انتقاد تند جمهوری اسلامی از حذف نام و تصویر آیت الله هاشمی از تاریخ دفاع مقدس /آیا ایشان یکی از فرماندهان واجب التکریم نیست؟

مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی از تحریف نقش و جایگاه آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران دفاع مقدس انتقاد کرد.

در یادداشت حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری آمده است؛

بیت‌الغزل سخنان رهبری در مراسم تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس این بود که گفتند: قبول قطعنامه، کاری عاقلانه و مدبرانه بود... خطر تحریف دفاع مقدس جدی است و باید مراقب تحریف‌ها بود.
تحریف، به منحرف کردن چیزی از مسیر صحیح گفته می‌شود. تحریف سخن، نادرست نقل کردن آنست. تحریف یک واقعه، کم یا زیاد کردن اجزاء آن و یا واژگونه نشان دادن آنست. تحریف انسان‌ها، ترسیم چهره و معرفی شخصیت و عملکرد آنها برخلاف آنچه بودند و آنچه کردند و یا سانسور آنهاست.

از همین چند نمونه به روشنی می‌توان ابعاد چهارگانه تحریف را فهمید که عبارتند از کم کردن، زیاد کردن، محو کردن و جعل کردن. اگر واقعه‌ای از دفاع مقدس را، که اکنون موضوع سخن است، عمداً یا سهواً مطرح نکنیم، تحریف کرده‌ایم. اگر چیزی که اصولاً وجود نداشته است را به آن اضافه کنیم، اینهم تحریف است کمااینکه سانسور افراد صاحب نقش در دفاع مقدس هم تحریف است. اگر بطور کلی دفاع مقدس را از تاریخ حذف کنیم، این نیز از مصادیق تحریف است کمااینکه جعل و خلق یک واقعه و گنجاندن آن در تاریخ نیز تحریف است. بدیهی است که تحریف در تمام اشکال و انواعش، خیانت و محکوم است.

در دفاع مقدس مردم ایران در جریان جنگ تحمیلی 8 ساله، اقسام سه‌گانه اول تا سوم تحریف امکان وقوع دارند و متأسفانه واقع هم شده‌اند. کوتاهی در تشریح جامع وقایع و نقل ناقص آمارها و اقدامات و وقایع، از قسم اول است. افسانه‌سازی‌ها، تعریف و تمجیدهای اغراق‌آمیز و جا زدن افرادی که نقشی در دفاع مقدس نداشتند به‌عنوان قهرمانان این واقعه، از مصادیق قسم دوم هستند. از اینها زشت‌تر و خائنانه‌تر، محو کردن نقش افراد صاحب نقش و عملکردها و وقایع مهم در دفاع مقدس است که از مصادیق بارز و بسیار خطرناک تحریف است.

ایرادهای دو قسم اول و دوم، با نقل‌ها و روایات مختلف و اقدامات تصحیحی قابل جبران هستند ولی قسم سوم اگر اتفاق بیفتد، به معنای فقدان یک بخش واقعی از دفاع مقدس است که ضایعه بزرگی محسوب می‌شود. این ضایعه هنگامی عمیق‌تر و زیانبارتر خواهد بود که دستگاه‌های رسمی کشور و نظام، مرتکب آن شوند و یا در برابر چنین اقدامی بی‌تفاوت بمانند و برای تصحیح و جبران آن اقدامی نکنند. متأسفانه این قسم از تحریف‌ در تاریخ دفاع مقدس رخ داده و همچنان در حال رخ دادن است.

یک نمونه از این تحریف، تلاش گسترده جمعی از عناصر حاضر در جبهه‌ها و مطلع از جزئیات وقایع دفاع مقدس تا پذیرش قطعنامه است که خوشبختانه رهبر انقلاب اسلامی در سخنانشان، به آن پاسخ دادند و با عاقلانه و مدبرانه دانستن پذیرش قطعنامه، خط بطلانی بر این توطئه کشیدند. افرادی که پذیرش قطعنامه را خیانت معرفی می‌کردند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و بعضی از مسئولین آن سال‌ها را آماج حملات خود قرار می‌دادند ولی هدف اصلی آنها امام بود اما از ترس خشم مردم و برای مصون نگهداشتن خود از برخورد افکار عمومی و طرد شدن از جامعه لبه تیز حملات خود را متوجه این افراد مظلوم می‌کردند.

حذف کامل نام، تصویر، فیلم، سخن و اقدامات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نمونه دیگر این نوع تحریف خطرناک تاریخ دفاع مقدس است. در همین مراسم تجلیل، حتی یک عکس از آقای هاشمی رفسنجانی که فرمانده جنگ بود و مقدمات همان پذیرش عاقلانه و مدبرانه قطعنامه را فراهم کرده بود، دیده نشد. در گزارش رئیس ستاد نیروهای مسلح نیز حتی اشاره‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از فرماندهان واجب‌التکریم وجود نداشت درحالی که هاشمی رفسنجانی برجسته‌ترین نقش را در دفاع مقدس داشت. رسانه ملی و دستگاه‌های رسمی تدوین تاریخ دفاع مقدس نیز همین روش را سالهاست که در پیش گرفته‌اند و متأسفانه این ظلم را به تاریخ ایران و تاریخ دفاع مقدس روا می‌دارند بطوری که آقای هاشمی رفسنجانی در نمایشگاه‌ها و موزه‌های دفاع مقدس و یادواره‌ها و همایش‌ها هم سانسور می‌شود. تأسف‌ بالاتر اینست که علاوه بر حذف، حتی تهمت و دروغ نیز نثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌کنند. اینان، مرتکب خائنانه‌ترین نوع تحریف می‌شوند و از این واقعیت غافلند که مردان خدوم و خداجو از حافظه تاریخ محو نمی‌شوند و خدای متعال نیز به وعده خود درباره آنها که فرمود «إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُورٍ»(حج 38) عمل خواهد کرد.

2727

کد خبر 1435481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  86 46
  از مرده اش هم می ترسند!
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  76 39
  واقعا دست مریزاد جناب آقای مهاجری که شجاعانه در مقابل جریان تحریف ایستاده اید
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  27 52
  بنظرم هنوز متوجه فرمایش رهبری نشدیم.
 • SG ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  59 26
  کلامی و سخنی کاملا درست است
 • فدائی حیدری IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  51 30
  مدیرروزنامه برای خودش حرف بزند
 • رضا FR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  36 59
  چه کسی هاشمی را از جنگ حذف کرده دفاع مقدس مدیون افرادی مثل هاشمی است روزنامه تو خواننده ندارد تو سالهاست به این روزنامه چسبیده ای وول کن نیستی چرا جای خود را به یک جوان نمیدهی
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  52 5
  تا کی می خواهید به جای اصل مشکل به نتایج مشکل اشاره کنید ؟
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  67 71
  هاشمی فاصله طبقاتی را نجومی بالا برد و مملکت را به وضع انداخت در ثانی هاشمی در جبهه چکار داشت هراز گاهی از پشت جبهه دیوار میکرد و حالاهم وضع بچه هاش
 • ناشناس IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  17 10
  اقای مسیح مهاجری خودتونو ناراحت نکنید
 • بیطرف IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  59 3
  هرچی باشه،(شخص خوب یابد)درتاریخ ثبت میشود.«تاریخ آنرا قضاوت خواهد کرد»
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  34 13
  روزی نیست که ما کارگر های قراردادی از هاشمی یاد نکنیم
 • محمد ثانوی گروسی US ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  62 55
  نام آیت الله هاشمی رفسنجانی آنقدر بزرگ است که نمی‌توانند تصویر نادرست از آن بزرگمرد در ذهن تاریخ ایجاد کنند
 • یاسر IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  66 39
  به قول علما اثبات شی نفی ما ادا نمی کند بله ایشان زحمات زیادی برای دوران جنگ کسیدند اما همین اقا بعد ها خسارات بسیاری به انقلاب زدند به قول یک مححق کانادایی رفسنجانی رنجها بردند ولی رنجها رساندند
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   49 16
   نقش مرحوم هاشمی درجنگ ایران و رژیم بعث عراق برهیچ انسان آزاده ای پوشیده نیست خداوند رحمتش کند من خودم از رزمندگان دوران مقدس بودم.
 • امیر IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  51 6
  فقط نام هاشمی شهید فهمیده از درس فارسی حذف شد اعتراض نکردید
 • حسین IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  44 40
  با تشکر از نکته سنجی و ظرافت انجام گرفته مرحوم هاشمی رفسنجانی مرد تاریخ و فرزند ایران است یادش در ذهنها باقی خواهد ماند خدماتش غیر قابل انکار خداوند رحمتش کند چقدر جایش این روزهای سخت خالیست
 • زهره فتحعلیزاده IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  13 30
  عیبی نداره در عوض ما مادرها ومادر بزرگها از مرد بزرگی چون اقای هاشمی رفسنجانی به صورت قصه تعریف میکنیم واز شجاعت ودرایت ویار امام ورهبری به نیکی یاد خواهیم کرد اگر از اول تاریخ تونستن نام بزرگان واقعی رو حذف کنند در مورد ایشان هم بسم الله
 • بختیار IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  30 21
  هاشمی در قلب و روح ما جای دارد.اگر صدا و سیمای میلی اسمی از ایشون بیاره باید تعجب کنی.
 • یالثارات الحسین IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  29 22
  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
 • SASAN IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  35 8
  واجب التکریم؟! مخترعین فتوای باب میل!
 • مهدی محمدی IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  16 33
  بچه های هاشمی با این کارهایی که میکنند هاشمی که هیچی پدر هاشمی هم از تاریخ حذف میشود
 • علیرضا ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  23 21
  بدخواهان انقلاب بداند انقلاب با نام هاشمی زنده است.