چرا معتادان پس از دستگیری آزاد می‌شوند؟

ایرنا نوشت: رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: پلیس به عنوان مجری قانون وظیفه دستگیری و تحویل معتادان به مراجع قضایی را برعهده دارد و اگر معتادی پس از دستگیری آزاد می‌شود، این مشکل به پلیس برنمی گردد و باید مشکل را در خلاء قانونی جستجو کرد.

سردار مجید کریمی روز پنجشنبه افزود:‌ گاه اتهاماتی به پلیس می زنند که چرا پلیس خرده فروشان و معتادان را ندید می گیرد یا دستگیر و بعد آزاد می کند این در حالیست که باید بگویم پلیس به عنوان مجری قانون و ضابط قضائی وظیفه دستگیر آنها را با حکم قضائی به عهده دارد و در سطح جامعه از روستاها گرفته تا نقاط مرزی، آنها را پس از جمع آوری به مراجع قضائی تحویل می دهد، اینکه آزاد می شوند یا مجازات شامل آنها نمی شود به  تصمیم گیری سیستم قضائی کشور باز می گردد اما آنچه که صادقانه می خواهم با مردم در میان بگذارم تا بدانند این است که مشکل کار، خلاء قانونی است.
وی ادامه داد: قانون شاید اجازه برخورد صریح و محکم را ندهد و شاید در برخی موارد قضات نیز دستشان بسته باشد به همین دلیل اگر قانون ضعیف باشد، همینی است که اکنون در سطح جامعه می بینیم.

سردار کریمی گفت:‌ پلیس وقت می گذارد و با معتادان و خرده فروشان درگیر می شود، در تهران فقط سه نفر از همکاران ما در یک ماه گذشته آسیب دیدند یا با سرنگ آلوده، چاقو یا اشیای مختلف به پلیس حمله ور شده اند. حتما باید پشتیبانی و حمایت از پلیس انجام شود براساس جنبه های قانونی جرم این افراد بطور قطع نباید آزاد شوند.
وی تاکید کرد: خلاء هایی وجود دارد که شناسایی شده و به عنوان پلیس پیش نویس جدید قانون مبارزه با مواد مخدر با همکاری دادستانی کل کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های دخیل در مبارزه با مواد مخدر تهیه و در اختیار ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار داده شده است.
سردار کریمی گفت: این پیش نویس در مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار طرح موضوع شده اما نکته مهم تسریع در تصویب و ابلاغ  قانون جدید است چون در مورد این قانون کار کارشناسی شده و متخصصان امر که رشته حقوق خوانده یا کارشناس انتظامی هستند، مدت ها وقت صرف کرده اند تا این قانون آن چیزی باشد که مد منظر مردم، پلیس و دستگاه قضائی است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر بخواهیم به صورت صریح و جدی با معضل مصرف مواد مخدر و فروش آن برخورد کنیم حتما این قانون باید بررسی و تصویب شود البته یک دوگانگی وجود دارد زیرا عده ای می گویند معتاد بیمار است و عده ای دیگر می گویند معتاد مجرم است این در حالیست که در قانون به صراحت آمده که معتاد مجرم است اما دیدگاه هایی وجود دارد که نباید با معتاد برخورد سخت انتظامی صورت گیرد.
سردار کریمی گفت: به عنوان پلیس به ما وظیفه داده شده تا معتادان را جمع آوری کنیم اما اگر قرار است با آنها برخورد نشود چه مجازات جایگزینی دیده شده، ما نمی گوییم حتما معتاد را بگیریم و قید و بندهای انتظامی و زندان برای او لحاظ کنیم، پلیس چنین چیزی را نمی خواهد اما باید جایگزینی مشخص شود که اگر پلیس فرد معتاد را می گیرد در انتها چه می شود؟ اگر درمان شد باید در پروسه جامعه پذیری قرار گیرد. 

چرخه ای ناقص در جمع آوری معتادان
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت:  فرد بهبود یافته اولین جایی که مراجعه می کند، خانواده است و خانواده او را طرد می کند و می گوید تو معتادی و برای خرید مواد فرش زیرپای من را فروختی یا دختر و پسرت را فروختی. اول از همه خانواده او را  نمی پذیرد و بعد می رود دنبال کار اما سابقه اعتیاد دارد و به او کار نمی دهند باز در نهایت این عدم جامعه پذیری بار دیگر سرشکن می شود بر سر پلیس و در نهایت این پلیس است که باید او را از پاتوق مواد مخدر، پارک و کنار خیابان جمع کند، دستگیر کند یا در حین مصرف یا فروش مواد مخدر او را تحویل مراکز درمانی و قضایی دهد و سه ماه دیگر همین فرد را می بینم و این چرخه ناقص در کشور ادامه دارد.
سردار کریمی افزود: باید نهادهای نظارتی به این مساله ورود کنند از جمله مجلس شورای اسلامی که در ابتدای فعالیت است زیرا مردم به آنها امید بسته اند و نمایندگان نیز عزم و اراده جدی دارند، براین اساس از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهم  در موضوع مواد مخدر که هم دغدغه مقام معظم رهبری است و در جلسات آسیب های اجتماعی اعتیاد را در راس همه آسیب های اجتماعی ارزیابی کرده اند و از مسئولان خواستند در قوه مجریه، مقننه و قضائی ورود جدی به این مساله داشته باشند، در این حوزه حتما ورود کنند.

وی تاکید کرد: دغدغه مواد مخدر دغدغه من مسئول و شهروند است قبل از مسئوایت به عنوان شهروند باید این دغدغه را داشته باشیم چون همین آسیب اجتماعی پشت در خانه من نیز خوابیده است و فرزندان من هم بری از آن نیستند. باید اکنون کاری انجام دهیم  که فردا روزی که از این مسئولیت کناررفتیم وجدانمان راحت باشد ولی ممکن است برای من پلیس این اتفاق بیفتد که فرزند من هم دچار آسیب شود آن موقع دغدغه دارم که چرا روزی می توانستم کاری برای کشور و فرزندان آن انجام دهم  اما اقدامی نکردم بنابراین درخواست من از مسئولان و به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که ورود جدی داشته باشند هم از باب قانونگذاری قانون را بررسی کنند و هم از باب مسئولیتی که در حوزه نظارت روی دستگاه ها دارند.
وی ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید عملکرد دستگاه ها را مورد نظارت قرار دهند و اگر هم پیشنهاد و  توصیه ای دارند یا راهبردی می توانند ارائه دهند، پلیس را راهنمایی کرده تا در کارمان موفق تر عمل کنیم.

پیش نویسی در انتظار تصویب
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سئوال ایرنا مبنی بر اینکه این پیش نویس چه مدتی است که نوشته شده و چرا تصویب آن زمان بر شده است، گفت: این پیش نویس تقریبا یک سال و نیم است که تهیه شده و در حال بررسی  است اینکه آیا مجمع تشخیص مصلحت نظام باید آن را تصویب و ابلاغ کند یا در مجلس شورای اسلامی طرح موضوع شود در حال بررسی است.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1441113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =