تخریب ویلاها جز هدر دادن سرمایه ملی،چه سودی دارد؟

شرق نوشت:‌این روزها ویدئوی تخریب ویلاها در جاهایی مثل ملارد و نوشهر، دست‌ به ‌دست می‌چرخد. مدیران ذی‌ربط با این تخریب‌ها، با چنان افتخاری از فروریختن ویلاها با ماشین تخریب در دست‌شان، سخن می‌گویند که گویی شاخ غولی بزرگ را شکسته‌اند و کاری کرده‌اند کارستان.‌

صورت‌مسئله چیست؟ در جاهایی ساخت‌وسازهایی صورت گرفته است که بر مبنای اسناد زمان اصلاحات ارضی در دهه ۱۳۴۰ و پهنه‌بندی‌های ذی‌ربط با این اسناد، یا جزء منابع طبیعی و ملی هستند یا جزء اموال شخصی با کاربری کشاورزی.‌

اولا، بیش از همه، سیاست‌گذاران مقصر هستند که سال‌هایی در خواب بوده‌اند و اجازه داده‌اند که چنین ساخت‌وسازهایی صورت بگیرد و حالا چند سالی است که یاد منابع طبیعی افتاده‌اند؛ منابع طبیعی که بیش از همه بر اثر تصاحب دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی و همین‌طور ناتوانی این نهادها در بازسازی این منابع، با سرعت از بین رفته و بحران زیست‌محیطی (کاهش آب‌های زیرزمینی، نشست زمین، کاهش مساحت جنگل‌ها و مراتع) را به وجود آورده است.‌

ثانیا، تخریب، به‌ویژه وقتی که بناهای ویلاها و نظایر آنها، به ‌روال معمول تجربه‌شده در گذشته، به صورت مخروبه باقی می‌مانند، از هیچ منظری راهکار مقبولی نیست. نه با چنین اقدامی، زمین‌ها برای کاربری‌های کشاورزی قابل استفاده می‌شوند و نه به احیای منابع طبیعی کمکی می‌کنند. تنها پیامد این تخریب‌ها، نابودکردن منابع صرف‌شده برای ساخت آنهاست که هزینه‌های ملی دیگری را بر هزینه‌های ازبین‌رفته منابع طبیعی اضافه می‌کند.
همین‌طور، هزینه اجتماعی زشت‌کردن نمای مناطقی را در پی دارد که این ویلاها در آنجا قرار دارند.‌ثالثا، اگر در مواردی نهادهای دولتی و عمومی مدعی مالکیت آنها باشند؛ درحالی‌که سال‌های طولانی در مالکیت مردم بوده‌اند، این را باید به حساب رفتار کاسب‌کارانه غیراخلاقی ‌گذاشت که حق مالکیت شرعی و عرفی را به سودای دسترسی به دارایی ارضی مردم نقض می‌کنند.
در چنین موقعیتی راهکار عقلانی و منصفانه چیست؟
به‌ جای تخریب، می‌توان به این واحدها با اعطای مجوزهای لازم، رسمیت داد و در برابرش مالیات بر ثروت دریافت کرد و درآمد مالیاتی را صرف ایجاد فضای سبز و مکانیزه‌کردن سیستم آبیاری و حاصلخیزکردن زمین، حتی به اندازه کوچک، در جاهای دیگر کرد.

عقل متعارف و سلیم، در مقایسه با دو گزینه الف. تخریب‌کردن و مخروبه به‌جای‌گذاشتن و ب. مالیات بر ثروت بستن و آن را صرف بازسازی زمین‌های بایر و فصاسازی و تقویت خاک کردن، دومی را تأیید می‌کند.در ژاپن، دولت اجازه می‌دهد که در برخی از جاها، بیشه‌ها به زمین‌های گلف تبدیل بشود، به این شرط که به ازای هر درختی که بریده می‌شود، حداقل ۱۰ درخت در جایی که دولت تعیین می‌کند، کاشته بشود.

23302

کد خبر 1439854

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 26
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمود IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  71 5
  حتما خودش ویلای غیر مجاز داره
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
   59 0
   بنده چند سال دارم کار میکنم شغل ازاد درخواست برق 3 فاز کردم موافت نمیکنند بنا به دلایلی اقا اومده 4 میلیون شیتیل گرفتو بعد 3 سال موافت کردند تو قلب تهران برای کار تولیدی حالا طرف رفته بالی تپه و...... ویلا ساخته برق 3 فاز اب گاز تلفن و..... بهش دادند خیلی راحت شماها که دم از تولید وجهش تولید میزنید پاشید ببینید مملکت را تولیدش را به چه روزی انداخته اید شنیدیم میگن برای کار خلاف رشوه میگیرند اما برای کار قانونی هم باید سرفید وگرنه کار به جایی برده نمیشود!!!!!
 • حمید IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  88 3
  چرا وقتی برخورد با مفسدان می شود امثال شماها ناراحت شده و به دست وپا می افتید؟
 • افشين فرشچي زاده IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  53 4
  راه حل خوبي براي سازندگان ساخت وساز غير مجاز است تا به كارشان با شدت بيشتري و بدون ترس ادامه دهند!
 • عباس IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  75 2
  ویلا سرمایه ملی نیست.سرمایه ملی جنگل ،مرتع وکوه ،دریا ورودخانه وحریم آنهاست.ویلا سازی در این حریمها تجاوز به طبیعت وبیت المال واموال عمومی است وبایدسریعا تخریب شود تا کسی جرات نکند به اموال عمومی وملی نزدیک شود .بنده دست وپای تمام کسانی را که در رفع این تجاوزات به اموال عمومی تلاش می کنند می بوسم وبه آنها خسته نباشید وخدا قوت می گویم که با تمام وجود خود در حفظ بیت المال تلاش می کنند.
 • محسن RO ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  45 1
  وقتی سرمایه ملی ملک و املاک سرمایه دار محسوب شود از دوستان شما هم باشند هیچ اما اگر جنگل ،مراتع و رودخانه و دریاها ملی محسوب شود فاجعه است و سیل و طوفان میشود بلا و انتقام طبیعت
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  30 1
  یا تخریب یا مصادره .... در غیر اینصورت مانند کمیسون صد شهرداری میشه میگن برو خلاف کن جریمه هم بده
 • DE ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  53 1
  نویسنده جزو ویلادارن هستن گویا ، اگر هم طبق گقته دوستان از ویلاداران مالیات اخذ شود هم باز یم مقاله میدن که با این مالیات ها باعثرکود ساخت و ساز شدید . نویسنده به این موضوع اشاره ایی نمیکنه که ویلاسازی ها خود باث تخریب چهره شهرها و خط آسمان و حریم جنگل و دریا شده اند و گویا کمیته ایی تحت عنوان کمیته نما در شهرداری های شمال کشور وجود ندارد . نویسنده کوچکترین اشاره ایی به از بین رفتن جنگل های هیرکانی نمیکند . اگر منوال به همین صورت باشد که با ساخت و ساز های غیر مجاز برخورد نشود و تازه به این ها سند هم بدهند که تمام جنگلهای و درختان و باعات شمال نابود میشه همونطوری که تهران رو نابودید کردید با فروش تراکم های زیاد و سطح اشغال 60 درصدی . تمام پارک ها و خانه باغ ها تبدیل شدند به برج و مال و ..... ! که مردم برای دیدن طبیعت آخر هفته یا تعطیلات فرار میکنن شمال . خیر به نظرم ویلاها تخریب و جای ویلاها درخت بکارید .
 • ارشان IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  92 1
  حرف بیخود میزنی جناب کارشناس.باید تخریب شود تا جلوگیری شود از تخریب بیشتر.شما فقط تخریب ویلا را نمیبینی اما ترس و هراس ناشی از ادامه ساخت و ساز بسیار موثر است.ابتدا باید مجوز گرفت و بعد ساخت و ساز کرد.جنگلها و زمینهای کشاورزی با همین سیاست امثال شما نابود شده است.
 • farha IR ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  4 40
  تخریب ویلا ها فقط صحنه زشت و خرابه به بار میآره که دیگه اون زمین همک بدرد هیچی نمیخوره بنابراین بجای تخریب دولت میتونه جریمه های بسیار سنگین وضع کنه که هم درآمدی برای دولت است و هم دیگر کسی جرات به ادامه ویلا سازی نمیکنه. (البته در این موارد مقصر اصلی مدیران قبلی بودند که این مجوزها رو دادند و حق الحساب هم گرفتند و الان هم نیستند.)
  • ES ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
   6 1
   اشتباهی مثبت دادم
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  21 1
  باید با نظارت دقیق و سخت گیری بیشتر اجازه داده نشود که عرصه های طبیعی و کشاورزی تبدیل به بنا شود
 • مجتبی گنجعلی IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  27 2
  به نظر میرسد از نظر نگارنده این متن، منابع طبیعی و محیط زیست هیچ اهمیتی ندارد، هر کس با استفاده از غفلت ناظران، رانت یا هر عنوان دیگری سازه ای ساخت، اشکال ندارد. یک پولی بگیریم و بی خیال بشویم. نه برادر عزیز، تخریب سازه حداقل کاری است که باید انجام شود، ضمن اینکه هزینه خسارات وارد شده به عرصه های طبیعی اخذ گردد، و مجرم باید هزینه های برگشت اراضی به حالت قبل را نیز تقبل نموده و جریمه هم گردد. اگر قانون محکم نباشد و همه مسئله به این مهمی را (از سر غفلت و بی اطلاعی، یا اهداف خاص دیگر) ساده جلوه دهند، میشود وضعیت اسفبار حال حاضر منابع طبیعی کشور.
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  17 0
  تخریب کردن در این شرایط بهترین راهکار است. زیرا در درجه ی اول نفس قانون و عمل به قانون مورد تکریم و اهمیت قرار می گیرد که مهمترین موضوع است. مهمتر از این که این زمین ها دوباره کشاورزی می شوند یا نه. مورد دیگر این است که این تخریب ها اگر نمایشی نباشد و دائمی و قانونی باشد، عامل بازدارنده ای است برای ساخت و سازهای بعدی. برعکس، مجوز دادن و رسمی کردن هر خلافی و پوشاندن آن با پول، یعنی خریدن قانون. یعنی ثروتمندان و فقرا در برابر قانون یکسان نیستند. چون در این شرایط ساخت و ساز غیر مجاز یک محلی نیازمند تخریب می شود اما ساخت و ساز غیر قانونی یک ثروتمند با پول قانونی می شود. در ژاپن هم بیشه ها به ویلا تبدیل نمی شود. کیا تو این سایت مقاله می نویسن!
 • امیر IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  33 1
  شما مروج نظریه پول بده رو سبیل شاه نقاره بزن هستی
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  15 1
  اتفاقا نه یکی و دو تا بلکه تمامی این دست ساختمانها کاملا بایس تخریب بشن.بشن زمین صاف.هزینه تخریب و درختکاری دوباره هم اگه لازم باشه ازشون گرفته شه.باید تخریب شن.از ویلاهای لب ساحلی که دیگه ساحلی برای بقیه ملت نزاشتن بگیر تا ویلاهای کوهستانی و ......
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  16 0
  چرت نگو اقا، همین ماده ۱۰۰ بر اساس این تفکر امده،
 • حمید IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  24 0
  داداشم وقتی اصل بنا با دادن باج و زیر میزی ساخته شده دیگه دادن مالیات قانونیش که عددی نیست . اونم واسه بعضیاشون که پول رو از اختلاس و رانت و ... به دست اوردن . میزن کل منابع طبیعی رو می کنن ساختمون خیالی هم نیست پولشو می دن
 • نوید IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  17 1
  در ظاهر خیلی نوشته منطقی به نظر میرسه ولی همه ما میدونیم که ته این جور مجوز دادن چیه؟ هر کسی هر جا خواست ویلا بسازه بعدش جریمش رو میده!!!
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  1 17
  درود
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  0 11
  افرین
 • علی IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  17 0
  هر تخلفی مجازاتی داره. دوستان روزنامه شرق نکنه شما هم از صاحبان ویلاهای غیر مجازی که برآشتفید؟ به کار خلاف مجوز بدن؟ چه تفسیر کثیفی از قانون دارید. با رشوه چه تفاوتی داره'؟ اگر مفسران و کاوشگران حقیقت و علم شما تایید وای به حال این مملکت و قانون اساسی اش. دوغتون رو بخورید تفسیر نکنید.
 • فری IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  14 0
  نظرت به درد عمه ات میخوره اینجوری هرکی هرجا دلش خواست میسازه بعد مالیات میده اینم شد نطر کارشناسی در کل پیشگیری بهتر از درمان هست ولی اگه این نظر اعمال شه خریدار با اعتماد بیشتری میخره و ریسک این عمل ضد ملی صف میشه
 • محمد IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  13 0
  به نظر میاد نویسنده یا خودش ویلایی داشته یا از نزدیکانش و یا ... اما چیزی که مهم هست توجیه کردن ساخت ویلا بدون ضابطه که هر کس پول بیشتری دارد هر غلطی می تواند بکند و جالب اینکه در آخر هم نویسنده بحث مالیات را می گوید که اگر این مسئولین به مسئولیت کشور می توانستند از پر درامدها مالیاتی بگیرند وضع مملکت به این شکل نبود
 • محمد RO ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  14 7
  دمش گرم آقای رییسی
 • حسینی دولت آبادی از قزوین IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۴
  8 1
  کاری با حق و ناحقش ندارم. به تخریب باید با دید دیگری نگاه کنید. بلایایی همچون سیل و زلزله گذشته از خسارات جانی که به هیچ عنوان جبران پذیر نیستند از نطر مالی اگر به صورت کلان بهش نگاه کنید هدر دادن سرمایه های ملی نیستند. تخریب بناهای غیر مجاز هم همینطور!!. درسته که عده ای ضرر میکنند ولی عده ای هم سود میکنند. به عبارتی پولی از جیب اشخاصی به جیب اشخاص دیگر میرود. در بلایای طبیعی برای افراد زیادی اشتغال ایجاد میشود و پل زیادی از خزانه به جیب افراد مشغول شده میرود. برای تامین مصالح و لوازم خانگی کارخانه های زیادی افزایش تولید خواهد داشت و کارگران زیادی مشغول به کار خواهند شد. در قضیه تخریب ویلاها هم پولی از صاحب ویلا سوخت میشه ولی از سرمایه ملی سوخت نمیشه چون اون پول به جیب کارخانجات تولید کننده مصالح و نیز کارگر و بنا میرود. در کل این نظریه اتلاف سرمایه ملی را فراموش کنید. اتلاف زمانیه که این پول به هر عنوان از کشور خارج بشه.