چشم تیزبین پدافند هوایی ارتش در مرزها را بشناسید +عکس

ایرنا نوشت: جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: هیچ کشوری در دنیا سامانه فرماندهی و کنترل به روز خود را در اختیار کشور دیگری قرار نمی‌دهد، بر همین اساس ما از سال‌ها پیش بر آن شدیم که یک سامانه فرماندهی و کنترل کاملا پویا، روزآمد،  گسترده و فعال طراحی و تجهیز کنیم.

امیر سرتیپ علیرضا الهامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس با عنوان اقتدار ۴۰ اظهار داشت: با تجربیات ارزشمندی که از سال‌های دفاع مقدس بدست آوردیم و وجود دانشمندان کشور، ترکیبی از دانش و تجربه را به گونه‌ای به میدان آوردیم که نتیجه آن اقتدار، قطع وابستگی و نمایش نمونه‌های مختلف از قدرت ارتش جمهوری اسلامی ایران شده است.

در همین رابطه بخوانید؛

نشانه گیری موشک ایرانی به سمت شناورهای آمریکایی /«ذوالفقار بصیر»؛ برد موشک های بالستیک سپاه را 2 برابر کرد +عکس

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با تاکید بر اینکه در ارتش جمهوری اسلامی تجهیزات و سامانه‌هایی ساخته شده که سبب برتری بر دشمن می‌شود، تصریح کرد: این سامانه‌ها  ۱۰۰ درصد داخلی و توسط ارتش جمهوری اسلامی طراحی شده است و در بخش فرماندهی و کنترل، دستاوردهای پدافند هوایی بر لبه تکنولوژی حرکت می‌کند.

وی یادآور شد: هیچ کشوری در دنیا سامانه فرماندهی و کنترل به روز خود را در اختیار کشور دیگری قرار نمی‌دهد، بر همین اساس ما از سال‌ها پیش بر آن شدیم که یک سامانه فرماندهی و کنترل کاملا پویا، روزآمد،  گسترده و فعال طراحی و تجهیز کنیم و امروز چنین سامانه‌ای به طور کاملا ایرانی تولید شده است و به جرات می‌گویم پویاترین و فعالترین سامانه فرماندهی وکنترل در کشور است.

الهامی با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش امروز در بخش طراحی، ساخت و تعمیرات به هیچ کشوری نیاز ندارد، تصریح کرد: امروز سامانه راداری «مراقب» توسط پدافند هوایی ارتش طراحی شده است که با تکنولوژی جدید و سه‌بعدی می‌تواند تا کیلومترها خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران را رصد کند و هیچ پرنده‌ای با هر ابعادی از چشمان تیز بین این رادار و فرزندان غیور ارتش جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند مخفی بماند.

جانشین فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش افزود: در حوزه تجهیزات درگیری و موشکی در همه حوزه‌های ارتفاع کم، متوسط و بالا صاحب تجهیزات ایرانی هستیم. مصداق آن سامانه «باور ۳۷۳» است که مظهر خودباوری، ‌تلفیق توانمندی سربازان پدافند هوایی ارتش و دانشمندان ما در وزارت دفاع است و این سامانه با نمونه‌های مشابه خود در دنیا رقابت می‌کند.

الهامی درباره همکاری مشترک ارتش و سپاه هم گفت: در سال‌های دفاع مقدس بسیاری از عملیات‌ها علیه دشمن با همکاری مشترک ارتش و سپاه طراحی و با موفقیت قاطع به سرانجام رسید که در تاریخ ثبت شده است. در شرایط کنونی هم با استفاده از همان تجربیات و پیروی از دستورات فرمانده کل قوا نیاز امروز کشور را درک کرده و دست در دست یکدیگر  طراحی تجهیزات و عملیات‌ها را در کنار یکدیگر انجام داده و رزمایش‌های مشترک را عملیاتی می‌کنند.

الهامی با اشاره به گوشه‌ای از رشادت‌های پدافند هوایی ارتش در ۸ سال دفاع مقدس گفت: به عنوان فقط یک نمونه کوچک باید به عملیات والفجر ۸ توجه کرد که در این عملیات بیش از ۷۰ فروند هواپیمای دشمن بعثی سرنگون شد و این موفقیت به دلیل طراحی هوشمندانه پدافند هوایی ارتش بود.

وی خاطرنشان کرد: فرمانده کل قوا در تعریف عملیات والفجر ۸ فرمودند که هوانیروز و دفاع معجزه آسیای زمین به هوا چنان بی‌سابقه بوده که سبب این موفقیت شده است. البته مصادیق چنین موفقیت‌هایی در ۸ سال دفاع مقدس کم نیست.

27219

کد خبر 1437304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =