مبارزه با آفت مگس زیتون در باغ‌های قزوین انجام شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در سطح ۲۱۸۷ هکتار از باغ‌های زیتون بخش طارم سفلی استان قزوین انجام شده است.

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛  یوسف درخشان، مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین با بیان این مطلب گفت: با تلاش به موقع کارشناسان جهاد کشاورزی و همچنین باغداران، آفت مگس زیتون در باغ های این محصول تحت مراقبت و کنترل قرار دارد.
درخشان افزود: برای مقابله و کنترل این آفت ، نصب کارت زرد، بیت اسپری، فرمون و سم پاشی با سموم توصیه شده  از مهم ترین روش های مقابله با این آفت به شمار می رود که هر چهار روش در باغ های طارم سفلی در حال اجراست.
او گفت: پس از شیوع این آفت وارداتی از دهه هشتاد، مقابله با آن در دستور کار سازمان حفظ نباتات قرار گرفته و با جدیت در استان های قزوین، زنجان و گیلان که قطب تولید زیتون کشور هستند، دنبال می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان قزوین اظهار کرد: با مقابله گسترده با مگس زیتون طی سال های گذشته، خسارت وارده به باغ های زیتون ناشی از این آفت بسیار کاهش پیدا کرده به طوری که در سال ۹۸ که سال طغیان آفت بوده خسارت در مرحله کنسروی بطورمتوسط ۳ درصد و در مرحله روغنی ۷ درصد بوده است .
درخشان تصریح کرد: امسال به دلیل اینکه سال کم باری درختان زیتون می باشد متاسفانه در بعضی روستاها و باغات سنتی ؛ علیرغم تحویل ملزومات مبارزه از سوی مرکز جهاد کشاورزی طارم ؛ باغداران مشارکت و همکاری لازم برای مبارزه را ندارند و در چنین باغاتی احتمال افزایش خسارت آفت وجود دارد.
استان قزوین دارای ۹ هزار و ۵۰۰ تن باغ زیتون است.

46

کد خبر 1432848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =