طلب‌کاران پشت قلعه شطرنج!

میزبانی مسابقات شطرنج جهانی زنان برای فدراسیون شطرنج، بدهی ۱۴۵ هزار یورویی به بار آورده است.

مهری رنجبر:بدهی ۱۴۵ هزار یورویی فدراسیون ،دردسرجدید شطرنجی ها است. بدهی که قسمتی ازآن به هزینه های میزبانی رقابتهای جهانی شطرنج زنان در سال ۹۵ است و قسمتی هم به حق عضویت ها برمی گردد. بدهی سنگینی که بعضی ها معتقدند شاید  دردسر بزرگتری به نام تعلیق را برای شطرنج ایران رقم بزند. خطری که شهریورماه سه سال پیش از بیخ گوش شطرنج گذشت. قصه از میزبانی رقابتهای جهانی زنان در سال ۹۵ شروع می شود که  هزینه ۴۵۰ هزار دلاری روی دست فدراسیون گذاشت ، البته از این مبلغ ۱۸۰ هزار دلار بدهی بابت هزینه های جانبی  ماند که با وساطت محمد جعفرکامبوزیا نایب رئیس ایرانی فیده ،قرار شد ایران در سه قسط ۶۰ هزار دلاری تا ۲۹ تیرماه سال ۹۶ پرداخت کند، اما هیچ قطی داده نشد. تمدید  دوباره مهلت را تا  ۹ مردادماه ۹۶ تمدید کرد ، وزارت ورزش علاوه بر کمک یک میلیارد و هشتصد میلیون تومانی که بابت میزبانی داده بود، ۲۰۰ میلیون تومان دیگر هم برای قسط اول به  فدراسیون شطرنج داد که با پرداخت آن ۱۲۰ هزار دلار ماند و همان موقع بود که فیده فدراسیون را تهدید به تعلیق کرد.

کامبوزیا این بار هم با رایزنی هایش  از یک طرف و پرداخت قسط دوم  ایران تعلیق را برداشت ،اما هنوز بین  ۶۰  تا ۷۰ هزار دلار قسط سوم مانده و البته ۷۵ هزار یورو هم باید حق عضویت شطرنج بازان ،مربیان و داوران را هم باید به آن اضافه کرد که با حساب سرانگشتی میزان بدهی به ۱۳۵ تا ۱۴۵ هزار یورو می رسد. اگر فدراسیون جهانی شطرنج باز هم برای تسویه حساب فدراسیون از همان سیاست تهدید برای پرداخت بدهی به فدراسیون ایران استفاده کند، باید از حالا سایه تعلیق را روی سر شطرنج دید.

پزبیننده‌ترین اخبار سرویس ورزشی

*جامی که مهم‌تر از جان شد

*وریا از استقلالی‌ها خداحافظی کرد

*حسین حسینی؛ گلری که دیگر او را نمی‌شناسیم

اما محسن سمیع زاده سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج تعلیق و حتی تهدیدش را هم رد می کند. او می گوید:«اصلا خطر تعلیق فدراسیون شطرنج را تهدید نمی کند.چرا که با درایت مهدی علی نژاد معاون توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی  وزیر ورزش و کار تیمی با مشارکت وزارت امور خارجه و سفیر ایران در روسیه ،رایزنی با رئیس روسی فیده جواب داد و قرار نیست ایران تعلیق شود. البته فیده هم می داند ایران یکی از ابرقدرتهای شطرنج دنیا است  و خدا را شکر خطر تعلیق و تهدید نداریم.»  او البته بدهی فدراسیون به فدراسیون جهانی را قبول دارد:«  اما به فیده بدهکار هستیم  و درصدد پرداختش  به صورت قسطی هستیم.» سمیع زاده ،نامه  فدراسیون جهانی را تهدیدآمیز نمی داند:« فدراسیون جهانی همیشه صورتحساب ها را به فدراسیون های بدهکار می فرستد و برای ما هم صورتحساب بدهی آمده است. قرار است برای پرداخت قسطی رایزنی کنیم و البته امیدواریم درصدی از آن را هم مثل سالهای قبل ببخشد.»
سرپرست دبیری فدراسیون البته خوشحال است که فیده به رغم بدهی ها جلوی فعالیت ایرانی ها  را نگرفته :« بدهی فدراسیون ایران به دو بخش تاییدیه  حق عضویت  شطرنج بازان ، مربیان و داوران  است و بخضی هم بابت میزبانی رقابتهای قهرمانی  جهان زنان است. خوشبختانه  فیده به رغم عدم پرداخت جلوی فعالیت  ایرانی ها را نگرفته است.به هر حال ما در پی رایزنی برای تسویه بدهی هستیم.»
 

بیشتر بخوانید:شایعه در شهر: مظاهری با استقلال توافق کرد

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1429295

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
    0 0
    پولهاي ورزش را يك عده بالا مي كشند و بدهي ها را براي فدراسيون ها مي گذارند.