کتاب «گزارش‌های سیاسی واشنگتن و یادداشت های زندان» از اللهیار صالح به کوشش زنده یاد ایرج افشار جمع آوری و به چاپ رسید.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «گزارش های سیاسی واشنگتن و یادداشت های زندان» نوشته اللهیار صالح به کوشش زنده یاد ایرج افشار از سوی نشر سخن روانه بازار نشر شده است. این کتاب دربرگیرنده جریانات مربوط به ملی شدن صنعت نفت است و ناگفته‌هایی از تاریخ معاصر ایران به ویژه سال‌های قبل و بعد از کودتای 28 مرداد را شامل می‌شود.

بر اساس یادداشت زنده یاد ایرج افشار در ابتدای کتاب، این کتاب حاوی دو گونه نوشته از اللهیار صالح است. بخشی گزارش های سیاسی او که به هنگام تصدی سفارت ایران در امریکا تا سقوط مصدق و کناره گیری مقام سفارت است و بخش دیگر مقداری از یادداشتهای کوتاه روزانه وی است که نشان دهنده گوشه ای از رویه پیگیرانه و سیاسی منظمی است که صالح همیشه در زندگی به ثبت وقایع روزانه شخصی داشته است.

گزارش های سیاسی واشنگتن و یادداشتهای زندان

صالح آرانی معروف به «اللهیار صالح» یکی از فعالان سیاسی ایران است که در سال 1275 در آران و بیدگل به دنیا آمد و در سال 1360 درگذشت. او که از فعالان سیاسی مشهور ایران در دهه 30 بود، در دولت‌های مختلف از کابینه احمد قوام گرفته تا علی سهیلی و ساعد مراغه‌ای و ابراهیم حکیمی و سر آخر در کابینه دکتر محمد مصدق به عنوان وزیر در پست‌های مختلف فعالیت داشت.

اللهیار صالح بعدها فعالیت سیاسی خود را در جبهه ملی دوم ادامه داد و نقشی موثر در ملی کردن صنعت نفت ایران ایفا کرد و در دوره مبارزات دکتر مصدق همپای او برای این هدف ملی تلاش کرد، اما پس از کودتای 28 مرداد و با وجود درخواست زاهدی به ادامه کار در دولت، از سمت خود استعفا کرد.

191/60 

کد خبر 143877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =