بهره‌مندی ۴هزار سالمند از خدمات بهزیستی قزوین

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: ۴هزار و ۷۰۰سالمند در استان قزوین از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین ؛علیرضا وارثی، مدیر کل بهزیستی استان قزوین گفت: هزار و ۱۶۹سالمند در حوزه اجتماعی و سه هزار و ۵۳۱سالمند در حوزه توانبخشی از خدمات این نهاد بهره‌مند هستند.
به گفته وارثی، حدود دو هزار نفر از آن‌ها از خدمات حمایتی ومعیشتی (مستمری) برخوردار هستند.
وی اضافه کرد: ۴۱۰سالمند در ۸مرکز شبانه روزی نگهداری می‌شوند و ۲۰۰نفر هم از خدمات ۴مرکز روزانه سالمند بهره‌مند هستند.
مدیر کل بهزیستی استان گفت: یکی از برنامه‌های دفتر توانمنـد سازی معلولان برنامه توانبخشـی مبتنی برجامعه است که حدود ۹۲۰نفر از افراد تحت پوشش این برنامه دراستان، بالای ۶۰سـال است و در طیف سالمنـدان قرار می‌گیرنـد.
وارثی افزود: از طریق برنامه سی بی آر (CBR) سالمندان تحت پوشـش این برنامه در نقاط مختلف روسـتایی و دور افتاده به خدمات مختلف در زمینه سلامت، آموزش، امرار معاش، اجتماعی و توانمند سازی دسترسی پیدا می‌کننـد.
او اضافه کرد: این خـدمات از طریق ارجاع به واحدهای مربوطه، آموزش افراد و یا مداخله مسـتقیم در سـطح جامعه محلی صورت می‌گیرد.
وارثی گفت: در برنامه سی بی آر اقداماتی در زمینه رفع موانع فیزیکی و نگرشـی انجام می‌شود تا مشارکت اجتماعی سالمندان در جامعه افزایش یابـد.
مدیرکل بهزیستی استان گفت: همچنین سالانه حدود ۳۰منزل و وسایل روزمره زندگی افراد سالمند مناسب سازی می‌شوند تا زمینه‌های مشارکت بیشتر آن‌ها در فعالیت‌های خانوادگی و استقلال فردی فراهم شود.

به گفته او، برابرقانون جامع حمایت‌های مالی سازمان، سالمندان دارای معلولیت از خدماتی از جمله هزینه درمان، دفترچه بیمه خدمات درمانی، وسایل کمک توانبخشی و کمک هزینه مناسب سازی استفاده می‌کنند.
مدیر کل بهزیستی استان قزوین با اشاره به اجرای طرح توانمندسازی معلولان و سالمندان گفت: افزایش کیفیت زندگی معلولان و سالمندان و ارتقاء توانایی افراد دارای معلولیت از طریق آموزش مهارت‌های زندگی، ارتقاء عملکرد زندگی روزمره و افزایش سطح استقلال فردی و همچنین رعایت عدالت و تسهیل دسترسی به منابع و فرصت‏های اجتماعی از جمله اهداف این طرح است.
دهم مهر ماه به عنوان روز جهانی سالمند نام گذاری شده است.

۴۶

کد خبر 1439219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =