کارشکنی جدید آمریکا و اسرائیل علیه ایران به روایت مشاور عالی رهبر انقلاب

تسنیم نوشت: دستیار و مشاور عالی فرمانده کل‌قوا با بیان اینکه راهبرد ‌فشار حداکثری علیه ملت ایران شکست خورده است، گفت: آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی در اتصال راه‌آهن ایران به بصره و سوریه کارشکنی‌ می‌کنند.

سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی رحیم‌صفوی امروز در نشست هماهنگی همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا اظهار داشت: با برگزاری این رویداد بزرگ علمی به دشمنان ثابت می‌کنیم که راهبرد تحریم‌های ظالمانه و فشار حداکثری علیه ملت ایران شکست خورده است.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا را یک رویداد بزرگ علمی و کاربردی دانست و بیان کرد: تقویت ارتباط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و تعمیق فضای همکاری و تعامل منطقه‌ای از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

رحیم‌صفوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی برای نقش‌آفرینی در اتحادیه اقتصادی اوراسیا برخوردار است خاطرنشان کرد: ایران مانند یک چهارراه ترانزیتی است که محور شمال-جنوب، شرق به غرب و غرب به شرق را متصل می‌کند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به میزان درک آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از پیام و اهداف همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا ابراز داشت: بنادر شمال کشور نقش موثری در توسعه روابط منطقه‌ای و تقویت اقتصاد ملی دارند.

رحیم‌صفوی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران توانسته دو مسیر راهبردی تعامل با چین را از طریق آسیای مرکزی و همچنین تعامل با کشورهای اوراسیا را فعال کند خاطرنشان کرد: ایران در این مسیر از ظرفیت‌های اقتصادی و کریدورهای تجاری و ارتباطی کشورهای حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر بهره گرفته است.

وی با اشاره به سهم ویژه حوزه دریای خزر و بنادر شمال کشور در سند ملی آمایش سرزمین در افق ۱۴۲۴ اظهار داشت: از آنجا که دریای خزر نقش به‌سزایی در ایجاد پیوند ایران با سه حوزه ژئوپلیتیکی مجاور را دارد لذا در سند ملی آمایش سرزمین در افق ۱۴۲۴، حوزه دریای خزر و بنادر شمال به‌ویژه بندر انزلی و کاسپین دارای نقش ویژه‌ای هستند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز-آناتولی را سومین حوزه‌ای برشمرد که ایران را از طریق دریای خزر به آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ترکیه و اروپا پیوند می‌دهد و گفت: جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد که آسیای میانه را از مسیر عراق، سوریه به مدیترانه و اروپا متصل کند.

رحیم‌صفوی با بیان اینکه زمانی ۷۰ درصد واردات و صادرات ایران برعهده بنادر جنوب کشور از جمله ماهشهر، بندرعباس تا چابهار بود خاطرنشان کرد: طبق پیشنهادات ارائه شده در مقالات، لازم است که حداقل ۵۰ درصد نقش مذکور را به حوزه ژئوپلیتیکی دریای خزر اختصاص دهیم.

وی با اشاره به برخی اهداف برگزاری همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گیلان گفت: این همایش در راستای منافع ملی و نقش ایران در اوراسیا و همچنین بندر کاسپین، بندر انزلی و استان گیلان برگزار می‌شود و به‌دلیل نقش منطقه آزاد انزلی در روابط بین ایران و کشورهای اوراسیا تصمیم گرفتیم این همایش را در این منطقه برگزار کنیم.

رحیم‌صفوی به نقش دریای خزر در توسعه روابط منطقه‌ای بین ایران و حوزه‌های ژئوپلیتیکی مجاور اشاره کرد و افزود: دریای خزر نقش مهمی در پیوند ایران با حوزه ژئوپلیتیکی آسیای میانه دارد از این رو ما می‌توانیم از این مسیر به چین متصل شده و از طریق حوزه ژئوپلیتیکی اوراسیا و پنج کشور عضو این اتحادیه به اروپا متصل شویم.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با بیان اینکه اتصال راه‌آهن ایران به بصره و سوریه موجب فعال شدن کریدور غرب به شرق و شرق به غرب از مسیر ایران خواهد شد ابراز داشت: البته در این حوزه با کارشکنی‌های آمریکایی‌ها، برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی نیز روبه‌رو هستیم.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این جلسه ویژگی‌های منحصربه‌فرد منطقه آزاد انزلی نسبت به سایر مناطق آزاد شمال کشور را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: نزدیکی منطقه آزاد انزلی به پایتخت، قرارگیری در کریدور شمال- جنوب و شرق به غرب، برخورداری از زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله ظرفیت‌های این منطقه است.

محمدولی روزبهان وجود منابع انسانی توانمند را از دیگر ظرفیت‌های منحصربه‌فرد منطقه آزاد انزلی برشمرد و ابراز داشت: دشمنان همواره از نقاط مختلف به کشور فشار وارد می‌کنند اما از آنجا که از اقتدار نظامی و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران اطلاع دارند همواره برای تسلیم کردن ملت ایران به حمله نظامی روی نمی‌آورند.

وی با بیان اینکه دشمن اقتصاد این کشور را مورد هجمه قرار داده است و باید بتوانیم نقاط آسیب‌پذیر خود را تقویت کنیم اظهار داشت: مناطق آزاد نقش تعیین‌کننده‌ای در این حوزه دارند و هم‌اکنون تقویت بنادر، توسعه زیرساخت‌های صنعتی و برگزاری همایش بین‌المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گیلان می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه روسیه و چین از طریق دریای خزر با ایران در ارتباط هستند گفت: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد دریایی در شمال کشور است که از طریق دریای خزر و بندر آکتائو قزاقستان، چین را به ایران و روسیه را به ایران متصل می‌کند.

۲۱۶۲۱۶

کد خبر 1446101

برچسب‌ها