پمپئو: ایران تهدید استراتژیک آمریکا است/اجازه نمی‌دهیم تهران تجهیزات چینی و روسی بخرد

وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی ادعاهای تکراری درباره ایران را مطرح کرد.

به گزارش خبرآنلاین،  وزیر خارجه آمریکا در نشست مجازی با اندیشکده شورای آتلانتیک با انتقاد از سیاست دولت‌های پیشین این کشور در خاورمیانه که به زعم او دادن حق وتو به فلسطینی‌ها بوده است، گفت دولت ترامپ، ایران را عنصر اصلی بی‌ثباتی در منطقه و تهدید استراتژیک آمریکا می‌داند.

وی گفت: استراتژی با واقعیت شروع می شود، برای دهه‌ها سیاست خارجی واشنگتن در خاورمیانه به فلسطینی‌ها، حق وتو داده است. آنها می‌توانستند هرطور که بخواهند اقدام کنند و از تعامل هر کشور عربی با مهم‌ترین دموکراسی در خاورمیانه جلوگیری کنند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: ما دیدگاه دیگری داشتیم، ما چشم‌انداز صلح را مطرح و عنصر اصلی بی‌ثباتی در خاورمیانه را شناسایی کردیم که درگیری اسرائیل و فلسطین نبود بلکه تهدیدهای زیادی بود که از طرف جاه‌طلبی‌های فرامرزی حکومت ایران ناشی می‌شد.

پمپئو اضافه کرد: از این رو، ما آنچه که دولت پیشین انجام می‌داد را معکوس ساختیم. ما ایران را به عنوان تهدید استراتژیک آمریکا شناسایی کردیم و سیاستی را در پیش گرفتیم که امنیت را برای مردم آمریکا به ارمغان آورد.

وزیر خارجه آمریکا با این ادعا که بیشتر کشورهای عربی خلیج فارس موافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند، گفت تنها ۲ کشور ایران و ترکیه مخالف این مساله هستند. دولت سابق آمریکا تمرکز خود را بر ایران قرار داد، صدها میلیون دلار را در بسته‌بندی برای ایران فرستادند و آنها هم ظرفیت حزب الله و شبه نظامیان شیعه را تقویت،حاکمیت و ثبات لبنان و عراق را تضعیف، و همچنین هرج و مرج را در سوریه ایجاد کردند.

پمپئو افزود: اما این دولت به طور کاملا متفاوتی رویکردی را در پیش گرفته است که فرصتی را برای ثبات در خاورمیانه و کاهش خطر برای آمریکا ایجاد می‌کند.

وی عادی‌سازی روابط با اسرائیل را به طور اساسی به ضرر امنیت ایران دانست و ادامه داد: آنها برادران مسلمان خود را به ظلم متهم می‌کنند و همچنین نشان می‌دهد که حکومت ایران یک حکومت ضد یهود است.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر درباره ادعای طرح ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی هم مدعی شد: ایران در طول ۴۰ سال گذشته کارزار ترور خود را دنبال کرده است. مدل ایران تقویت نیروهای نیابتی برای این کارزار است و ما استراتژی را پیاده کرده‌ایم که از این ظرفیت حکومت ایران جلوگیری کند.

پمپئو اضافه کرد: شما می‌توانید تضعیف حزب الله در تحصیل درآمد را ملاحظه کنید، به عراق بنگرید که شبه نظامیان شیعه به بازگرداندن سلاح به دولت می‌پیوندند. همه اینها به خاطر آن است که رئیس جمهوری ترامپ به طور اساسی فهمید که آنچه در طول سالهای گذشته در خاورمیانه انجام داده‌ایم، امنیت آمریکایی‌ها را به ارمغان نیاورده است.

پمپئو  همچنین درگفت و گو با شبکه رادیویی فرانس اینتر فرانسه مدعی شد که کشورش اجازه نخواهد داد ایران تانک های چینی و سامانه های دفاع هوایی روسی بخرد.

او همچنین در حرف هایی مداخله جویانه در امور لبنان مدعی شد که واشنگتن اجازه فروش سلاح از سوی ایران به حزب الله لبنان و تخریب تلاش های امانوئل مکرون در این کشور را نخواهد داد.

پمپئو ضمن مداخله در امور فرانسه نیز گفته است اگر پاریس می خواهد که به حل بحران در لبنان کمک کند باید مسئله تسلیحاتی حزب الله لبنان را مورد توجه قرار دهد.

311311

کد خبر 1433068

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =