ادعای پمپئو علیه ایران در نشست خبری با همتای سعودی/عربستان: به مقابله با ایران متعهدیم

ایرنا نوشت: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با فیصل بن فرحان همتای سعودی خود، ریاض را به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تشویق کرد.

مایک پمپئو روز چهارشنبه در دیدار با فیصل بن فرحان آل سعود اظهار کرد ما درباره موضوعات امنیت منطقه‌ای که هر دو ملت را ایمن می‌کند تبادل نظر کردیم.

وی افزود: امنیتی وجود ندارد وقتی که رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران، امنیت عربستان سعودی را تهدید می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا با تکرار اتهامات پیشین خود علیه ایران، مدعی شد موشک‌های بالستیک شلیک شده به تاسیسات نفتی سعودی از ایران بوده و تکنولوژی‌های به کار گرفته شده در بمباران‌های پهپادهای حوثی‌ها (انصارالله) هم از حکومت تهران نشات گرفته است.

 پمپئو ادامه داد: امروز بار دیگر تعهد خود در مقابله با فعالیت‌های مخرب ایران را که امنیت منطقه و همچنین امنیت و رفاه مردم آمریکا را تهدید می‌کند، تکرار کردیم.

وی تصریح کرد: آمریکا از فروش سلاح به پادشاهی سعودی حمایت می‌کند که به این ترتیب پادشاهی از شهروندان خود حفاظت می‌کند و مشاغل آمریکایی هم حفظ می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به توافق عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: امیدواریم که عربستان سعودی به عادی سازی رابطه با اسرائیل توجه کند و از یاری آن در رسیدن به توافق ابراهیم تشکر می‌کنم.

پمپئو همچنین اظهار امیدواری کرد عربستان سعودی طرف‌های فلسطینی را برای مذاکره با رژیم صهیونیستی تشویق کند.

فیصل بن فرحان آل سعود روز چهارشنبه در دیدار با مایک پمپئو که در وزارت خارجه آمریکا انجام شد، همسو با سیاست خصمانه کاخ سفید علیه ملت ایران، افزود: ما درباره همکاری مشترک برای امنیت و ثبات منطقه و همچنین کاهش تهدیدهای ناشی از رفتار بی‌ثبات‌کننده حکومت ایران، تبادل نظر می‌کنیم.

وی مدعی شد: ایران به تامین مالی و مادی برای گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهد که حوثی‌های یمن از جمله آنها هستند که تاکنون ۳۰۰ موشک و پهپاد ساخت ایران را به سمت قلمرو پادشاهی شلیک کرده‌اند.

وزیر خارجه سعودی اضافه کرد: ادامه فعالیت هسته‌ای، توسعه موشکی و فعالیت‌های مخرب آن، خطر بزرگی را متوجه منطقه و جهان می‌سازد و ما هر دو متعهد هستیم که با این رفتار بی‌ثبات کننده ایران مقابله کنیم و آن را متوقف سازیم.

بن فرحان مدعی شد: ما همچنین از یک توافق کامل برای راه حل سیاسی بحران یمن استقبال و همچنین برای مسایل انسان‌دوستانه تلاش می‌کنیم.

اظهارات این مقام سعودی در حالی انجام می‌شود که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای درگیری یمن راه حل سیاسی مبتنی بر گفت‌وگو ارائه داد و همچنین سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم طرح صلح هرمز را برای گفت‌وگو با کشورهای خلیج فارس و همسایگان ایرانی ارائه داد.

به گفته محمد جواد ظریف، این طرح به تمام کشورهای خلیج فارس ارسال شد اما سعودی‌ها پاسخی اهانت بار و از طریق کویت ارسال کردند و حاضر به مذاکره نشدند.

سعودی‌ها در قالب به اصطلاح ائتلاف، نزدیک به پنج سال است یمن را تحت بمباران سلاح‌ها و موشک‌های ساخت آمریکا قرار داده‌اند که به گفته مقامات سازمان ملل متحد، بزرگترین فاجعه انسانی در قرن حاضر را رقم زده است.

علاوه بر آن، بر پایه اظهارات صریح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، عربستان سعودی و چند کشور دیگر حاشیه جنوبی خلیج فارس، بزرگترین تامین کننده منابع تروریست‌هایی همچون داعش، القاعده و جبهه النصره بوده و هستند.

311311
کد خبر 1443582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =