به راه افتادن حمام خون در آمریکا در ابعاد رسوایی واترگیت!

با نزدیک شدن به انتخابات سوم نوامبر، نگرانی و دغدغه های حزب جمهوری خواه نسبت به احتمال افزایش باخت ترامپ بیشتر شده است.

ابوالفضل خدائی: نظرسنجی های انجام شده از سوی اغلب رسانه ها و مراکز افکار سنجی ایالات متحده درباره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از فاصله دو رقمی «بایدن» از «ترامپ» حکایت دارند. به نقل از ریل کلییر پالیتیکز، بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا، اختلاف کلی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات از «دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوریخواه به ۹.۷ درصد رسیده اما این عدد در نظرسنجی های رسانه های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.  

بر همین اساس در نظرسنجی فاکس نیوز فاصله بایدن از ترامپ ۱۰ درصد است.  در نظرسنجی اکونومیست و موسسه یوگاو این فاصله ۹ درصد است.  نظرسنجی مشترک رویتر و موسسه Ipsos فاصله بایدن از ترامپ را ۱۲ درصد نشان می دهد.  در نظرسنجی سی ان بی سی و موسسه «چنج ریسرچ» فاصله بایدن از ترامپ ۱۰ درصد است. فاصله بایدن از ترامپ در نظرسنجی موسسه راسموسن ۱۲ درصد است.  در نظرسنجی موسسه RMG فاصله بایدن از ترامپ به ۸ درصد رسیده است. در نظرسنجی موسسه SurveyUSA نیز بایدن با احتساب ۱۰ امتیاز مثبت جلوتر از ترامپ است.  

با وجودی پیشتازی بایدن در ۶ ایالت کلیدی آمریکا حدس و گمان هایی وجود دارد درباره این که آیا این نظرسنجی ها نتایج روز انتخابات را نشان خواهد داد یا نه.

نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ نشان می‌دهد که در برابر حمایت ۴۴ درصدی از ترامپ، بیشتر مردم (۴۹ درصد) بایدن را دارای صلاحیت ریاست جمهوری می‌دانند. با این حال ۵۶ درصد از مردم آمریکا در اوج بحران کرونا معتقدند که اوضاعشان از چهار سال پیش بهتر است. این میزان رضایتمندی در ۳۴ سال اخیر که موسسه گالوپ چنین پرسشی را از داوطلبان مطرح می‌کند سابقه نداشته است.

چقدر نظرسنجی ها قابل استناد هستند؟

به گزارش نیویورکر، در حالی که کمتر از یک ماه تا انتخابات آمریکا باقی مانده است جو بایدن در نظرسنجی های ملی به طور متوسط بیش از ۹ درصد از ترامپ جلوتر است و او در کل در نظرسنجی ها از ترامپ پیشی گرفته است و بعد از عملکرد ترامپ در مناظره نخست یک جهش را در نظرسنجی ها نشان داد. با این حال اکثریتی در آمریکا بر این باورند که ترامپ پیروز انتخابات خواهد بود و شاخص محبوبیت رئیس جمهور حدود چهل تا چهل و پنج درصد در سراسر سال بوده است و به رغم این حقیقت بوده که اکثریت آمریکایی ها نحوه مدیریت او در بحران کرونا را قبول ندارند.

همچنین تردیدهایی درباره دقت نظرسنجی ها وجود دارد که نشان می دهد ترامپ در ایالت های اصلی غرب میانه که باعث شد در انتخابات سال ۲۰۱۶ پیروز شود، شکست خورده است. اما ترامپ ممکن است در مقایسه با سطح ملی، عملکرد بهتری را در فلوریدا و ایالت های غرب میانه نشان دهد که به معنای این خواهد بود که به رغم شکست او در آرای مردمی به میزان چند درصد، ممکن است در نهایت انتخابات را پیروز شود. اکنون بایدن با اختلاف کمتر در فلوریدا و با اختلاف بیشتر در پنسیلوانیا، ویسکانسین و میشیگان از ترامپ جلوتر است. این اعداد و ارقام بایدن را پیشتاز نشان می دهد اما همچنان با توجه به این که تعدادی از رای دهندگان آرای خود را از طریق ایمیل ارسال می کنند، شیوع ویروس کرونا در کاخ سفید و تاثیرات مداوم همه گیری کرونا در سراسر کشور تردیدهایی وجود دارد.

شان تِرند تحلیلگر ارشد شرکت ریل کلیر پالتیکس در مصاحبه با نیویورکر درباره این که چه چیزی می تواند ترامپ را در انتخابات پیروز کند گفت: ممکن است میزان حمایت از ترامپ نزد رای دهندگان احتمالی در آمریکا بالا برود یعنی گروهی که همچنان جزو دسته ای هستند که در نظرسنجی ها هنوز تصمیم گیری نکرده اند ممکن است در نهایت عملکرد او را به عنوان رئیس جمهور تایید کنند و به او رای بدهند. ترامپ از نظر مدیریت مسائل اقتصادی با اختلاف ۸ تا ۹ درصد از بایدن جلوتر است.

آخرین خبرهای از رقابت های انتخاباتی

رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی عمومی خود پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا بار دیگر مدعی شد که ویروس کرونا در حال ناپدید شده بوده و اجاز نخواهد داد که آمریکا سوسیالیستی شود. 

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اولین سخنرانی عمومی خود پس از ابتلا به ویروس کرونا در بالکن کاخ سفید حاضر شد و در جمع طرفدارانش به سخنرانی پرداخت.وی در این سخنرانی دوباره از عبارت اتهام‌آمیز «ویروس چینی» استفاده کرده و گفت: «علم و دارو ویروس چینی (کرونا) را به یکباره و برای همه ریشه کن خواهد کرد. این ویروس در حال ناپدید شدن است».

ترامپ در ادامه سخنانش گفت که حال وی خوب بوده و نمی‌گذارد که آمریکا سوسیالیستی شود.

رئیس جمهور آمریکا «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری را نیز مورد حمله قرار داد و گفت: «جو بایدن خوابالو، به سیاه‌پوست‌ها و لاتین‌تبارهای آمریکایی خیانت کرد. اگر شما فکر می‌کنید که وی می‌تواند این کشور را اداره کند اشتباه می‌کنید».

وی گفت که پیش از شیوع ویروس کرونا،‌ آمریکا در شرایط اقتصادی خوبی قرار داشت و این کشور بر کرونا فائق خواهد آمد و آمریکا به شرایط بهتر از قبل باز خواهد گشت.

ترامپ به طرفدارانش گفت که بسیار ضروری است در انتخابات شرکت کنند و هرگز اجازه نخواهد داد که کشور بار دیگر به دلیل ویروس کرونا تعطیل شود.

وی بار دیگر به احتمال تقلب در انتخابات اشاره کرد و گفت: «روند انتخابات با مشکل تقلب مواجه است و از حجم تقلب در صندوق‌های انتخابات شگفت زده خواهید شد.»

ترامپ در این سخنرانی کوشید بر طبل تفرقه بین معترضان نابرابری نژادی و حامیان پلیس، هل دادن دموکرات‌ها به دامن سوسیالیسم و آنچه که او چپ افراطی نام می‌برد و انشقاق بین رنگین‌پوستان بکوبد. رویه ای که ترامپ در قبال رقیبانش نیز آن را دنبال می کند.  در همین حال سناتور رنگین پوست کوری بوکر از ترامپ انتقاد کرد که کامالا هریس را "هیولا" خوانده است و گفت: این حملات غیرانسانی مقامات کشور ما علیه زنان رنگین پوست هرگز قابل تحمل نیست. نژادپرستی و زن ستیزی که متوجه کامالا شده باید اکنون متوقف شود.ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز که نخستین مصاحبه تلویزیونی پس از ابتلا به کرونا محسوب می‌شد، از کامالا هریس به عنوان «هیولا» نام برد.ترامپ غالبا دشمنان سیاسی خود را تحقیر می‌کند، اما حقیرترین و غیرانسانی‌ترین لقب‌ها را برای زنان، به ویژه زنان رنگین پوستان استفاده کرده است.

او اعتراض‌هایی که پس از مرگ چند سیاهپوست همچون جورج فلوید شکل گرفت را "جنگ چپ با پلیس" نامید و از مجریان قانون دفاع کرد که از نظر او، برای محافظت از زندگی سیاهپوستان به آنها نیاز دارند.

به گزارش رویترز، بایدن نیز روز شنبه در اری ، پایتخت پنسیلوانیا یکی از مناطق مهم رقابت انتخاباتی حضور یافت. این شهر در سال ۲۰۱۲ بلیط پیروزی اوباما- بایدن با ۱۶ امتیاز بود اما در سال ۲۰۱۶ با ۲ امتیاز ترامپ پیش افتاد.نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری، طرح احیای اقتصادی و تاثیر منفی کرونا بر اقشار آسیب‌پذیر را فریاد زد: "انتخاب نمی‌تواند جدی‌تر باشد، خطر نمی‌تواند بیشتر باشد".وی ترامپ را متهم کرد که فقط قادر است "جهان را از خیابان پارک ببیند" . وی به جمعیت هشدار داد که ترامپ به دنبال از بین بردن قانون مراقبت بهداشتی مقرون به صرفه است، حتی در زمانی که بیماری همه‌گیر ویروس کرونا نیاز به دسترسی به پوشش خدمات بهداشتی را افزایش می‌دهد. بایدن گفت: "آمریکا سزاوار یک رئیس جمهوری است که بفهمد مردم به دنبال چه هستند." "شما در حال حاضر با مشکلات واقعی روبرو هستید و آخرین چیزی که شما نیاز دارید رئیس جمهوری است که آنها را بدتر کند."این نامزد ریاست جمهوری آمریکا به مشکلات اقتصادی گریبانگیر مردم این کشور به ویژه این ایالت اشاره کرد و افزود: ۱۱ میلیون شغل از ابتدای همه‌گیری از دست رفته  و هنوز برنگشته است. اخراج موقت به اخراج دائمی تبدیل شده است. از زمان شروع بحران ، هنوز ۶۷۴ هزار شغل تولیدی در سراسر کشور و بیش از ۴۰هزار شغل تولیدی در پنسیلوانیا بازنگشته‌اند.

بایدن مدعی شد در صورت انتخاب، ۲ تریلیون دلار در زیرساخت‌ها و انرژی پاک و تلاش برای احیای تولیدات آمریکایی سرمایه گذاری خواهد کرد.وی متعهد شد که کاهش مالیات ترامپ برای افراد فوق ثروتمند را از بین ببرد اما همچنین قول داد مالیات هیچ کس را که کمتر از ۴۰۰هزار  دلار درآمد دارد، افزایش ندهد. بایدن در مورد تلاش‌های ترامپ برای حقه‌بازی در رای‌گیری هشدار داد و از طرفداران خود خواست به دقت برگه‌های رای را پر کنند.بایدن گفت: ما ممکن است در همه موارد توافق نداشته باشیم، اما در این مورد اتفاق نظر داریم که این لحظه‌ای است که کشور را فراتر از حزب قرار دهیم.

نگرانی جمهوری خواهان از شکست ترامپ و تکرار یک رسوایی در ابعاد واترگیت

 تد کروز سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی روز یکشنبه هشدار داد، درصورت شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در انتخابات، حمام خونی در ابعاد رسوایی واترگیت در این کشور به راه خواهد افتاد. به گزارش روزنامه گاردین کروز گفت: نگران هستم. اوضاع شکننده است، بسیار شکننده است. اگر مردم به سرکار برگردند و خوشبین باشند، اگر نسبت به آینده دید مثبت داشته باشند، انتخاباتی فوق‌العاده را در پیش خواهیم داشت و رئیس جمهور با اختلافی بالا پیروز خواهد شد. جمهوری‌خواهان هر دو مجلس کنگره را خواهند برد و فکر می‌کنم امکان آن زیاد است.

جمهوری‌خواهان تندرو حامی ترامپ از جمله تد کروز، معتقدند علی‌رغم شدت بالای شیوع ویروس کرونا در آمریکا، فعالیت‌های اقتصادی و اداری باید به‌طور عادی ادامه پیدا کنند.

این سناتور آمریکایی افزود: اما همچنین فکر می‌کنم که اگر در روز انتخابات مردم عصبانی باشند و امید خود را از دست داده باشند و افسرده باشند که آن چیزی است که نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا می‌خواهند، انتخابات افتضاحی خواهد شد. فکر می‌کنم ممکن است کاخ سفید و هردو مجلس را از دست بدهیم و چنین چیزی می‌تواند حمام خونی در ابعاد واترگیت باشد.

از سوی دیگر تام تیلیس دیگر سناتور جمهوری‌خواه که به همراه شمار بالایی از مقامات دولت آمریکا از جمله ترامپ به ویروس کرونا مبتلا شده است و پیکار سختی برای حفظ جایگاه خود به عنوان سناتور ایالت کارولینای شمالی در پیش دارد هشدار داد: در صورت پیروزی بایدن، جمهوری‌خواهان در بهترین حالت اکثریت سنا را حفظ خواهند کرد.

همچنین مارتا مک‌سالی سناتور ایالت آریزونا که از رقیب دموکرات خود با اختلاف بالایی عقب است حملات ترامپ علیه «جان مک‌کین» سناتور پیشین این ایالت را که اخیراً فوت کرده است محکوم کرده و گفت: وقتی او (ترامپ) این کار را می‌کند به شدت اعصابم را خورد می‌کند.
 

کرونا سومین عامل مرگ در آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در حالی در سخنرانی اخیر خود و پس از مرخص شدن از بیمارستان والتر رید کرونا را کوچک جلوه داد که این ویروس به نوشته نشریه ساینتیفیک آمریکن سومین عامل مرگ و میر مردم آمریکا تبدیل شده است. نشریه در ادامه می نویسد که کوویدـ 19 از بیماری آنفولانزا نیز بیشتر جان می گیرد و از سکته، آلزایمر و دیابت نیز پیشی گرفته است. ترامپ در آن سخنرانی از مردم خواست که از کرونا هراس نداشته باشند. وبسایت کانبرا تایمز، نویسد خودخواهی و وسواس ترامپ یکی از عوامل محرکی بوده است که هم اکنون بیش از 210هزار تن را در آمریکا به کام مرگ کشانده است. نشریه در ادامه می افزاید که طبق برخی تخمین ها این رقم تا کریسمس دو برابر خواهد شد و ترامپ در این بین می تواند مسئول جان هر آمریکایی باشد که جان خود را از دست می دهد. مطلب می افزاید: هنگامی که شما رئیس جمهور یک کشور ابرقدرت دنیا هستید و به طور مستقیم بر جمعیتی بالغ بر 330 میلیون نظارت می کنید و یک سیاست خارجی را هدایت می کنید که می تواند زندگی میلیاردها نفر را شکل دهد، تصمیماتی که منجر به رنج و مرگ می شود شما را در آن به طور مستقیم مشارکت دارید.

اما ترکیبی از سهل انگاری ترامپ (پس از حوادثی مانند طوفان ماریا و آتش سوزی کالیفرنیا) و رفتار خصمانه با مردم و نهادها (مانند حبس وحشیانه و اخراج مهاجران بی شناسنامه و برچیده شدن آژانس حفاظت از محیط زیست) به این معنی است که ما به راحتی مرز بین تصمیمات و تلفات ناشی از آن را دنبال می کنیم. او (ترامپ) زندگی ها را خراب و نابود کرده است.
 

ترامپ نامزد جایزه صلح نوبل!

نگرانی طالبان از سلامت دونالد ترامپ و نامزدی مجدد وی برای دریافت جایزه صلح نوبل از جمله حواشی انتخابات ۲۰۲۰ در شبانه‌روز گذشته‌اند.  روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی مدعی شد که ترامپ قصد داشت تا پس از مرخصی از بیمارستان تی‌شرت سوپرمن بر تن کند ولی از این کار صرفنظر کرد. وی به این فکر افتاده بود هنگام خروج از بیمارستان در برابر مردم پیراهن خود را شکافته و تی‌شرت سوپرمن را به نشانه قدرت نمایان کند! منابع مستقل گزارش نیویورک‌تایمز را تائید نکرده‌اند. با این حال کاربران اینترنت این شایعه را دستاویز شوخی با ترامپ قرار داده و کاریکاتورهایی از وی را منتشر ساخته‌اند.

کلی بنت (Clay Bennett) کاریکاتوریست بنام نشریات آمریکا و برنده جایزه پولیتزر سال ۲۰۰۲ با انتشار این کارتون پیش‌بینی کرد که دوران ترامپ به آخرین روزهای خود نزدیک می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کدام سناریو برای جمهوری‌خواهان حکم مرگ و زندگی دارد؟
استارت جنگ داخلی در آمریکا زده شد
شب سرتکان‌ دادن‌ها،لب گزیدن‌ها و ابرو درهم کشیدن‌ها

310311

کد خبر 1442228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
    0 2
    هرچند امید به بیگانه کار اشتباهی است اما امیدوارم پوزه این ترامپ نامرد به خاک مالیده شه انشاء الله ببینیم اون روزه .الله اکبر.