۰ نفر
۲۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶

ممنوعیت همراه با فرصت!

سیدجلال فیاضی
ممنوعیت  همراه با فرصت!

پس از موج سفرها در تعطیلات ماه های گذشته و آغازطوفان سهمگین و دهشتناک موج سوم کرونا، ستاد ملی کرونا ممنوعیت ورود و خروج در پنج کلانشهر از جمله تهران و مشهد رادر تعطیلات دو روز گذشته به اجرا گذاشت.

به اعتقاد کارشناسان بهداشتی و درمانی سفرهای غیر ضروری و بی‌توجهی به پروتکل های بهداشتی در این سفرها یکی از عوامل مهم صعودی شدن نمودار آمارهای مبتلایان قربانیان کوئید_۱۹ است‌. متاسفانه روزهای متمادی است که روزانه بیش از ۲۵۰ خانواده ایرانی با از دست دادن عزیزان خودسوگوارمی شوند. پدر و مادری فرزند دلبند خود رل ازدست می‌دهند، عزیزی همسر خود را به گورستان می سپارد،فرزندانی یتیم می شوند و خانواده‌هایی از هم گسیخته می شوند، در حالی که با توجه به وضعیت کرونا حتی نمی توانند برای آنها مراسم ترحیم برگزار کنند تا تسلی خاطر آنها باشد.آثار روحی و روانی این داغ ها قطعاً همه مردم را متاثر می‌کند و مدت‌ها در جامعه باقی می‌ماند و تقاضا و خواهش و تمنای متولیان بهداشتی کشور نیز موثر نیست.

پزشکان، پرستاران و کادر درمان که جمع زیادی از این عزیزان جان خود را برای سلامت مردم از دست داده اندپس از ۹ ماه کار شبانه روزی بسیار خسته هستند و آنچه آنها را بیشتر دلشکسته می‌کند ترافیک سنگین جاده‌ها و بی‌توجهی به مراقبتهای بهداشتی است.

اگرچه گزارش‌ها از کاهش ۲۰ درصدی سفرها در تعطیلات دو روز گذشته حکایت می کند اما توجه به چند نکته می‌تواند تاثیر این تصمیم‌ها را بیشتر کرده و به قطع زنجیره گسترش ویروس کمک کند:

نکته اول اینکه ممنوعیت سفر در ایام تعطیل حتی به طور ناقص هم می‌تواند در کاهش سفرها موثر باشد بنابراین ستاد ملی کرونا از هم اکنون تا پایان دوران کرونا برای همه تعطیلات پیش‌رو ممنوعیت سفر را پیش بینی کند و تمهیدات لازم را بیندیشد تا مجبوربه اتخاذ تصمیمات شتابزده نشود.

نکته دیگر اعمال ممنوعیت همزمان با اعلام آن است. در ممنوعیت اخیر یک فرصت ۱۲ ساعته تا زمان اجرا وجود داشت و در این فرصت باز عده ای بار سفر بستند وبازهم شاهدترافیک های نسبتا سنگین در جاده های پر تردد به ویژه مسیرهای منتهی به شمال کشور از تهران بودیم . اعلام ممنوعیت سفردر ظهر چهارشنبه و تعیین زمان احراازنیمه شب همان روز هیچ منطقی جز فرصت دادن به افراد کم توجه برای سفر نداشت. بنابراین همزمانی اعلام و اعمال برای موثر بودن این تصمیم‌ها بسیار ضروری است.

و بالاخره مخاطب نکته آخر هموطنان عزیزی هستند که هنوز خطر ویروس وحشی کرونا را باور نکرده اند. اگر کسانی فکر می‌کنند همه چیز را باید تجربه کنندبایدباورکنندکه این تجربه یک تجربه مرگبار است و گاه باید جان خود را قربانی چنین تجربه‌ای کنند .بسیاری از کسانی که امروز در بیمارستان‌ها وضعیت وخیم ونگران کننده ای دارندهرگز تصور نمی کردند آنها نیز روزی گرفتار این بیماری شوند،اما امروز با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.کسانی که با بی‌توجهی به پروتکل های بهداشتی زنجیره انتقال ویروس را تکمیل می‌کنند علاوه بر آن که جان خود را به خطر می‌اندازند جان دیگر هموطنان را نیز با مخاطره مواجه می‌سازند.

مردم باید مراقبت‌ها را جدی بگیرند اما مسئولین نیز از اتخاذ تصمیمات ناقص پرهیز کنند و ممنوعیت سفر همراه با فرصت را دیگر تجربه نکنند.

* این یادداشت در روزنامه قدس امروز ۲۷ مهر ۱۳۹۹ منتشر شده است.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1444637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =