برداشت زیتون سبز در باغات قزوین آغاز شد

مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: برداشت زیتون از سطح ۹۷۵۰هکتار از باغات استان قزوین آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی اکبری، مدیرباغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر گفت: در سال جاری با توجه به سال نیاور و همچنین خسارت سرمازدگی در بهمن ماه ۹۸ به باغات مناطق زیتون خیز استان؛ پیش بینی می شود حدود ۲۱هزار تن دانه زیتون برداشت شود که تولید محصول نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
اکبری افزود: از این میزان سطح زیر کشت ۷هزار هکتار باغات بارور و ۲هزار و ۷۵۰هکتار غیر بارور است .
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در ادامه گفت : در سال  گذشته؛  ۲۶هزار و ۸۰۰ تن دانه زیتون (۵۳درصد دانه کنسروی و ۴۷درصد برداشت دانه روغنی) تولید شده که از  این میزان ۲۵۰۰تن روغن زیتون تولید شده است .
اکبری افزود : با توجه به مشکلات و آسیب ناشی از ویروس کرونا و فروش زیتون کنسروی سال پیش باغداران و همچنین ماندن محصول در انبارها و کمبود کارگر ؛ پیش بینی می شود : در سال جاری برداشت دانه زیتون کنسروی کمتر از دانه روغنی باشد.
او؛ ارقام موجود در باغات زیتون را ؛ ارقام بومی شامل؛ زرد زیتون، ماری شنگه، روغنی محلی، گردو گلوله،  ارقام خارجی شامل؛ مانزانیلا، سویلانا، کنسروالیا و همچنین ارقام روغنی شامل؛ آربکین و کرونایکی که در کشت های متراکم استفاده می شود ذکرکرد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اقدامات انجام شده و عملیات باغی در قالب طرح اصلاح ، بهسازی و توسعه باغهای زیتون که همه ساله با تخصیص اعتبار دولتی انجام می شود اشاره کرد و گفت:  در سال ۹۸ و ۹۹ اقداماتی در باغات زیتون استان انجام شده که می توان به عملیات پیوند درختان به میزان ۲۷هزار اصله ، تغذیه باغات (طرح تلفیقی تغذیه زیتون ) در سطح ۷۰هکتار ، هرس بازجوان سازی در سطح  ۵۰هکتار ، هرس باردهی در سطح ۱۲۰هکتار و تهیه سموم مورد نیاز با آفات درختان زیتون اشاره کرد.

او بیان کرد:  همچنین توسعه ( احداث باغات جدید زیتون ) در سال ۹۸ و ۹۹ در سطح  ۲۳۰هکتار اجرا شده است.
اکبری تصریح کرد: برای کنترل آفت مگس زیتون با وجود کلینیک های گیاهپزشکی ، اکیپ های کارشناسی و ایستگاههای پیش آگاهی تا مرحله رسیدگی زیتون کنسروی در سطح ۲هزار و ۱۹۰هکتار مبارزه انجام شده است.
او افزود: همچنین در همین راستا؛ ۱۳۰هزار کارت زرد و ۱۰۰۰عدد فرمون و همچنین  پروتئین هیدرولیزات و سموم شیمیایی ( طعمه پاشی ) در باغات زیتون استان اجرا شده  که این امر باعث کنترل خسارت مگس زیتون به دانه های زیتون شده است .
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: پایین بودن محصول زیتون در سال جاری انگیزه ادامه مبارزه و کنترل آفت فوق را در مرحله روغنی کم کرده که به باغداران توصیه می شود تا پایان مرحله برداشت دانه روغنی؛ دستورالعمل های کارشناسان مستقر در مراکز جهاد کشاورزی طارم سفلی را جدی گرفته و به کنترل و مبارزه با آفت مگس زیتون در باغات ادامه دهند.
 برداشت زیتون کنسروی از اواسط شهریورماه با ارقام زودرس در باغات منطقه آغاز و همچنان ادامه دارد.

46

کد خبر 1435254

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =