۱۴۲۰ جمعیت سالمندان ایران دو برابر می‌شود

تسنیم نوشت: رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت گفت: نزدیک به ۱۰ درصد جمعیت ایران، سالمندان هستند؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۴۲۰ دو برابر شدن جمعیت سالمندان را تجربه خواهیم کرد.

محسن شتی با اشاره به سرشماری سال ۱۳۹۵ گفت: نزدیک به ۱۰ درصد جمعیت ایران، سالمندان (افراد بالای ۶۰ سال) هستند. در سال ۱۳۵۵ پنج درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌داند و در طول ۴۰ سال گذشته، نسبت جمعیت دو برابر شده است.

وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۱۴۲۰ دو برابر شدن جمعیت سالمندان را تجربه خواهیم کرد. یعنی جمعیت سالمندان به ۲۰ درصد می‌رسد و این دوبرابر شدن، در سال‌های پس از ۱۴۲۰ در مدت‌زمان کوتاه‌تری اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته دنیا که منابع بیشتری از ما دارند دو برابر شدن جمعیت سالمندی در طول ۱۰۰ سال اتفاق افتاده است. این امر نشان می‌دهد که ما فرصت چندانی نداریم و الان نیز در خصوص مراقبت‌های سالمندان وضعیت مطلوبی نداریم.

شتی با بیان این‌که امید به زندگی افزایش یافته است، گفت: باید سالمندی سالم و فعال در جامعه اتفاق بیفتد. این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه از بدو تولد تا سالمندی بتوانیم سبک زندگی سالمی داشته باشیم. آن‌چه باید اتفاق بیفتد مراقبت‌های بهداشتی و سبک زندگی سالم است.

وی با اشاره به اقدامات وزارت بهداشت در زمینه سالمندی، نسبت به اجرایی شدن برنامه‌های عملیاتی مربوط به سبد ملی سالمندان در کشور اظهار امیدواری کرد.

رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت افزود: برنامه‌ها در حوزه سلامت سالمندی در ۶ بعد مختلف کار شده است؛ مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مورد نیاز و خدمات در منزل برای سالمندان در حال بومی‌سازی و طراحی است. همچنین به دنبال آن هستیم تا با برگزاری دوره‌های حین خدمت، نیروهای انسانی توانمندی را برای ارائه خدمت به سالمندان تربیت کنیم و محتواهایی برای آموزش سالمندان و خانواده‌هایشان در زمینه فعالیت بدنی، تغذیه و سلامت روان در حال تدوین است.

۴۷۲۳۷

کد خبر 1438233

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =