رییس دانشگاه علوم پزشکی:تعطیلی ۱۵ کانون چهارمحال و بختیاری مورد تاکید است

ایرنا نوشت: رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات درمانی چهارمحال و بختیاری با اشاره به قرمز شدن وضعیت شیوع کرونا در کشور گفت: تعطیلی ۱۵ کانون در این استان به‌ منظور کنترل ویروس کرونا ضروری است.

مجید شیرانی در ستاد استانی مدیریت مقابله با بیماری کووید ۱۹ چهارمحال و بختیاری که با حضور معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، تاکید کرد: فروشگاه‌ها و تعاونی فرش، پلاسکوفروشی، بازارهای روز و پاساژهای مرکز چهارمحال و بختیاری، کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی، مرکز شماره‌گذاری اتومبیل، آموزش دوره‌های پیش از سربازی، نمایشگاه‌ها، مدارس و مراکز آموزش حضوری، باشگاه‌های بدن‌سازی، رستوران‌ها، محل بازی‌های رایانه‌ای و گیم‌نت‌ها، قهوه‌خانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و برگزاری مراسم عزاداری در منزل باید حداقل چهار هفته تعطیل شود.
وی افزود: تعطیلی مراکز توریستی، تفریحی و گردشگری و استقرار ایست و بازرسی در ورودی‌های چهارمحال و بختیاری برای جلوگیری از ورود مسافران و گردشگران به استان ضرورت دارد.
شیرانی تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری در زمان شیوع ویروس کرونا ۲۶ هفته را آرام سپری کرد اما از ۶ هفته گذشته تاکنون وارد شرایط سخت شده است.
وی یادآور شد: چهارمحال و بختیاری در هفته گذشته روزانه افزون‌بر ۲۰ بستری و هفته‌ای ۳۱ فوتی ناشی از شیوع ویروس کرونا داشت که اکنون در روندی کاهنده تعداد فوتی‌ها به ۲۷ نفر در هفته رسیده است.
رییس دانشگاه علوم‌پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اظهار داشت: برگزاری مراسم عروسی و ترحیم، ورود مسافران استان‌های جنوبی، حضور برخی افراد در دهه نخست محرم به زادگاهشان در چهارمحال و بختیاری، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در برخی از مراسم‌ها و مسافرت‌های درون و برون‌استانی در روزهای هفته‌های آخر مردادماه و روزهای ابتدایی شهریورماه سال‌جاری از عوامل شیوع ویروس کرونا در این استان به‌شمار می‌رود.
وی گفت: به‌ همین‌منظور بسیج آموزشی و اطلاع‌رسانی مهار گسترش کووید ۱۹ در شهرکرد با شعار "کار کن، زندگی کن با کرونا هم مقابله کن " از ۱۴ تا ۲۸ ماه‌جاری در شهرکرد اجرایی می‌شود.
شیرانی تاکید کرد: این برنامه در سایر شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری نیز گسترش می‌یابد و اجرایی خواهد شد.
مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از ۱۵ شهریورماه سال‌جاری تاکنون حضور دانش‌آموزان در مدارس استان از ۶۰ به ۳۶ درصد کاهش یافت.
فرحناز قائدامینی تاکید کرد: بیشترین حضور دانش‌آموزان چهارمحال و بختیاری در مدارس مناطق محروم عشایری، فلارد و میانکوه است که بجز دریافت آموزش‌های حضوری امکان دسترسی به روش‌های آموزشی دیگر برای آنان ممکن نیست.
وی افزود: به‌همین‌منظور تعطیلی مدارس این مناطق محروم در چهارمحال و بختیاری نیاز به اندیشیدن تدابیری برای جلوگیری از بازماندن دانش‌آموزان از تحصیل دارد.
گفتنی است ، دانشگاه علوم‌پزشکی شهرکرد در ۲ ماه گذشته ۳۳۰ مکان متخلف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی را تعطیل و یک‌هزار و ۵۰۰ نفر را به دستگاه قضایی معرفی کرده است.
ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

کد خبر 1438457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =