برداشت پسته از باغات قزوین آغاز شد

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت محصول پسته از سطح چهار هزار و ۷۵۰هکتار از باغات این استان آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی اکبری، مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین پیش بینی کرد:  امسال بیش از ۴هزار و ۱۳۰تن پسته از این میزان باغ برداشت شود .
اکبری اظهار کرد: از این میزان سطح باغ پسته استان حدود  ۳هزار و ۸۲۰ هکتار بارور و ۹۳۰ هکتار نهال است.
او متوسط عملکرد این محصول را   ۱۰۸۰کیلوگرم در هکتار برآورد کرد.
به گفته مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین؛ در حال حاضر در سطح استان ۶واحد مکانیزه ترمینال های ضبط و فراوری پسته و همچنین  ۹۵۰دستگاه فرآوری سنتی وجود دارد.
او در ادامه به فعالیتهای ساختاری در باغات پسته استان اشاره کرد و گفت: انتقال آب با استفاده از لوله و استفاده بهینه از آب، انجام عملیات گرده افشانی مصنوعی توسط باغداران فعال، اجرای کلاسهای آموزشی پسته در سطح شهرستان قزوین و بوئین زهرا، اجرای عملیات سرشاخه کاری و اجرای عملیات نصب فرمون و کارت زرد و آبی به منظور کنترل آفات کرمانیا از مهترین اقدامات این سازمان است.
اکبری ارقام پسته قزوین را  قرمز پسته، سفید پسته، کال خندان،  بقالی  و کله پزی و ارقام غیر بومی شامل؛  اکبری، احمد آقایی و اوحدی است.
مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین خاطر نشان کرد: پسته قزوین  در زمینه صادرات و فرآورده های مواد غذایی شامل خشکبار، آجیل، صنعت شیرینی، مربا استفاده می شود که کیفت ارقام بومی قزوین؛ بدلیل رنگ سبز عالی، دانسیته بالا و چربی مناسب بسیار مطلوب در صنایع غذایی است.

46

کد خبر 1431021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =