تغییر چشم انداز روابط ایران- کره جنوبی با تداوم بدعهدی های سئول

دو سال از بلوکه شدن 7 تا 9.5 میلیارد دلار از دارایی های ایران توسط کره جنوبی می گذرد و با وجود تلاش های دیپلماتیک تهران و حتی دستور رییس جمهوری به رییس بانک مرکزی برای پیگیری این مطالبات، سئول گام موثری در این زمینه برنداشته است.

کره جنوبی پیش از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، جزو پنج کشور خریدار فراورده‌های نفتی ایران بود و حتی پس از اعمال تحریم‌ها در مرداد 97 هم، کره‌ای‌ها از معافیت 180 روزه برخوردار شدند و در این مدت هم روزانه نزدیک به350 هزار بشکه نفت و میعانات گازی از ایران خریداری کردند، اما تاکنون هزینه خرید این فرآورده ها را  پرداخت نکرده است.

سئول که بیشترین منابع مالی بلوکه شده تهران را در اختیار دارد، بهانه اش برای عدم پرداخت مطالبات و بدهی های ایران، تحریم های آمریکاست، مقامات کره ای در مقابل واکنش ها و انتقادات به بدعهدی شان در قبال ایران، تحریم های آمریکا را بهانه می کنند.

به گفته مقامات کره جنوبی، اتصال سیستم بانکی و مالی این کشور به سیستم بانک‌های آمریکا موجب شده که سئول نتواند تحریم‌ها را دور بزند و پول‌های بلوکه شده را پرداخت کند و درحالی که پول ایران به دو بانک این کشور ارسال شده، چون بانک مرکزی کشورمان تحریم است، بانک‌های سئول قادر به ارسال این مبلغ به ایران نیستند.

بی توجهی کره به راهکارهای پیشنهادی

تنها اقدامی که از سوی کره جنوبی طی این دو سال برای پرداخت تعهدات مالی این کشور به ایران انجام شده، ارسال کالاهای خاص و دو میلیون کیت شناسایی بیماری کرونا به ارزش 500 هزار دلار به ایران است که این رقم در مقابل بدهی این کشور به ایران که بین 7 تا 9 میلیارد دلار است، رقم بسیار ناچیزی است.

البته سئول یکبار وعده ارسال یک محموله دو میلیون دلاری از دارو و مواد غذایی شامل روغن خام و خوراک دام را داد اما این وعده هم تاکنون اجرایی نشده است و کره جنوبی همچنان بر طبل عدم همکاری با ایران می کوبد.

در چنین شرایطی که سئول گام موثری برای انجام تعهداتش نسبت به تهران برنداشته است، راهکارهای متعددی از سوی کمیسیون انرژی مجلس، سیاستمداران، فعالان حقوقی و ... ارائه شده است تا شاید با اجرای این راهکارها و بازگشت بخشی از بدهی های ایران به کشور، تاحدی از نارضایتی 84 میلیون ایرانی نسبت به حقوق پایمال شده شان کاسته شود.

چندی پیش،کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دو راهکار به کره جنوبی پیشنهاد کرد، راهکار نخست برگرداندن پول بلوکه شده ایران و بعدی خرید تجهیزات فنی و صنعتی (غیر تحریمی) از سوی ایران به همان میزان بود، برخی دیپلمات های ایرانی هم روش پرداخت بدهی نفتی در پوشش کانال بشردوستانه‌ای مشابه کانال راه‌اندازی شده توسط سوییس در قالب غذا و دارو را توصیه کردند که متاسفانه سئول به هیچ کدام از این راهکارهای قابل اجرا عمل نکرده است.

آینده روابط تهران-سئول در ابهام

تبعیت کورکورانه کره‌جنوبی از آمریکا و عدم پرداخت مطالبات ایران، نگاه مردم به این کشور را که پیش از این یکی از کشورهای دوست محسوب می شد، تغییر داده است.انتظار می رود که تداوم بد عهدی کره جنوبی نسبت به ایران که حتی از خرید کالاهای اساسی، دارو و اقلام انسان دوستانه ایرانی ها با پول های بلوکه شده هم خودداری می کند، در یاد و خاطره تمامی ایرانی های وطن دوست بماند.

ضمن اینکه پیش بینی می شود چشم‌انداز روابط دوجانبه و همچنین همکاری‌های آتی تهران- سئول تحت تاثیر این رفتار کره ای ها قرار گیرد و ادامه بدقولی های چشم بادامی نسبت به تعهداتشان نسبت به ایران، روابط طولانی مدت این دو کشور را کم رنگ کند.

2323

کد خبر 1439288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =