دو عامل تاثیر گذار در ریزش شاخص/چشم خیره بازار به کدام نماد است؟

ریزش ۴۷ هزار واحدی بورس امروز بار دیگر سهامداران خسته از نوسان شدید بازار در دو ماه اخیر را با ابهامی تازه روبرو کرد که ریزش شاخص در شاریط کنونی متوقف نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شاخص کل در بازار بورس امروز  ۴۷ هزار ۱۰۴ واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۵۱۴ هزار واحد رسید.براساس معاملات امروز بیش از چهار میلیارد و ۲۰۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶۳ هزار و ۴۶ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با پنج هزار و ۵۱۶ واحد کاهش به ۴۰۶ هزار و ۴۴۱ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با سه هزار و ۶۱۴ واحد افت به ۲۶۶ هزار و ۲۸۹ واحد رسیدند.

شاخص بازار اول ۴۲ هزار و ۶۴۲ واحد و شاخص بازار دوم ۶۲ هزار و ۷۴۸ واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد گروه صنعتی پاکشو (پاکشو) با ۲۹۱ واحد، باما (کاما) با ۲۲۶ واحد، سایز اشخاص بورس انرژی (انرژی ۳) با ۲۱۴ واحد، بهساز کاشانه تهران (ثبهساز) با ۹۰ واحد، پدیده شیمی قرن (قرن) با ۷۰ واحد، تولیدی چدن سازان (چدن) با ۶۱ واحد، دارویی درازک (درازک) با ۳۹ واحد، رادیاتور ایران (ختور) با ۳۸ واحد، فرآورده های نسوز ایران (کفرا) با ۳۵ واحد، نوسازی و ساختمان تهران (ثنوسا) با ۳۲ واحد و معدنی دماوند (کدما) با ۳۲ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

در مقابل نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با چهار هزار و ۷۹ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با سه هزار و ۵۳۰ واحد، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با دو هزار و ۲۱۴ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و ۸۶۴ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با یک هزار و ۸۲۴ واحد، پالایش نفت تهران (شتران) با یک هزار و ۷۲۱ واحد، پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با یک هزار و ۵۸۹ واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و ۴۷۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و ۴۷۴ واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و ۴۲۴ واحد، مخابرات ایران (اخابر) با یک هزار و ۳۷۷ واحد و ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و ۲۷۳ واحد با تاثیر منفی بر شاخص همراه بودند.

برپایه این گزارش، امروز نماد بانک ملت، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، ملی صنایع مس ایران و گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه شیمیایی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه ۱۹۴ میلیون و ۴۲۰ هزار برگه سهم به ارزش پنج هزار و ۷۶۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.

بورس

 فردا چه خواهد شد؟

بسیاری از کارشناسان می گویند روند ریزش بازار تا برگزاری انتخابات آمریکا تداوم خواهد یافت چرا که بازار در این محدوده زمانی با تلاطمی آشکار روبرو خواهد شد.

از سوی دیگر برخی از تحلیلگران مطرح شدن موضوع افزایش نرخ سود بانکی را عامل ریزش شاخص می دانند این در حالی است که هنوز هیچ تصمیم تازه ای برای افزایش نرخ سود بانکی گرفته نشده است.

محمد نوربخش ، تحلیلگر بازار سرمایه در این خصوص به ایرنا گفته است: دو خبر منتشر شده در ارتباط با افزایش نرخ سود بانکی و سرکوب حمایت از قیمت فولاد در بورس کالا به شدت بر تغییر روند امروز بازار از مسیر اصلی معاملات تاثیرگذار شد و زمینه‌ساز ایجاد برخی از مشکلات در معاملات امروز بازار ارزیابی می شود.

وی توضیح داد: به نظر می‌رسد روند فعلی معاملات بازار چندان ادامه‌دار نباشد و شاخص بورس دوباره به مسیر تعادلی خود باز خواهد گشت.از سوی دیگر علی خوانپایه، تحلیلگر بازار سرمایه به تجارت نیزو گفته است: بازار سهام به نوعی گروگان گروه خودرویی شده است و تا افزایش قیمت نگیرد بازار منفی می‌ماند. در دو هفته اخیر هر زمانی که نمادهای خودرویی روندی مثبت داشتند بازار سهام نیز مثبت بوده و اگر نیز کلیت بازار منفی بود به دلیل مثبت بودن نمادهای خودرویی شاخص کل افت چندانی نداشته است. در حالی که پیش بینی ها ناظر بر ادامه نوسان در روزهای آتی است اما کارناسان می گویند عمق ریزش کم خواهد شد و شاخص از مرز حمایتی یک یملیون و پانصد هزار واحد عقب تر نخواهد رفت.

۲۲۳۲۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1444932

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =