامین دارو و مایحتاج زندگی مردم،  این تخصیص با احتمال برخی نقاط ضعف صورت گرفته است.

* در خصوص شیوه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی دیدگاه‌ها و نظرات زیادی وجود دارد اما اصل آن اجتناب ناپذیر است و دولت از سال ۹۷ تاکنون فرآیندها و سازوکارهایی را اندیشیده که شبهه سوءاستفاده کاملا کنترل شود.

*دریافت ارز اضافه برای واردات کالا، دریافت ارز و عدم واردات و دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی و فروش کالا در بازار آزاد سه احتمالی بود که می‌توانست موجب فساد شود که دولت با راه‌اندازی سامانه جامع تجارت عملا بین ثبت سفارش واردات، تامین ارز و ترخیص کالا ارتباط سیستمی ایجاد کرده است و همچنین در دو سال اخیر با مصوبه دولت نرخ خرید ارز کالا در قالب پروفرم توسط وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت ثبت و کنترل می‌شود و همه این فرآیندها از چشم دستگاه‌های نظارتی دور نخواهد بود.

* دولت این راه را ادامه خواهد داد و در حال حاضر ۵ قلم کالای اساسی و ضروری که همگی نهاده و مواد اولیه تولید هستند مانند کنجاله سویا، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و روغن خام  ارز ۴۲۰۰ دریافت می‌کنند.

* مجدد تاکید می‌کنم تمام وارد کنندگان با ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و فرآیند ثبت سفارش، تخصیص ارز و ترخیص کاملا شفاف است و همه دستگاه های مسئول و دستگاه های نظارتی به راحتی و به صورت سامانه ای می توانند از دریافت کنندگان ارز و رفع تعهد آنها آگاهی داشته و کنترل و نظارت کنند. باز هم تاکید می کنم چنانچه حمایت ارزی از کالاهای اساسی را برداریم به سبد غذایی مردم فشار وارد می شود.

نفی اقدامات دولت، با اهداف سیاسی کوتاه‌مدت، به ناامیدی مردم دامن می‌زند

*{ در پاسخ به سوال دیگری درخصوص تشکیک عده‌ای نسبت به اقدامات دولت آن هم در شرایط فشار حداکثری آمریکا و کاهش سرمایه اجتماعی، ناشی از چیست و چه پیامدی برای نظام و کشور دارد؟}: در مورد مجانی شدن برق بنابر مطالعات وزارت نیرو میزان خانوارهای کم مصرف براساس مکان زندگی و متراژ خانوار عمدتا جزو افراد حاشیه نشین و روستایی محسوب می شوند. بنابراین با در نظر گرفتن مشترکین ذینفع و بعد خانوار آنها حدود ۳۰ میلیون مشمول تخفیف صدردصد و برق مجانی خواهند شد.

* با توجه به گزارش های منتشر شده توسط بانک مرکزی، طی سال‌های  ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به طور متوسط سالیانه حدود ۴۰۰ هزار واحد و در مجموع حدود ۲.۸ میلیون واحد مسکونی توسط بخش خصوصی در مناطق شهری کشور تکمیل و به بازار عرضه شده است.

* همچنین طی دوره مذکور سالیانه برای حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی و جمعا برای ۷۰۰ هزار واحد مسکونی تسهیلات بهسازی و نوسازی و ساخت در مناطق روستایی پرداخت شده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کارنامه خوبی در ساخت مسکن روستایی دارد. علاوه بر این طی دوره ۷ ساله گذشته بالغ بر ۱.۳ میلیون واحد مسکن مهر نیز تکمیل شده است.

* از این رو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، محور بیان شده واقعی است و تاکنون بالغ بر ۴.۸ میلیون واحد مسکونی به بازار مسکن عرضه شده است.

*متاسفانه نادیده گرفتن اقدامات دولت کوچک نمایی و تاکید بر  آن از دو سو جریان می‌یابد، یک جریان اساسا با کلیت نظام مشکل داشته و در این چند سال سعی می کنند هر گونه اقدام مثبت دولت‌ها و این دولت را یا کوچک نمایی یا به چالش بکشند و به وارونه جلوه دادن تلاش های دولت می پردازند. تحلیل محتوای پیام‌های این رسانه ها نشان می‌دهد به هیچ عنوان به ظلم و جنایت آمریکا در ایجاد بی‌ثباتی و فشار بر زندگی مردم نپرداخته و آن را نادیده می‌گیرند و حتی از آنها نیز دفاع می کنند؛ تکلیف این‌ها مشخص است

* یک گروه فکر می کنند با هدف سیاسی کوتاه مدت با نفی اقدامات دولت حق انگاری برای جریان سازی دیگری ایجاد می‌شود و به صورت ناخودآگاه و ناشی‌گرانه در مجموع به ناامیدی مردم دامن می زنند.

* من فکر می‌کنم روش درست تبیین، ارائه، نقد با دیدن همه نکات مثبت و اشکالات است، این مسیری است که چه گروه‌های سیاسی، چه نخبگان و همه دلسوزان در حوزه های مختلف باید اتخاد کنند. راه خوشبختی و توسعه جامعه از میان نقدهای مسئولانه و دلسوزانه خواهد گذشت.

* همانگونه که شما هم گفتید اخیرا من هم در برخی رسانه ها و نیز در تریبون ها مواردی را دیدم و شنیدم که نه شیوه اسلامی و نه اخلاقی و نه موافق با سیره امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری است. بکارگیری تعابیری زننده و نیز غیر اخلاقی با هرگونه بیانی به نفع جامعه نیست. همچنین این روزها تصاویر و مضامین و کلیپ هایی را مشاهده می کنیم که نه حاوی جنبه های طنز فاخر و هوشمندانه و نه حاوی پیام‌های سیاسی و اجتماعی مشخص است بلکه شکلی از بیماری سیاسی یا وابستگی جریان‌هایی است که کلیت حرکت امیدوار کننده جامعه و ایران را نشانه رفته‌اند.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1427742

برچسب‌ها