تداوم ابهامات درباره هزینه‌های پروژه بزرگراه صدر/ منابع همچنان نامعلوم است!

شرق نوشت:هزینه‌های ساخت بزرگراه دوطبقه صدر که در دوره شهردار اسبق تهران احداث شد و همیشه درباره منابع مالی آن ابهامات زیادی مطرح بود، همچنان مبهم و نامعلوم است.

 در همان دوره برخی از اعضای شورای شهر وقت تهران هزینه ساخت این بزرگراه را هفت‌هزار میلیارد تومان اعلام کرده بودند. روز گذشته هم محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در جریان دویست‌وسی‌وپنجمین جلسه شورای شهر تهران در تذکری گفت: «در زمان رسیدگی به لایحه متمم بودجه سال ۹۹، ردیفی درخصوص پرداخت بدهی‌های پل صدر پیشنهاد شد. آن زمان اعلام کردیم باید صورت‌های مالی این پروژه را ارائه دهند و همکاران در شهرداری قول دادند حتما این کار را می‌کنیم اما متأسفانه هنوز محقق نشده و گزارش به دست من نرسیده است».

پل دوطبقه صدر به طول 11 کیلومتر و به‌عنوان طولانی‌ترین حلقه بزرگراهی شمال تهران که شرق تهران را به غرب آن و تونل نیایش متصل می‌کند، آذرماه سال 92 به بهره‌برداری رسید. آن‌طور که مسئولان وقت گفته بودند: پروژه طبقاتی پل صدر با هدف بهبود تردد و کاهش بار ترافیک منطقه شمال و شمال شرق تهران احداث شد،با گذشت هفت سال از زمان راه‌اندازی این بزرگراه دوطبقه هنوز هم درساعات اوج رفت‌وآمد و تردد مسیرهای منتهی به صدر پر از ترافیک است. هزینه‌های اعلام‌شده برای ساخت این پل از همان موقع تا الان آمار و ارقامی متفاوت بوده است. ابتدا هزینه اجرای این طرح بیش از 600 میلیارد تومان اعلام شد اما در نهایت رقم تقریبا رسمی بالغ بر 1300 میلیارد تومان برای آن (پروژه پل طبقاتی صدر) اعلام شد و البته برخی دیگر از منابع کل هزینه صرف‌شده برای ساخت پروژه طبقاتی صدر و تونل نیایش در مجموع حدود چهار هزار میلیارد تومان گفته شده است.

در اظهارنظری دیگر در یکی از جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری در سال 96 عباس آخوندی، وزیر وقت راه، مسکن و شهرسازی به شکلی صریح درباره هزینه‌های ساخت این بزرگراه گفت: «پروژه اتوبان صدر، بیش از یک میلیارد دلار هزینه دربر داشت که خود پروژه اتلاف منابع بیت‌المال بود و برای اجرای آن، زمین باارزش اراضی عباس‌آباد - زمینی که قلب شهر تهران بود - با بانک انصار تهاتر شد».
سال 94 نیز محمد حقانی، عضو کمیسیون سلامت و محیط‌ زیست دوره قبل شورای شهر تهران، در جلسه‌ای در رابطه با وضعیت تهران گفت: «یکی از پیمانکاران پل صدر به من می‌گفت شهرداری تهران به‌جز هزینه‌های تملک و شهرداری‌های مناطق، شش ‌هزار میلیارد تومان برای این پروژه هزینه کرده و باید پرسید با این اعتبار خط ٣ و ٦ و ٧ که امروز تأخیر هم دارند، به بهره‌برداری نمی‌رسید؟».


بسیاری از منتقدان ساخت این پل می‌گفتند که بهتر بود هزینه‌های ساخت این پروژه صرف توسعه خطوط مترو می‌شد. مهدی چمران رئیس شورای شهر دوره چهارم نیز در گفت‌وگویی با «شرق» در همین رابطه به پرسشی درباره اینکه آیا بهتر نبود این حجم از هزینه صرف دیگر سیستم‌های حمل‌ونقل شهری مثل مترو می‌شد، این‌طور پاسخ داد: «صحبت این است که اگر صرف مترو می‌شد، بهتر بود. من این را قبول دارم که ما هرچه پول برای مترو بیشتر بگذاریم، بهتر است. این درست. ولی آیا برای کار دیگرمان نباید بگذاریم؟ ما بالاخره باید با ماشین در خیابان راه برویم. الان هم نباید اتومبیل‌محور باشیم. هرچند متأسفانه هستیم».

23302

کد خبر 1430490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =