تحلیل محتوای کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه طبق مولفه‌های جنسیتی/  ۸۵ درصد تصاویر به کار رفته مربوط به مردان است

انجمن حمایت از حقوق کودکان در جدیدترین پژوهشی که انجام داده به تحلیل محتوای کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه بر طبق مولفه‌های جنسیتی پرداخته است. طبق این پژوهش ۹۰ درصد اسامی کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه مربوط به مردان و فقط ده درصد مربوط به زنان است. علاوه بر این ۹۳ درصد مشاهیر به کاررفته در کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه مربوط به مردان و فقط ۷ درصد مربوط به مشاهیر زن است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این پژوهش نشان می‌دهد که ۸۵ درصد تصاویر به کار رفته در کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه مربوط به مردان و فقط ۱۵ درصد مربوط به زنان است؛ این ۱۵ درصد هم بیشتر مربوط به زنانی است که مشغول خانه‌داری هستند یا دانش‌آموز و معلم.  ۹۱ درصد شخصیت‌های قهرمان در کتاب‌های فارسی ۱۲ پایه نیز مربوط به مردان و فقط ۹ درصد مربوط به زنان است.

شغل‌هایی که برای زنان در کتاب‌های فارسی انتخاب شده فقط مددکار، معلم و خدمتکار است و بقیه مشاغل برای مردان انتخاب شده است. علاوه بر این تاکید بر نقش مادری بیشتر به کارهای خانگی از جمله درست‌کردن غذا، سبزی پاک‌کردن، ریختن چای، میوه آوردن محدود شده و تاکید بر نقش پدری با تصمیم‌گیری، مشورت‌دادن و خرید کردن مشخص شده است.

در ادامه نمودارهای مربوط به این مولفه‌ها را با جزییات کامل می‌بینید:

47231

کد خبر 1437676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =