قهرمان روزهای پیروزی و بی‌تقصیر در روزهای شکست

در ایران اکثر اوقات در روز برد همه شاد هستند و پیروزی حاصل کار همه اعضای تیم است، اما در روز شکست مربی با یک چهره عبوس به کنفرانس خبری می‌آید و به جز خودش همه را به‌عنوان مقصر معرفی می‌کند.

علیرضا جوادی: قهرمان روزهای برد و بی‌تقصیر در روزهای شکست؛ این اتفاقی که است در اکثر اوقات و در طول سال‌های اخیر در فوتبال ایران رخ داده است. مربیان در روزهای که موفق به کسب پیروزی شده‌اند با لبخند از کارهای تاکتیکی‌شان صحبت کردند و تمام اعتبار پیروزی را برای خودشان برداشته‌اند، اما در روز شکست یا به داور و افراد دیگر طعنه زدند یا به‌جای اینکه در کنار بازیکن باشند، او را به‌عنوان تنها عامل شکست یا نتیجه نگرفتن تیم معرفی کردند.

نقش افراد تیم در روز شکست و پیروزی

مشخص است که افراد در روز پیروزی و شکست به یک اندازه نقش ندارند و هر کدام از بازیکنان و کادرفنی سهم متفاوتی از نتیجه دارند، اما نه هیچ بازیکنی به‌صورت کلی مقصر شکست یک تیم است و نه یک بازیکن به تنهایی می‌تواند عامل برتری یک تیم و پیروزی آن تیم در زمین مسابقه باشد.

بازیکنان مهم‌تر از هر عامل دیگری، مهم‌ترین ابزار باشگاه‌ها برای رسیدن به موفقیت هستند. آن‌ها نقش پررنگی در پیروزی‌ها دارند. از این جهت رفتاری که با آن‌ها بعد از پیروزی‌ها و شکست‌ها می‌شود اهمیت بسیاری دارد و حتی مربیان بزرگی در فوتبال جهان بابت رفتار اشتباهی که بازیکنانشان داشتند در بین افکار عمومی و رسانه‌ها نقد شدند. صحبت‌های آنتونیو کنته، سرمربی اینتر بعد از شکست تلخ مقابل دورتموند در فصل گذشته رقابت‌های لیگ قهرمانان مثال مهمی برای این ماجرا است. کنته در آن مصاحبه سعی داشت تا مدیریت تیم را برای خریدها نقد کند، اما در قسمتی از مصاحبه به بازیکنان جدید تیم کنایه زد و این خود باعث شد تا فضا علیه او شود.

بیشتر بخوانید:

گزینه پرسپولیس به لیگ پرتغال رفت

علیرضا جهانبخش دوباره کولاک کرد/عکس

نبی صعود استقلال را تبریک گفت

این فضا به شکل بسیار رادیکال‌تری در فوتبال ایران وجود دارد، بعد از شکست و حتی تساوی بازیکنان به‌عنوان مقصر معرفی می‌شوند. بی‌آنکه توجهی به این شود که بازیکن نیز مانند بقیه فرصت خطا کردن دارد و قسمتی از یک ماشین است که به‌عنوان تیم شناخته می‌شود.

اتهام به داوران و مسئولان مسابقه

از طرف دیگر مقصر جلوه دادن مسئولان نیز رفتاری است که در فوتبال ایران وجود داشته است و حتی در بعضی موارد کار به مسابقات بین‌المللی نیز کشیده شده است. حدود دو سال قبل بعد از بازی استقلال-ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا، امیر قلعه‌نویی بعد از شکست و حذف تیمش مقابل استقلال در کنفرانس خبری بعد از بازی گفت: «امیدوارم عین حرف‌های من را منعکس کنید. به این فوتبال نباید تبریک گفت. به سلطانی‌فر و تاج باید تبریک گفت. از آقای سلطانیفر و تاج ممنون هستیم که سرخابی‌ها را خوب حمایت می کنند» و حتی در ادامه صحبت‌های خود برای دیگر تاکید کرد «مبارک تاج و سلطانی فر باشد اما آن بالا یک خدایی است».

اتهام به داوران نیز سال‌ها است در فوتبال ایران وجود دارد و بعد از باخت‌ها نیز موضوع ثابتی در کنفرانس خبری تبدیل شده. تقریباً تمام مربیان لیگ برتری با ادبیات متفاوت صحبت‌هایی را علیه داوران مطرح می‌کنند و این موضوع خود به چالشی دیگر تبدیل شده است. حتی در طول‌ سالیان گذشته و تا پیش از مهاجرت علیرضا فغانی، این داور برای دفاع از خود چندین بار با بعضی مربیان دچار درگیری لفظی شد. البته بماند که نمی توان گاهی منکر اشتباهات فاحش داوران و اثرگذاری آنها در نتیجه بازی شد.

مشخص است که در باید میان باید تفکر مربیان عوض شود و آن‌ها خود را تا حد زیادی مسئول نتایج تیم‌شان بدانند؛ گرچه در بعضی‌اوقات مربیان این موضوع را پذیرفتند، اما ذهنیت اکثر مربیان شاغل در ایران همان «قهرمان روزهای برد و بی‌تقصیر در روزهای شکست» است. موضوعی که باید تغییر کند.

۲۵۵ ۲۵۲

کد خبر 1435822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  10 3
  توضیحات بسیار دقیقی بود از شخصیت گل محمدی... کافیست تمام مصاحبه های بعد از شکست تیمش رو مرور کنید!
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  11 2
  در مورد یحیی گل محمدی هم میگفتید وقتی به استقلال و الدحیل باخت تقصیر را گردن دیگران انداخت
 • رضا US ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  یحیی گل محمدی بی جنبه اس هر وقت تیمش می بازه یا زمین کج بوده یا داور با حریف بوده یا هزار تا داستان دیگه هیچ وقت ایشون مشکل از خودش نبوده
 • متفکر IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  همه میدانند ! این برای گلمحمدی است ، در پشت چهره آرام او یک شخصیت لجباز و غیرقابل انعطاف وجود دارد که گوشش به این حرفها و سایر انتقادات بدهکار نیست . او باز هم احسان پهلوان را نود دقیقه روی اعصاب ما خواهدگذاشت و بعد از باخت ، ترامپ و داور و تخم مرغ را باعث شکست معرفی خواهد کرد .
 • محمد IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  باز به قلعه نویی گیر دادین؟این آقا یحیی با اخلاق اینقدر گردن این اون انداخت چی
 • بی نام IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  این جوادی سالهاست با قلعه نویی مشکل داره وگرنه دایی و برانکو‌ بدتر از ایناشو گفتن.خجالت بکشیدحالا هم گل محمدی و مجیدی
 • متفکر IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  قبلا نطر دادم یحیی گل محمدی ثابت کرده است چقدر لجباز است ولی منتشر نکردید ! گفتم که باز هم احسان پهلوان را نود دقیقه روی اعصاب ما میگذارد ، تایید نکردید ! گفتم که میبازد و تقصیر تخم مرغ می اندازد ، تایید نکردید ! حالا با لیست باریکنان و احسان پهلوان ، منتظر باخت و تخم مرغ باشید ، تایید نکنید !