۳۵ نفر
۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۵
اهمیت سازمان‌های مردمی در خلق صلح پایدار منطقه‌ای

شاید امروز سخن گفتن از نقش و اهمیت سازمان‌ها و نهادهای غیردولتی در فرایند دیپلماسی نرم و ایجاد صلحی پایدار جز بدیهیات دنیای بین‌الملل به‌حساب آید.

 با این وجود باید خاطرنشان کرد در حال حاضر در کشورهای منطقه هیچ نهاد و سازمان غیردولتی به‌صورت تخصصی بر روی صلح منطقه‌ای متمرکز نیست. کافی است به نقشه نظری کنیم تا در یابیم ما در منطقه‌ای ناپایدار از لحاظ امنیت مستقر هستیم؛ وجود جنگ‌های پی در پی در یک قرن اخیر در همین منطقه خود مؤید این ادعا است؛ پس در کنار ابزارهای رسمی، ملل منطقه نیازمند استفاده از ابزار دیپلماسی نرم با استفاده از ظرفیت‌های ثمن‌های غیردولتی و چند ملیتی برای ایجادی صلحی پایدار در منطقه به نفع مردم هستند. سازمان‌های غیردولتی که با ایجاد ارتباط گسترده بین نخبگان کشورهای منطقه باعث کاهش منازعات شود و جو عمومی کشورهای منطقه را به سمت صلح و همکاری هدایت کند.

باید بپذیریم در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه در وضعیت صلح منفی به سر می‌برند، فقدان درگیری مسلحانه رودررو الزاماً خبر از صلح نمی‌دهد؛ صلح منفی پایه‌هایش استوار بر موازنه وحشت است، وحشت از نابودی و آسیب دو سویه این نبرد بدون پیروز! هر چند که در سایه عدم درگیری مستقیم، ممکن است، جنگ‌های نیابتی خلق شود که سبب ویرانی و جنایت شود. پایه‌های صلح منفی هرگز استوار نیستند، منازعات کلامی و تبلیغاتی حکومت‌ها حاکی از زندگی مردم منطقه روی بشکه باروت دارد؛ اما صلح مثبت شامل فرآیند توسعه، عدالت و احترام کامل میان ملت‌ها است.

خوشبختانه سازمان ملل توجه ویژه و روز افزونی را نسبت به نهادهای غیردولتی در حوزه صلح داشته است. سازمان‌های غیردولتی متعددی در نگاه سازمان ملل در حوزه مسائل مرتبط با حقوق بشر، توسعه، محیط زیست و خلع سـلاح شـناخته شده هستند. چراکه آنان نقشی تأثیرگذار بر سیاست‌گذاری سازمان ملـل و حتی دولـت‌ها داشته‌اند. مهم‌ترین وظیفه سازمان غیردولتی صلح در خاورمیانه یا غرب آسیا، افزایش ارتباطات فرهنگی- اجتماعی- علمی مردم منطقه باهدف احترام به یکدیگر و برقراری صلحی پایدار در اثر همکاری‌های فی مابین است. متأسفانه رشد تنفر در اثر تبلیغات در کشورهای منطقه، خبر خوشی برای صلح دوستان محسوب نمی‌شود. با این وجود در فضاهای علمی و آکادمیک بین کشورهای منطقه خصوصاً در ایران و عربستان به‌عنوان دو قطب قدرتمند و هژمون منطقه، گرایش‌هایی برای همکاری فی مابین در حوزه صلح منطقه‌ای به وجود آمده است که امیدواریم هر چه زودتر به فعالیت‌های فراگیر و تأسیس NGO منطقه‌ای بیانجامد.

310 310

کد خبر 1445410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =