نیاز به واریته های مطلوب و سازگار نیشکر با محیط ضروری است

هیات راهبردی کشاورزی موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر از سیستم های آبیاری و بخشی از مراحل اصلاح واریته نیشکر در ایستگاه تحقیقاتی شماره یک بازدید کردند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی شرکت توسعه نیشکر، مدیر تحقیقاتی بخش به زراعی موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر در این بازدید با اشاره به مورد طرح سیستم آبیاری بارانی و زیر سطحی، اظهار داشت: به منظور بهبود مدیریت آبیاری مزارع نیشکر، طرح آبیاری بارانی خطی در مزارع نیشکر واقع در ایستگاه تحقیقاتی شماره یک موسسه تحقیقات در حال اجراست.

در ادامه این بازدید، مدیر بخش تحقیقاتی به نژادی موسسه نیز با تشریح روند اصلاح و معرفی کلون‏های نیشکر ، گفت: با توجه به خودناسازگاری، دگرگشنی و تفرق صفات در نیشکر، نیاز به واریته های مطلوب و سازگار ضروری است.

مدیرعامل موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر نیز با اشاره به این که اصلاح نیشکر در مؤسسه تحقیقات به دو شیوه کلاسیک و مولکولی انجام می‏ شود، عنوان کرد: کلون‏ های موردنظر به روش کلاسیک از سال ۲۰۰۱ و از پایه ‏های مختلف واریته‏ های تجاری کوبایی و آفریقایی و بذرهای تولید شده در بندر جاسک، تولید و اصلاح شد.

دکتر کورش طاهرخانی افزود: این کلون‏ ها مراحل تلاقی، گیاهچه‏ ای، کلونال ۱، کلونال ۲، آزمایش‏ های تکراردار و منطقه ای را شرکت های تابعه شرکت توسعه نیشکر و در مؤسسه تحقیقات نیشکر سپری کرده و برای بررسی‏ های نهایی و تکثیر در دو کشت و صنعت امام خمینی (ره) و امیرکبیر کشت و در حال اجرا هستند.

گفتنی است در این بازدید، معاونین کشاورزی کشت و صنعت های توسعه نیشکر ضمن ارائه پیشنهاداتی در این رابطه تاکید کردند که با توجه به مدت طولانی کشت و کار واریته‏ های گروه CP نیاز به واریته‏ های مطلوب و سازگار ضروری است.

46

کد خبر 1441119

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =