فائزه هاشمی: بابا همیشه می‌گفت که خود خانم‌ها مقصر هستند/خاتمی حتی به دنبال وزیر زن هم نبود چه برسد به ریاست جمهوری زنان

روزنامه آرمان ملی نوشت: فائزه هاشمی درباره احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: باید کمی‌ جلوتر برویم و شرایط را بسنجیم ولی در کلیت قضیه من موافق ثبت‌نام زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری هستم. شرایط جامعه هم مهم است و باید در آن زمان تصمیم گرفت.

بخش هایی از گفتگو با فائزه هاشمی را بخوانید؛

به‌نظر می‌رسد شرایط برای کاندیداشدن خانم‌ها فراهم شده است. مــرحومه اعظم طالقانی بارها برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند ولی هیچ‌گاه تایید صلاحیت نشدند. آیــا با توجه به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان می‌توان در این دوره شاهد ثبت‌نام گسترده خانم‌ها بود؟

ریاست‌جمهوری زنان بحثی است که همیشه وجود داشته است. بابا حول و حوش انتخابات ۹۲ بود که گفت: «با استناد به مدارک قرآنی و روایی ثابت کردم که زنان می‌توانند در همه زمینه‌های جامعه حضور داشته باشند. وی در پاسخ به تقاضای تفسیر واقعی از کلمه «رجل» در مباحث سیاسی کشور گفت: دکتر بهشتی که رئیس مجلس خبرگان بررسی قانون اساسی بود، بعدها اعلام کرد که منظور از کلمه «رجال سیاسی» اعم از زن و مرد است.» رجل به معنی چهره شناخته شده سیاسی و به معنی بشر است و فقط به معنی مرد نیست و زنان هم باید بتوانند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوند. در سال ۸۸ هم آقای کدخدایی گفته بود برای ریاست‌جمهوری زنان منعی نداریم، اخیرا نیز ایشان به عنوان سخنگوی شورای نگهبان به این موضوع اشاره کرده و گفته ریاست‌جمهوری خانم‌ها منع قانونی ندارد. خوشبختانه فضای خوبی ایجاد شده، زن و مرد و اصلاح‌طلب و اصولگرا و کارشناسان ار این موضوع حمایت می‌کنند.

در هــمین راســتا مردان هم تاکید دارنــد کـه رجــل سیاسی محدود به مردان نیست و خواستار حضور زنــان در عــرصه انتخابات ریاست‌جمهوری هستند، بنابراین اکنون فضا بهتر از هر دوره انتخابات است.

درست است. نکته اصلی این است که مرد نبودن مــعنای رجــل سیاسی باید تبدیل به تفسیر رســمی‌ شود تا نهادینه شود، تفسیر رسمــی ‌با گــفت‌وگو فرق می‌کند. طبق آیین‌نامه شورای نگهبان، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس یا حداقل یکی از اعضای شورای نگهبان می‌توانند تقاضای این تفسیر را کنند، بنابراین انتظار از آقای‌ روحانی این است که طبق وظیفه خود در یک روند حقوقی به‌دنبال اخذ تفسیر در این زمینه از شورای‌نگهبان باشد و موضوع را حل کند.

البــته فارغ از اینکه رجل به معنی مرد هست یا نه، باید به شرایط و توانایی‌های زنان برای عهده‌دارشدن سمت ریاست‌جمهوری هم توجه داشت. اینطور نیست؟

بله، در قانون اساسی ویژگی‌هایی برای رئیس‌جمهور ذکر شده که هر کاندیدایی اعم از زن و مرد باید آنها را دارا باشد.

تاکنون گامی ‌در این راستا برداشته شده است؛ حتی در زمان دولت اصلاحات؟

به یاد ندارم در گذشته در این خصوص تلاشی جدی شده باشد و رئیس دولت اصلاحات به‌دنبال وزیر زن هم نبود؛ چه برسد ریاست‌جمهوری زنان. در هیچ دوره‌ای مثل امروز فضا به این اندازه برای طرح جدی ریاست‌جمهوری زنان باز نشده بود، امروزه در رسانه‌ها به‌طور مرتب در مورد این موضوع صحبت می‌شود و به‌نظرم به یک موضوع فراگیر تبدیل شده است.

آن‌طورکــه از اخــبــار و شنــیده‌ها مشخص است، زنان اصولگرا هم مانند اصلاح‌طلبان خواستار تاییدصلاحیت کاندیداهای خانم هستند و به‌سران جریان خودشان مثل‌آقای قالیباف برای این موضوع فشار می‌آورند. همین‌طور است؟

اگر آقای قالیباف هم وارد این موضوع شود، خیلی خوب است، خوشبختانه خانم‌های اصولگرا نیز از ریاست‌جمهوری زنان حمایت کرده‌اند، به نظر می‌رسد در این مورد اختلافی میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وجود ندارد و خواسته‌ای عمومی ‌است. همین که فضا به نحوی است که درباره این موضوع به این وسعت گفت‌وگو می‌شود، کار بزرگی است؛ اینکه رئیس‌جمهور زن داشته باشیم یا نه بحث دیگری است. اتفاق مبارکی است که طبق گفته آقای کدخدایی کاندیدا بودن زنان منع قانونی ندارد.

در هــر دوره کــه بحث حضور زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری بود، نهایت ۲ یا ۳ زن خــود را واجد ثبت‌نام می‌دانستند امــا به‌نظر شما حضور بیشتر زنان برای کاندیدا شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟

وقتی ثبت‌نام و حضور گسترده باشد، احتمالا نتیجه هم بهتر است. اگر منِ نوعی که شرایط لازم را دارم یا ندارم ثبت‌نام کنم و مثلا ۱۰۰ خانم دیگر هم ثبت‌نام کنند، یک حرکت مدنی و نمادین رخ می‌دهد که نشان می‌دهد طالب چه هستیم و به‌نظرم حرکت خوبی است. بعد از فوت اعظم طالقانی خانمی ‌پیشنهاد داده بود که به یاد ایشان زنان بسیاری برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کنند و راه ایشان را دنبال کنیم.

امروز مشکلی داریم و برای انتخابات آینده بسیاری از رای‌دهندگان دودل هستند و نــمی‌دانند آیــا می‌خواهند شرکت‌کنند یــا نــه؟ رای‌دهــنده‌ای که برای انتخابات مجلس نیامده برای ریاست‌جمهوری چرا باید بیاید؛ آیا اتفاقی افتاده است؟ آیــا سیاست خوبی تدوین شده است؟

خود من رای ندادم، در چندین گفت‌وگو هم دلایل رأی ندادن را بیان کردم. به عقیده من اگر سیاست‌های فعلی و عملکرد نامناسب مدیران در بخش‌های مختلف به همین صورت ادامه یابد، دلیلی برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری مشابه انتخابات مجلس وجود ندارد. در حال حاضر در این تعارض گیر کــرده‌ام. آیــا فارغ از هــدف حل شدن ریاست‌جمهوری زنان، باید ما زنان ثبت‌نام کنیم یا نه؟ اگر این کار بدون تحلیل درست انجام شود ممکن است پیام وارونه‌ای به جامعه بدهد. شاید برای حرف زدن در این رابطه کمی ‌زود باشد.

حــزب شــما یعنی کارگزاران در انتخابات مجلس شرکت کرد.

من و بسیاری از اعضای حزب کارگزاران در همان زمان مخالف ارائه لیست بودیم. من شخصا گفت‌وگوهای زیادی داشتم و اعلام کرده بودم که حضور ما نه‌تنها دلیلی ندارند بلکه می‌تواند تقویت‌کننده سیاست‌ها وضع موجود باشد. من به عنوان یک شخص و نه عضو کارگزاران، نیامدم.

خود شما کاندیدا می‌شوید؟

به این موضوع فکر نکرده‌ام. باید کمی‌جلوتر برویم و شرایط را بسنجیم ولی در کلیت قضیه من موافق ثبت‌نام زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری هستم. شرایط جامعه هم مهم است و باید در آن زمان تصمیم گرفت.

آیت‌ا... ‌هاشمی ‌درباره رئیس‌جمهور شدن زنان رایزنی داشتند؟

ایشان تعیین سهمیه برای حضور زنان در مجلس را به مجمع برد. زمانی که سیاست‌های کلان انتخابات نوشته می‌شد این پیشنهاد مطرح شد که بابا حامی‌آن بود ولی رای نیاورد. برای ریاست‌جمهوری زنان صحبت ایشان را به خاطر دارم که در ابتدای گفت‌وگو به آن اشاره کردم.

در بحث‌های درونی و خانوادگی و گفت‌وگوهای پدر و دختری نظر ایشان چه بود؟

نظرش مثبت بود، اعلام هم کرد. با حضور زن‌ها در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی موافق بود، تاکیدی که همیشه به خانم‌ها داشت این بود که درس بخوانید و مطالعه کنید تا از لحاظ محتوایی پر و حرفی برای گفتن داشته باشند. بابا همیشه می‌گفت که خود خانم‌ها مقصر هستند، اگر خودتان به خودتان رای بدهید حتی می‌توانید تمام مجلس را بگیرید.

23۲۷۲۱۵

کد خبر 1440305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =