وجود کوره‌های آهک پزی در حاشیه شهر کرمان تهدید علیه بهداشت و سلامت عمومی است

شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان بر جابه‌جایی کوره‌های آهک پزی از حاشیه شهر کرمان به دلیل تهدید علیه بهداشت عمومی تاکید شد.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : پنجمین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در سال جاری صبح امروز با حضور یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان، سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون امورعمرانی استانداری کرمان و دیگر اعضا با موضوع حاشینه نشینی برگزار شد.

در این جلسه یدالله موحد رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل شهر کرمان حاشیه‌نشینی است اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی در حاشیه شهر کرمان زندگی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه وجود کوره‌های آهک‌پزی در حاشیه شهر کرمان تهدید علیه بهداشت عمومی و سلامت مردم جامعه است افزود: هر فردی که در حاشیه شهر بر اثر وجود و فعالیت این کوره‌ها بیمار شود می‌تواند این بیماری را به داخل شهر هم انتقال دهد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه خطرات بهداشتی این کوره‌ها به یک محدوده خاص منحصر نبوده و برای تمام شهر یک آسیب محسوب می‌شود ادامه داد: قوانین برای توسعه و پیشرفت کشور و در راستای خدمت به مردم است.

وی با بیان اینکه هیچ قانونی برای ممانعت از توسعه تصویب نشده است گفت: در حاشیه شهر کرمان نیز هم بحث جان و سلامت مردم مطرح است و هم مسائل قانونی.

موحد با اشاره به اینکه هر جا مشکل قانونی وجود دارد آمادگی داریم که این موارد را بررسی کنیم تا مشکل مردم برطرف شود افزود: ساماندهی حاشیه شهر کرمان در شهرک صنعتی مصوبه جلسه با استانداری کرمان در هفته قوه قضائیه است که امیدواریم که با جدیت پیگیری شود.

وی با بیان اینکه مالکیت اراضی دولت در استان کرمان به‌ویژه در نقاطی که امکان زمین‌خواری وجود دارد باید در اسرع وقت مشخص و طرح کاداستر اجرایی شود گفت: انشعابات برق و آب در حاشیه شهر کرمان باید ساماندهی شود و وضعیت این مناطق از مجازبودن یا غیرمجاز بودن انشعابات مشخص نیست.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه جمع‌آوری زباله‌ها در محدوده شهرک صنعتی در حاشیه شهرکرمان باید توسط شهرداری کرمان انجام شود افزود: یک جلسه ویژه حاشیه شهر کرمان در محل شهرک صنعتی برگزار و مشکلات این منطقه بررسی شود.

علی بابایی فرماندار کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه جانمایی زمین جایگزین برای انتقال کوره‌های آهک‌پزی که در حال حاضر در حاشیه شهر کرمان قرار دارند هنوز انجام نشده است ادامه داد: در حال حاضر با محیط زیست به توافقاتی رسیده‌ایم.

علی حسینی مدیرکل صنعت‌، معدن و تجارت شمال استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: حدود ۱۴ استعلام برای مجوز فعالیت واحد صنعتی و معدنی باید انجام شود که هر یک از آنها مخالفت کنند در صدور مجوز با مشکل روبه‌رو خواهیم شد.

سیدمصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون امورعمرانی استانداری کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه بر اساس قانون کوره‌های آهک پزی نمی‌توانند در حریم شهر باشند گفت: کوره‌های آهک پزی موجود در حاشیه شهر کرمان و در محدوده شهرک صنعتی در حریم شهر هستند و بر اساس قانون باید جابه‌جا شوند.

یحیی صادقی مدیرکل کمیته امداد استان کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: در استان کرمان بیش از ۱۲۰ هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد وجود دارد که تعداد زیادی از آنها آسیب‌دیده و زن سرپرست خانوار هستند.

وی با بیان اینکه طرح هر کارمند یک حامی در استان کرمان در حال اجرا است گفت: خیلی از قضات نیز در این طرح شرکت کرده و حمایت از یکی از خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد را به عهده گرفته‌اند.

مدیرکل کمیته امداد استان کرمان با اشاره به اینکه امروز تفاهمنامه کمیته امداد امام خمینی (ره) با دادگستری استان کرمان منعقد می‌شود افزود: امیدواریم بتوانیم در راستای رفع مشکلات این خانواده‌ها کمک کنیم.

وی با بیان اینکه وضعیت خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد در حاشیه شهر کرمان به مراتب خیلی بدتر است گفت: درخواست داریم با حسن نیت به این مناطق توجه شود.

48 

کد خبر 1431771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =