پشت پرده حمایت از بورس / چه کسانی در بازار سهام بیشترین سود را بردند؟

دنیای اقتصاد نوشت: در حالی که شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس طی یک ماه اخیر به ترتیب حدود ۷ و ۱۳ درصد افت کردند، قیمت سهام گروه فلزات حدود ۱۸ درصد رشد کرده است.

در چند وقت اخیر که روند شاخص کل بورس به شدت نزولی شده بود برخی از سهامداران با این ابهام مواجه بودند که چرا سبد سهامی آنها خیلی بیشتر از شاخص کل منفی بوده است.

از نگاه برخی از کارشناسان این اتفاق به دو گانه شاخص دولت – شاخص ملت در بورس ارتباط داشته که اخیرا در بورس ایران این پدیده رخ داده است. یعنی در دوره‌ای که سهامداران خرد قربانی دوره نزولی شاخص بورس هستند اما به واسطه حمایت‌ها برخی نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ بورس به اندازه بقیه نمادها دچار ریزش نشده‌اند.

بررسی وضعیت شاخص کل که با احتساب ضریب اهمیت هر نمادی در بورس تعیین می‌شود و شاخص هم‌وزن که بدون احتساب ضریب اهمیت نمادها محاسبه می‌شود نشان می‌دهد در یک ماه اخیر هرچند شاخص هم‌وزن به عنوان شاخص کمی واقعی‌تر بورس بیش از ۱۳ درصد افت کرده اما شاخص کل تنها هفت درصد اصلاح داشته است.

با این حال در همین دوره افت ۱۳ و ۷ درصد شاخص هم‌وزن و شاخص کل بورس، گروه فلزات اساسی رشد حدود ۱۸ درصدی را ثبت کرده که شاید مهمتر از گرانی دلار و گرانی فلزات، حمایت‌های پی در پی بوده که در این اتفاق تاثیر گذاشته است.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1434361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =