شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام آغاز شد

شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزیر و مدیران سیاسی وزارت امور خارجه ایران و گروه ۱+۴، امروز(سه‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۹) به ریاست مشترک «عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه کشورمان و «هلگا اشمید» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین آغاز به کار کرد تا گامی دیگر در راستای حفظ برجام برداشته شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نشست حدود ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به وقت اروپای مرکزی در هتل کوبورگ وین با حضور نمایندگان ۶ کشور ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین به عنوان اعضای باقی‌مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا گشایش یافت. 

 

نشست کمیسیون مشترک برجام به طور معمول هر سه ماه یکبار برگزار اما این‌بار به دلیل فراگیری ویروس کرونا با سه ماه تاخیر برگزار شد. 

شنیده‌ها حاکیست که اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده برجام محدودیت‌هایی را در خصوص کیفیت برگزاری این نشست در نظر گرفته است. از هر خبرگزاری تنها به دو نفر اجازه شرکت در محل برگزاری نشست داده شده و فرصت تصویر برادری ازجلسه نیز حذف شده است. 

این نشست هر چند به تعبیر معاون وزیر خارجه کشورمان «روتین» و در ادامه جلسات کمیسیون مشترک برگزار می‌شود اما به خاطر همزمانی با وقایعی که در نیویورک می‌گذرد و تلاش‌هایی که آمریکا برای به اصطلاح برگرداندن قطعنامه‌های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام در نیویورک انجام می‌دهد، ویژگی خاصی را پیدا کرده است.

سید عباس عراقچی در این باره می‌گوید: طبیعتا در این فضا وقتی کمیسیون مشترک را برگزار می‌کنیم اهمیت و ویژگی خاصی را پیدا می‌کند. موضوع تلاش‌های آمریکا در نیویورک حتما یک بحث جدی در جلسه کمیسیون مشترک خواهد بود و امیدواریم کمیسیون مشترک بتواند به مواضع یکسان و واحدی برسد و در خصوص نحوه ادامه مسیر و مقابله با تلاش‌های آمریکا و تلاش‌هایی که این کشور برای نابودی برجام به کار گرفته، تصمیماتی را اتخاذ کند.

وی امیدوار است کشورهای عضو به همان مواضعی که در نیویورک داشتند ادامه داده و «بتوانیم بحث سازنده‌ای را در جریان کمیسیون مشترک داشته باشیم و بتوانیم جمع بندی کنیم.»

310 310

کد خبر 1427790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =